Kā labāk ārstēt klepu. Iesaka fitoterapeits, ģimenes ārsts un farmaceite 0
Klepu, kas ir ļoti mokošs pašam un apgrūtinošs apkārtējiem, parasti cenšamies novērst, taču, lai nekaitētu organismam, tas jādara piesardzīgi.
“Neliels klepus nav nekas slikts un to nevajag īpaši ārstēt, taču, ja bronhos ir nopietns iekaisums un izdalās vairāk gļotu, nekā iespējams izklepot, tās sāk smacēt. Mīkstināt klepu, mazināt elpceļu kairinājumu, kā arī paplašināt bronhus var ar ārstniecības augu tēju palīdzību. Ja tomēr klepus ieilgst, nepieciešams doties pie ārsta un veikt izmeklējumus, lai noskaidrotu, kas par vainu,” uzsver fitoterapeits Artūrs Tereško.
Ja klepojot izdalās krēpas un šo procesu nepieciešams atvieglot, aptiekā var iegādāties kādu no tā sauktajiem atkrēpotājiem, kuri šķidrina gļotas un veicina atklepošanu. “Sintētiskajos līdzekļos ietilpst tādas vielas, kā, piemēram, ambroksols, acetilcisteīns un bromheksīns, taču daudzi dod priekšroku dabiskajiem preparātiem, kas satur priežu, mārsila, ceļtekas, Islandes ķērpja un citu augu ekstraktus,” stāsta “Benu aptiekas” farmaceite Aija Dārziņa.
Dodoties uz teātri vai svinīgu pasākumu, var noderēt klepus slāpētāji, kas satur kodeīnu vai dekstrometorfānu. Klepu un kņudēšanu kaklā tie nomāc tikai uz īsu brīdi, un arī ārstējošs efekts tiem nepiemīt. Šīs zāles būtu lietojamas tikai atsevišķos gadījumos, nevis pastāvīgi, uzsver ģimenes ārsts Andris Lasmanis.
Tā kā klepus iemesls nereti ir iekaisis kakls un tā gļotādas kairinājums, noderēs sūkājamās tabletes ar Islandes ķērpja vai mārsila un priežu ekstraktu. A. Dārziņa brīdina, ka pārtikas veikalos nopērkamās pret kakla sāpēm paredzētās “Halls” un “Lockets” karameles satur eikaliptu un mentolu, kas var vēl vairāk sakairināt kaklu un pastiprināt klepu.
“Ne tikai pirms zāļu, bet arī ārstniecības augu tēju lietošanas jānoskaidro slimības cēlonis, jo arī augiem ir atšķirīga iedarbība: daļa veicina gļotu veidošanos, bet citi traucē to izvadīšanu. Turklāt jāatceras, ka tējas vērtību sabojā cukura vai medus pievienošana,” atgādina A. Tereško.
Ārsts kā piemērotāko pretklepus līdzekli iesaka labāk nevis tautā izsenis lietoto karsto pienu ar medu, jo piens padara gļotas biezas un medus pastiprina iekaisumu, bet iedzert pusglāzi ūdens, kam pievienots naža gals dzeramās sodas.
A. Lasmanis iesaka apsvērt, vai klepus patiešām ir tik mokošs, ka jālieto zāles, kurām šajā gadījumā nav lielas nozīmes, taču jebkurai no tām var būt blakusparādības. Ne sliktāk par sīrupiem, šķīdumiem un tabletēm atklepošanu veicina ārstniecības augu tējas, ar kurām organisms kā pievienoto vērtību saņems arī vīrusu infekcijas gadījumā ļoti nepieciešamo šķidrumu. Vislabāk aptiekā iegādāties krūšu tēju, jo vislabāk iedarbojas dažādu augu sajaukums. A. Lasmanis, tāpat kā fitoterapeits, bronhu izdalīto gļotu šķidrināšanai un vieglākai izklepošanai iesaka izmantot sodu.
Noderīgi klepus gadījumā var būt sinepju un piparu plāksteri, kuru sildošā iedarbība iekaisušajā vietā uzlabo asinsriti, tādējādi palīdzot organismam uzveikt saaukstēšanos.”Piparu plāksteri var nēsāt diennakti, bet siltā ūdenī samitrinātu sinepju plāksteri plaušu rajonā – uz krūtīm un muguras pie lāpstiņām – uzlīmē uz 10 – 20 minūtēm. To nedrīkst likt sirds apvidū (arī mugurpusē). Labāk izvēlēties sinepju plāksteri un drošībai zem tā paklāt marli, jo cilvēkiem ar jutīgu ādu un bērniem var rasties viegls ādas apdegums,” brīdina A. Dārziņa.
Uzziņa
Ja izdalās krēpas, lai netraucētu elpceļu attīrīšanos, klepu nedrīkst nomākt.
Atklepojošu līdzekli nevajadzētu lietot, ja elpceļos nav gļotu – tas var tikai pasliktināt pašsajūtu.
Lietojot atkrēpošanu veicinošas zāles, bagātīgi jāuzņem šķidrums.
Ja klepus nav pārgājis 7 – 10 dienu laikā, kā arī paaugstinātas temperatūras gadījumā jādodas pie ārsta.