Pildītās sniegrozes ziedus mitrums nebojā vairāk kā skrajos.
Pildītās sniegrozes ziedus mitrums nebojā vairāk kā skrajos.
Publicitātes foto

Zied no marta līdz pat Jāņiem! Kā kopt pildītās sniegrozes 0

Pēdējos gados kolekcionāru dārzos iekārots jaunums ir pildītās sniegrozes. “Tās droši var stādīt dārzā, jo sevi pierādījušas kā tikpat izturīgas un mainīgiem laikapstākļiem pielāgoties spējīgas kā parastās sniegrozes,” pārliecināts ziemciešu kolekcionārs un selekcionrs VALDIS PETROVSKIS no Babītes.

Reklāma
Reklāma

Liela ziedu dažādība

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pildītās sniegrozes Anglijas un Amerikas tirgos parādījušās aptuveni pirms desmit gadiem. Tātad mūsu dārzos un audzētavās šo neparasto hibrīdu vēl ir maz. Taču tās var iegādāties interneta vietnēs un no stādu tirgotājiem, kas preces ieved no ārvalstīm.

Pildītajām sniegrozēm ir divi pavairošanas veidi – veģetatīvais (dalot ceru) un ar sēklām. Dalot ceru, jaunie augi būs tieši tādi kā mātesaugs. Taču no viena auga nevar iegūt tik daudz stādu, cik vajag tirgotājiem, tāpēc sniegrozes tiek pavairotas ar sēklām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šiem pildītajiem hibrīdiem ir lieliska īpašība – gandrīz visi no sēklām izaugušie augi būs pildīti un krāsā līdzīgi mātesaugam. Taču ziedu forma, lielums un košuma intensitāte var mainīties. Viens no ieguvumiem – šādi veidojas daudz jaunu unikālu hibrīdu.

Tāpēc tirgošanā visbiežāk tiek piedāvāti stādi noteiktā krāsu gammā. Piemēram, dzeltenīgie, zaļganīgie, baltie ar sārtu u.c. Viena no pildīto sniegrožu izcilajām īpašībām – tās zied no marta sākuma līdz pat Jāņiem.

Stāda piemērotā vietā

Pildītajām sniegrozēm ir milzīga hibrīdu dažādība.
Publicitātes foto

Pildītajām, arī pārējām sniegrozēm vislabāk piemērotas viegli noēnotas vietas, piemēram, zem pavasarī ziedošiem krūmiem (kizila, zalktenes, forsītijas). Tām nepatiks izteikti skāba augsne.

Tāpēc, stādot kompozīcijā ar rododendriem, sniegrozes dēsta aptuveni pusmetru no krūma, lai tām netiktu rododendriem lietojamais skābais mēslojums.

Augsne piemērota viegla un irdena, nederēs smags māls. Puķkopis savām sniegrozēm izmanto neitralizētu kūdras substrātu, kas sajaukts ar dārza augsni.

Papildus var pievienot arī kompostu, taču tad jārēķinās, ka dobēs var čakli augt nezāles (bieži kompostā saglabājas to sēklas). Nezāļu augšanu un mitruma iztvaikošanu mazinās mizu mulčas kārtiņa (tikai pāris centimetru bieza).

Vecās lapas sargā

Tām sniegrozēm, kas jau dārzā aug, patlaban vēl ir klāt vecās lapas. Saulainākā vietā augošajām dažas var būt cietušas arī no saules apdegumiem. Puķkopis vecās lapas visām savām puķēm atstāj līdz pavasarim, jo tās palīdz augam pārziemot. Dažām puķēm asniņi izspraucas jau rudenī, arī sniegrozēm ziedpumpuri.

Ja augam ļauj ziemot tā, kā paredzējusi daba, tad ziemā ar vecajām lapām tas tiek piesegts un pavasarī pasargāts no mainīgajiem laika apstākļiem. Kad iestājas stabils un jauks laiks un sali vairs nav gaidāmi, tikai tad noņem izdēdējušās augu atliekas.

Reklāma
Reklāma

Ja dārzā svarīgākais ir pedantiski sakoptas dobes, tad pēc lakstu novākšanas par alternatīvu auga piesegšanu jāgādā pašam dārzniekam.

Vēl nemēslo

Sniegrozēm piemērots universālais mēslojums, kas der arī vairumam citu ziemciešu. Vislabāk izvēlēties kādu ilgstošas iedarbības granulēto mēslojumu, kas lēni šķīst un ilgi baro augu. Puķkopis praksē pārbaudījis, ka sniegrozēm labi der mēslojums Fortis Plus.

Taču ar mēslošanu vēl nevajadzētu steigties. Teorētiski augus iesaka mēslot, kad nokusis pēdējais sniegs. Tad tie saņem barību ar sniegūdeni un sāk augt. Taču šogad īstas ziemas un sniega nebija.

Lai arī daudziem augiem it kā veģetācija sākusies, tā notiek ļoti lēni. Puķkopis spriež, tas varētu būt tāpēc, ka iespējams vēl viens aukstuma vilnis.

Ja šādā brīdī dod mēslojumu, augi var nespēt to izmantot, un barības vielas ies zudībā. Taču, ja augi to spēs saņemt un sāks straujāk augt, jaunie dzinumi var ciest salā, ja tas uznāks. Tāpēc puķkopis iesaka vēl nesteigties un augu barošanu atlikt līdz aprīlim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.