Foto: Sandra Ruska

Kā kopt kokus ar nokareniem zariem 0

“Kā jākopj lapegle un citi koki ar nokarenu vainagu?” INĀRA Tukumā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Nokarenās jeb sēru formas veido, potējot tās uz augsta stumbra. Potējuma vieta var atrasties dažādā augstumā, parasti tie ir 1,5–2,5 metri. Uzpotētā šķirne veido nokarenu vainagu, dzinumi var sasniegt zemi un turpināt stiepties. Kokaudzētavās parasti pārdod augus ar jau izveidotu zarojumu – dzinumus apgriež, lai iegūtu proporcionālu, kuplāku vainagu.

Lai nokarenie augi vienmēr būtu skaisti, arī pēc iestādīšanas dārzā vainags regulāri jāveido – tad tas būs labāk izgaismots, augs jauni, spēcīgi dzinumi un lapas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atkarībā no tā, cik ilgi nokarenais koks audzēts kokaudzētavā, tam vai nu saīsina tikai dzinumu galus, vai arī spēcīgi formē, atstājot apmēram piecus pumpurus uz iepriekšējā gada dzinuma tā, lai pēdējais pumpurs būtu vērsts tieši uz augšu un uz ārpusi.

Griež agri pavasarī – martā, kad piebriest pumpuri. Veidojot vainagu, vispirms izgriež sausos zarus, pēc tam nedaudz saīsina dzinumu galus. Nevajadzētu apgriezt tā, lai visi zari būtu vienāda garuma, jo tad dekoratīvais augs vairs neizskatīsies dabiski.

Dažkārt koka vainags ir nesimetriski noliecies uz vienu pusi. To var veidot un labot, pamatīgi apgriežot.

Labi augošus nokarenus kokaugus var spēcīgi apgriezt un veidot ik gadu, jo sezonas laikā zari stipri nolīkst. Lapegles aug ļoti strauji un neapgrieztas zaudē savu skaistumu – zari nokarājas līdz pašai zemei, un zarojums ir skrajš, neglīts. Turpretī, regulāri apgriežot, veidojas kupls un skaists vainags. Nokareno lapegļu dekorativitāte īpaši pamanāma vēlu rudenī, jo skujas kļūst koši dzeltenas tikai tad, kad vairākums lapu koku jau nometuši lapas. Tādējādi, audzējot lapegles, dārzā var ilgāk saglabāt krāsainību. Arī nokarenie kārkli jāapgriež bez žēlastības, jo tikai tad augi izskatīsies dekoratīvi.

Lēnaudzīgus kokaugus griež saudzīgāk un saīsina tikai dzinumu galus. Sēru kokaugus galvenokārt audzē kā soliterus. Jo augstāks kokam stumbrs, jo pamatīgāks veidojas vainags un tas labāk izceļas dārzā. Nelielā platībā labāk stādīt vienu izteiksmīgu soliteraugu, piemēram, lapegli vai ābelīti, jo tās potē uz zemāka stumbra.

Reklāma
Reklāma

Biežāk audzētās sēru formas ir pūpolvītols ‘Kilmarnock’ (ar lieliem pūpoliem), ‘Curly Locks’ (ar zaļiem, izlocītiem zariem), gludmalu kārkls ‘Pendula’ (ļoti biezs vainags ar skaistām, šaurām lapām, bet bez pūpolīšiem), ložņājošais kārkls ‘Green Carpet’, parastā pīlādža šķirne ‘Pendula’, parastās gobas šķirnes ‘Pendula’, ‘Camperdownii’, ogu ābele ‘Pendula’, purpura ābele ‘Pendula’, kokveida karagana ‘Pendula’, dižskābarža šķirnes ‘Pendula’, ‘Black Swan’’, ‘Purple Fountain’, no skuju kokiem – Eiropas lapegle ‘Pendula’, Japānas lapegle ‘Steef’s Weeping’. Retāk sastopamas ir parastās lazdas nokarenā šķirne ‘Pendula’, āra bērzs ‘Zold 
Szakall’, Japānas katsura ‘Pendulum’, kuru stādi pavasarī būs nopērkami z/s “Lēpes” audzētavā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.