Kā kopt un rūpēties par citronkociņu, lai tiktu pie citrusauglīšiem? 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Man ir citronkociņi. Vai vajag apputeksnēt ziedus, lai veidotos raža? Vai tagad mēslot?” – jautā Zane Talsos.
“Februārī, kad gaismas kļūst vairāk, pamazām var sākt mēslot visus telpaugus,” skaidro LU botāniskā dārza tropu un subtropu augu laboratorijas vadītāja Ingūna Gudrupa. “Droša zīme, kad var sākt mēslot citroniņu, ja augam parādījušies jaunie dzinumi.” Citronu mēslošanai mājas apstākļos vispiemērotākais ir tieši citrusiem paredzētais mēslojums.
Mēslo ar mēru
Ziemas beigās atsākot mēslošanu, pirmajā reizē labāk lietot pat uz pusi mazāku devu, nekā norādīts uz mēslošanas līdzekļa iepakojuma. Pavasarī sākto mēslošanu turpina visu vasaru, barojot augu reizi divās nedēļās.
Svarīgi zināt, kāda bijusi citronkociņa dzīve iepriekš. Piemēram, ja tas pārstādīts vai labi mēslots vasarā, ziemā augu var mēslot minimāli. Tas nekas, ja ziemā tam zaros ir kāds auglītis vai zieds.
Ja ziemā augam nav mākslīgā papildapgaismojuma un telpā ir vēss, to laista minimāli un nemēslo.
Pavasara sākums ir īstais brīdis citronkoka vainaga piefrizēšanai. Apgriež garākos, plikos zarus, lai veidotos kuplāks vainags un jaunie dzinumi.
Gādā piemērotu vietu
Svarīgāk par mēslošanu citronkoka labsajūtai ir vienmērīgs mitrums. Kociņa saknes nedrīkst ne iekalst, ne tikt pārlietas vai pat mirkt ūdenī, kas satecējis uz šķīvīša zem poda. Tieši nepareizs mitruma režīms ir biežākais citrusu bojāejas iemesls.
Arī siltā istabā, kurā ir sauss gaiss, citrons nebūs laimīgs. Normālam dzīvesritmam citruss ziemā vēlas 10–15 0C temperatūru. Vasarā pēc salnām vislabāk augu iznest ārā un laikus pirms rudens salnām ienest iekšā, novietojot to visgaišākajā vietā pie loga.
Palīdz radīt augli
Citronam apputeksnēties var palīdzēt kukainīši, īpaši, ja tas zied laukā. Taču lielāka varbūtība tam, ka auglis ieriesīsies, būs tad, ja ziedus apputeksnēs mākslīgi. To var izdarīt, ja augam vai vairākiem augiem vienlaikus ir vairāki ziedi.
Apputeksnēšanai izmanto mīkstu saru otiņu vai spalviņu. Nedrīkst nokavēt īsto brīdi, kad ziediem putekšņi ir gatavībā. To ir grūti noteikt, tāpēc ziedus ar pindzelīti pakutina vairākas dienas pēc kārtas. Rīkojas vienkārši – maigi iebāž otiņu vienā ziediņā, tad atkal otrā un atkal pirmajā.
Kāpēc citrons neražo
Man ir liels citrons, izaudzēts no sēklas. Vai tas kādreiz ražos? Pirms da-žiem gadiem nopirku otru lielveikalā – tas bija maziņš, bet jau ar auglīti. Baiba Jūrmalā
No sēklas izaugušais citrons var sākt ražot, taču uz to var nākties gaidīt ilgus gadus. Tas atkarīgs, no kādas citronu šķirnes vai hibrīda sēklas ņemtas, līdzīgi kā ar citiem augļukokiem, kurus audzē no sēklas..
Taču ekstrēmos apstākļos, kādi augam ir, to audzējot podā, šis brīdis var attālināties vēl vairāk. Turklāt nevar paredzēt, kādi būs citrona augļi.
Tādēļ audzētavās, lai iegūtu agrāku ražu, arī citronkociņus uzpotē ar piemērotas šķirnes citroniem. No sēklas izaugušo meženi var izmantot kā potcelmu. Taču šim darbam vajag iemaņas un ražojošu citrona zariņu.
Vienkāršāk ir nopirkt jau ražojošus kociņus. Uzpotētais citrons sāk ražot agri, kaut ir maza auguma, kādus var iegādāties lielveikalos.
Ja mājās ir citroniem piemērota vieta, kur vadīt ziemu, šādus kociņus var pirkt, audzēt un iegūt pa kādam citrona auglītim. Toties no sēklas izaugušais citrons ir glīts telpaugs, pat ja tam nav ražas.