Foto: George Rudy/SHUTTERSTOCK

Kā kopt zobu implantus? Skaidro ārsts 1

Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kā kopt zobus, kad tikko ielikti implanti? Ko labāk neēst? LELDE D.

Zobārstniecības klīnikas “Sirowa Dental Clinic” mutes, sejas un žokļu ķirurgs Mārtiņš Lauskis skaidroja, ka vispirms būtu svarīgi saprast, kas ir zoba implants un kā notiek tā ievietošana. “Sākotnēji žokļakaulā tiek ieskrūvēta mākslīgā zoba sakne jeb zoba implants. Tā ir neliela titāna skrūve. Titāns ir biosaderīgs ar audiem un 4–6 mēnešos saaug ar kaulu. Kad šis laiks pagājis, implantam var piestiprināt zoba kroni, kas atveido dabisko zobu. Ja zobs zaudēts labi redzamā vietā, līdz ar zoba implantu tiek ievietots pagaidu kronis, taču tam ir tikai estētiska loma un kopējā košļāšanas funkcijā tas nepiedalās.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Zoba implanta ievietošana ir ķirurģiska operācija, un pamatnoteikumi, kas attiecas uz brūču kopšanu un mutes dobuma higiēnu pēc tās, ir ļoti līdzīgi kā pēc jebkuras mutes dobuma ķirurģijas neatkarīgi no tā, vai tiks ievietots pagaidu kronis. Tomēr nianses var atšķirties no papildus veiktām procedūrām, piemēram, vai arī pieaudzēts kauls, pacelta deguna blakusdobuma grīda, veidota mīksto audu plastika. “Ārsts savam pacientam atkarībā no situācijas izskaidros svarīgas nianses, kas jāievēro pēc implanta ievietošanas. Tāpēc vienmēr uzmanīgi jāklausās ārstējošā ķirurga norādījumos,” uzsver Mārtiņš Lauskis.

Dzesēšana no ārpuses un iekšpuses

Viens no pamatnoteikumiem ir dzesēt vietu, kurā ievietots implants. Dzesēšana mazinās tūsku, attiecīgi būs mazāks diskomforts un sāpes, mazināsies asiņošana, līdz ar to brūce dzīs ātrāk. Dzesēšana īpaši svarīga pirmajā diennaktī, taču tūska var pieaugt un tā jāmazina pirmās 72 stundas. Vienkāršs veids, kā dzesēt no ārpuses, ir sasaldēt vairākas puslitra tilpuma ūdens pudelītes un caur plānu dvielīti pielikt vaigam – 15 minūtes tur, 15 atpūšas, pamāca ķirurgs. Ja implants ievietots abās pusēs, 15 minūtes patur pie vienas, 15 minūtes pie otras puses. “Var izmantot arī saldējamās gela aukstumpakas vai jebkādus saldētus produktus no saldētavas,” viņš piebilst.

Pirmajās dienās ieteicams ēst saldējumu. “Tā nodrošināsim aukstumu arī no iekšpuses, turklāt pēc operācijas būs patīkami un nedaudz nomierinoši uzēst kādu našķi,” iesaka Mārtiņš Lauskis.

Pirmās diennaktis nedrīkst karsēties vannā vai pirtī. Ieteicams miers, vēlams atlikt darbus, kas veicami ar galvu uz leju un varētu celt spiedienu galvā, jo arī tas rosina tūskas attīstību.

Rūpīgi jāizraugās pārtika

Lai netraumētu brūci, pirmās divas dienas vispiemērotākie ir šķidras konsistences ēdieni, taču arī visu pirmo nedēļu ieteicami mīksti un maigas konsistences produkti. Jāatsakās no karstiem ēdieniem un dzērieniem. Kafiju vai tēju drīkst dzert, taču atdzesētu. Laba izvēle būs leduskafija, kas dos papildu vēsumu.

Brūci kairinās un dzīšanu palēninās asi, marinēti, skābēti produkti. Jāuzmanās ar cietām uzkodām, piemēram, čipsiem vai grauzdiņiem, jo tie var traumēt operēto vietu. “Ja operācija veikta vienā pusē, ieteicams ēst uz otras puses, pēc iespējas saudzējot vietu, kurā ievietots implants,” stāsta dakteris. “Droši var ēst jogurtus, gatavot smūtijus, taču nepievienojot citrusaugļus, kivi vai skābas ogas. Lielisks būs, piemēram, banānu un plūmju smūtijs. Var ēst dārzeņu biezeņus, biezzupas, rīsu vai mannas putru. Taču jāizvairās no griķiem un auzām, jo šiem graudaugiem ir nešķīstoši apvalki, kas var iekļūt brūcē.”

