Foto – Valdis Semjonovs

Pēdējais cēliens 1

Pēc krāsošanas dziju atstāj krāsojamajā šķidrumā, lai atdziest līdz istabas temperatūrai. Tad ņem šķeteres laukā un vairākas reizes skalo remdenā ūdenī, līdz ūdens vairs neiekrāsojas. Skalojot pakāpeniski atbrīvojas arī no specifiskajām kodinātāju smaržām. Pēdējam skalojamajam ūdenim var pievienot nedaudz etiķa – tas palīdz krāsas noturībai un vienlaikus piešķir dzijai siltāku toni.

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 168
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Lasīt citas ziņas

Nokrāsotās šķeteres vislabāk žāvēt laukā, ēnainā un vējainā vietā, iekārtas koka vai krūma zarā. Dziju ik pa brīdim pārcilā vai viegli papurina, lai vienviet nesakrājas mitrums, jo arī tas var ietekmēt jauniegūto krāsojumu. Lai dzija un tās izstrādājumi priekšlaicīgi neizbalotu, tos neiesaka žāvēt atklātā saulē. Žāvējot dzīvoklī, dziju neliek tieši uz radiatoriem, bet šķeteres uzkar uz līstītēm.

Neuzmanīgi rīkojoties, ķīmiskās krāsas un kodinātāji, tāpat arī augu izcelsmes izejmateriāli atstāj traipus uz rokām, tāpēc vajadzētu darboties ar cimdiem rokās. Dabiskās krāsas viegli var notīrīt ar etiķūdeni vai citronskābi.

Dabas krāsu palete

CITI ŠOBRĪD LASA

• Ziedi, arī viskošākie, dziju iekrāsos maigākos toņus.

• Vāja krāsas noturība raksturīga ar ogām krāsotām dzijām.

• Dzijas krāsa ne vienmēr būs identiska zieda krāsai. Krāsojot ar violetajiem ceriņu ziediem, sanāk pelēka krāsa, spilgti dzeltenās pienenes un purenes dziju iekrāsos gaiši dzeltenu, savukārt dzeltenie asinszāļu ziedi dos maigi sārtus toņus.

• Lai iegūtu pelēkos toņus, var izmantot kartupeļu lakstus, ozolu mizas un viršus.

• Neparastu violetu toni dos cūku pupu pākstis, aroniju ogas un melleņu ogas.

• Piparmētras bez kodinātāja dziju iekrāsos smilšu krāsā, savukārt, ņemot talkā vara vitriolu, – maigi zaļu.

• Koši zaļgandzeltenu toni iegūst, dziju krāsojot jaunās bērzu lapās, bet spilgti oranžu krāsu – samteņu ziedos un ķērpjos, kas aug uz egļu zariem.

• Neparastu maigi dzeltenu toni dod blīgznas zāģskaidu novārījums. Tomātu laksti, kas palikuši pāri pēc izlaušanas, veido maigu zaļgandzeltenu krāsu.

• Ķieģeļsarkano krāsu var iegūt ar madaru saknēm, bet košāk sarkano – ar asinssarkano tīmekleni (sēne Cortinarius sanguineus).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.