Telpaugs “Ziemassvētku zvaigzne” jeb “puansetija”.
Telpaugs “Ziemassvētku zvaigzne” jeb “puansetija”.
Foto – LETA

Kā kopt un atkārtoti uzziedināt krāšņo Ziemassvētku zvaigzni 8

Krāšņās eiforbijas jeb puansetijas dzīves cikls var šķist nedaudz sarežģīts, taču šim tā dēvētajam īsās dienas augam ir jāatbilst noteiktām audzēšanas prasībām, lai tas uzziedētu.

Reklāma
Reklāma

No kurienes cēlusies puansetija

Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lai pilnībā izprastu vai novērtētu puansetiju, ir noderīgi zināt, no kurienes cēlies šis augs.

Nosaukumu puansetija ieguvusi, pateicoties pirmajam ASV sūtnim Meksikā Džoelam Robertam Puansetam, kas šo augu atklāja un 1828. gadā atveda uz Savienotajām Valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš tā laika puansetija ir labi iedzīvojusies un tiek audzēta lielražošanā jau no 1900. gada. Par auga lielo popularitāti ASV liecina fakts, ka 12.decembris tiek uzskatīts par Nacionālo puansetijas dienu (tā ir Puanseta nāves diena).

Tautā puansetiju sauc par Betlēmes jeb Ziemassvētku zvaigzni, jo, no augšas raugoties uz košo lapotni, tā atgādina zvaigzni.

Kas puansetiju padara sarkanu

Daudzi cilvēki nezina, kas padara puansetiju sarkanu. Faktiski augu lapas nodrošina krāsu procesā, ko sauc par fotoperiodismu.

Šis process, reaģējot uz noteiktu gaismas daudzumu vai tā trūkumu, pārvērš lapas no zaļām līdz sarkanām (vai rozā, baltām un citām krāsām).

Tas, kas ko vairums cilvēku uzskata par ziediem, patiesībā ir seglapas jeb braktejas. Lapu žāklēs veidojas mazi dzelteni ziediņi.

Kā panākt, lai puansetija kļūtu sarkana

Lai puansetija kļūtu sarkana un tai veidotos ziedi, nepieciešams tumsas periods. Savukārt dienas laikā puansetijai vajag iespējami vairāk spilgtas gaismas, lai absorbētu pietiekami daudz enerģijas krāsas radīšanai.

Tomēr naktī puansetijas nedrīkst saņemt gaismu vismaz 12 stundu. Tāpēc var būt nepieciešams augus ievietot tumšā skapī vai pārklāt ar kartona kastēm.

Kā panākt puansetijas atkārtotu ziedēšanu

Lai panāktu, ka puansetija sāk atkārtoti ziedēt, ir jāatkārto tās dzīves cikls. Pēc tam, kad ziedēšana ir beigusies, ierobežo laistīšanu, lai augs varētu atpūsties līdz pavasarim.

Pēc tam, parasti martā vai aprīlī, var atsākt regulāru laistīšanu un mēslošanu. Augs jāapgriež līdz aptuveni 15 centimetriem no poda augšējās malas un jāpārstāda.

Reklāma
Reklāma

Ja vēlies, vasarā puansetijas vari turēt ārā siltumā, pasargājot tās no tiešiem saules stariem. Kad rudens (un īsākas dienas) atgriežas, samazini mēslojuma daudzumu un ienes puansetijas iekštelpās.

Ierobežo laistīšanu septembrī/oktobrī, nodrošini puansetijai spilgtu dienasgaismas temperatūru – 16–21 grādus pēc Celsija un pilnīgu tumsu naktī un vēsāku temperatūru – aptuveni 15 grādus pēc Celsija. Kad seglapas ir izveidojušas noteiktu krāsu, samazini tumsas daudzumu un palielini laistīšanas apmēru.

Avots: gardeningknowhow.com

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.