Reklāma
Reklāma

Brūces attīrīšanai – skalošana

Pēc katras ēdienreizes un vēl pāris reižu dienā nepieciešams izskalot mutes dobumu. Skalošana palīdzēs mehāniski iztīrīt brūci, piemēram, no ēdiena atliekām. Šim nolūkam var lietot tējas ar pretiekaisuma efektu, piemēram, kliņģerīšu vai kumelīšu. “Iesaku uzvārīt stipru kumelīšu tēju un uz glāzi tējas pievienot pusi vai pilnu tējkaroti sāls,” pamāca ķirurgs.

Antiseptiski, dezinficējoši skalošanas līdzekļi nopērkami aptiekās. Taču jāpievērš uzmanība, lai šķīdums nebūtu gatavots uz spirta bāzes, bet aktīvā viela būtu hlorheksidīns.

Nedrīkst piemirst arī zobu tīrīšanu, taču tas jādara ļoti uzmanīgi, neaizskarot brūces vietu.

Kroņa kopšana

Kad zoba implants saaudzis ar kaulu un brūces sadzijušas, pie implanta stiprina kroni. To parasti izgatavo no cirkonija, kas klāts ar keramikas emalju. Kronis ir gan izturīgs, gan maksimāli atgādina dabisko zobu. Zobārstniecības klīnikas Sirowa Dental Clinic vispārējā zobārste un protēziste Signe Ozoliņa stāsta, ka pēc kroņa ievietošanas pie tā ir jāpierod, arī tāpēc, ka kādu laiku šajā vietā zoba nav bijis: “Sākotnēji pat visperfektāk izgatavotais kronis mutē šķitīs kā svešķermenis, var būt nedaudz spiedoša sajūta.” Taču tā kopšana neatšķiras no dabisko zobu kopšanas. Ja ir tikai viens vai pāris implantu, var izmantot to pašu iecienīto zobu pastu, tās pašas zobu sukas, papildus var izmantot interdentālās/starpzobu birstītes. Taču ļoti būtiski divas reizes gadā apmeklēt zobu higiēnistu. “Higiēnists notīrīs zobus ar speciāliem kopšanas līdzekļiem, pastāstīs par pareizu zobu kopšanu. Pareiza ikdienas kopšana un regulāri higiēnista apmeklējumi ir pamatu pamats, lai kronis kalpotu ilgi un labi,” teic speciāliste.

Mākslīgais zobs ir izturīgs un funkcionē gluži tāpat kā mūsu dabiskie zobi, tāpēc nekādu ierobežojumu ar pārtikas produktiem nav. Taču ikdienā vērts atcerēties, ka tieši tāpat kā dabiskie zobi arī kronis var iekrāsoties. “Viss, kas nokrāso krūzīti, nokrāso arī mūsu zobus,” atgādina Signe Ozoliņa un uzskaita pārtikas produktus, kas īpaši krāso zobus: melnā, zaļā, baltā tēja, arī dažādas tējas organisma attīrīšanai, tanīniem bagāts sarkanvīns, dažādas garšvielas, piemēram, karijs, kurkuma, arī Latvijas mellenes, dzelzs preparāti. Taču regulāra zobu higiēna novērsīs gan dabisko zobu, gan kroņa iekrāsošanos.

PADOMS

Pēc operācijas pirmās 24 stundas no brūces var būt asiņaini izdalījumi. Tāpēc ieteicams kustēties pēc iespējas mazāk, vislabāk šo laiku pavadīt pusguļus stāvoklī.

Lai mazinātu asiņošanu, uz brūces var uzlikt vates tamponu un sakost ar zobiem, taču tikai tik cieši, lai jūtams neliels spiediens.

Der zināt!

• Pēc implanta ievietošanas jālieto medikamenti pēc ārsta norādēm.

• Ja ir izņemamās protēzes, rūpīgi jāpievērš uzmanība to kopšanai, ar ārstu jāpārrunā, vai tās netraucēs vai nespiedīs operēto vietu.

• Brūču dzīšanas laikā jāatturas no alkohola, arī smēķēšanas, jo cigarešu dūmi ietekmē brūces dzīšanu.

• Šķidrumu dzeršanai nav ieteicams izmantot salmiņu, jo tas rada spiedienu mutē, kas var ietekmēt brūces dzīšanu.

• Ļoti labi, ja pacients nebaidās apskatīt brūci un pats kontrolē, kā tā dzīst. Ja pamanītas izmaiņas, piemēram, brūce slikti dzīst, parādās izdalījumi, jāvēršas pie ārstējošā ārsta vai jāmeklē akūta palīdzība kādā citā stomatoloģijas klīnikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.