Foto no privātā arhīva

Kā pareizi audzēt un kopt kafijkoku? Cik bieži un kad tas jāpārstāda? 5

Sandra Ruska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kā pareizi audzēt un kopt kafijkoku? Cik bieži un kad tas jāpārstāda lielākā podiņā? Vai vienā podiņā var augt vairāki stādiņi? BIRUTA M.

“Kafijas kociņus mājā var audzēt itin veiksmīgi, taču sacerēties uz pašaudzētas kafijas malkošanu gan nevajadzētu, jo mājas apstākļos nevar veikt pupiņu atbilstošu apstrādi,” skaidro Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kafijkoks ir subtropu augs, kas vienlaikus zied un ražo. “Ziemas laikā ziedēšana nebūs īpaši bagātīga, jo Latvijā pietrūkst saules. Taču ziedi ir ļoti skaisti un jauki smaržo,” norāda speciāliste.

Laiks pārstādīt

Vienā podiņā var audzēt vairākus kafijkociņus, taču jāņem vērā, ka podam jābūt samērīgam pret augu izmēru. Ja augiem tas būs par mazu, nekas labs tur nesanāks. Augu vajag pārstādīt, kad pa poda atvērumiem spraucas laukā baltās saknītes. Visticamāk, attēlā redzamajam podiņam šāda atvēruma, kur notecēt liekajam mitrumam, nemaz nav. Tādā gadījumā ar auga pārstādīšanu nevajadzētu kavēties. Par labāko augu pārstādīšanas laiku tiek uzskatīts pavasaris, bet, ja pods ir par mazu, to var darīt arī tagad vasarā.

Pirms pārstādīšanas augu kārtīgi salaista, izceļ no poda un, neizjaucot sakņu sistēmu, pārliek jaunā, lielākā podā, apakšā un gar sakņu kamola malām paberot svaigu substrātu. Tādējādi augs turpinās augt un netiks traumēts pārstādīšanas dēļ. Tā rīkojas, kad ar augu viss ir kārtībā: veselas gan saknes, gan virszemes daļas. Ja redzamas slimības pazīmes vai bojātas saknes, sakņu kamols ir jāizjauc un bojātās vietas jāizgriež. Ja kāds no augiem podiņā panīcis, kā tas varētu būt šajā gadījumā, kad vienā podiņā ir tik daudz augu, novārgušo augu izgriež.

Jāņem vērā, ka kafijkoks ir ļoti jutīgs pret krasām temperatūras maiņām un sakņu kamola izjaukšanu. Par to liecina brūnās lapu maliņas.

Augsnei jābūt vieglai, trūdvielām bagātai. Var pievienot kompostu vai pielikt veikalā nopērkamo kūtsmēslu aizvietotāju. Augsnei jābūt arī ūdenscaurlaidīgai. Lai panāktu ūdenscaurlaidību, substrātam piejauc rupju granti.

Ar ko mēslot

Kafijkociņi noteikti jāmēslo, teic Zane Purne. Viņa šim mērķim par labāko atzīst Zaļo kristalonu kur NPK ir 18-18-18. Mēslošanai var izmantot arī jebkuru citu pilnmēslojumu, taču jāņem vērā NPK attiecības. Derēs arī Vito un Sarkanais kristalons.

Reklāma
Reklāma

Kur augu novietot

Ne mazāka nozīme auga labsajūtai ir tā atrašanās vieta mājoklī. Augu nevajag turēt tiešos dienvidu saules staros. Bet, ja tas ir vienīgais logs mājoklī, tad augu novieto aiz baltajiem aizkariem. Vispiemērotākie kafijas kociņam būs logi DA, A, DR pusē.

Mājas apstākļos kafijkociņi aug diezgan labi, galvenais – nodrošināt tiem pietiekamu apgaismojumu un 18–20 °C temperatūru cauru gadu.

Ja vasarnieks atgriežas mājās

Ja kafijkociņš pa vasaru bijis ārā dārzā, lai augs nedabūtu šoku no krasām temperatūras svārstībām, tas jānes iekšā, kad gaisa temperatūra ārā vēl ir 16 grādu. Jo mazāka būs temperatūras starpība starp āru un telpām, jo labāk. Krasu temperatūras svārstību rezultātā auga lapām veidosies brūns apmalojums, un tās var arī nobirt.

Ja vajadzīga apgriešana

Kafijas kociņu var veidot, tie ļoti labi panes apgriešanu. Vislabāk apgriezt laikā no februāra līdz jūnijam. Nokaltušos un neglītos zarus var apgriezt jebkurā gadalaikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.