Audzētāju pieredze 
 0

Augu kolekcionārs Juris Strods, kura dārzā muskusa hibiski aug jau septiņus gadus, iesaka augus stādīt saulainā, no vēja aizsargātā vietā, labi drenētā, mēreni mitrā un treknā augsnē. Nabadzīgā augsnē, ēnainā vietā tie augs, taču stīdzēs un slikti ziedēs, iespējams, pat nemaz. Tāpat hibiskiem nepatīk ilgstoši slapja augsne, taču sausā laikā tie jālaista. Lai bagātīgi ziedētu, augi veģetācijas periodā regulāri (reizi divās nedēļās) jāmēslo ar komplekso mēslojumu. Zied no augusta vidus līdz oktobra vidum. Ziemā lakstauga virszemes daļas atmirst, tādēļ pēc salnām krūmu apgriež, atstājot sprīdi garus dzinumus no zemes virskārtas. Tad saknes piesedz ar koku lapām, kūdru vai zāģskaidām.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

– Muskusa hibiskam veģetācija sākas vēlu – tikai jūnijā dzinumi izlien no zemes. Tādēļ, lai augus netraumētu, vietā, kur hibiski iestādīti, pavasarī nevajadzētu neko darīt, – brīdina Juris Strods.

Dārznieka kolekcijā patlaban ir septiņas muskusa hibisku šķirnes ar lieliem vienkrāsainiem un divkrāsainiem ziediem, kas noturas vienu dienu. Sadalīti lieli stādi ar ziedpumpuriem maksā 15 eiro, bet viengadīgi, ar spraudeņiem pavairoti (40–50 cm augsti) – 7 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Buciņu stādaudzētavas vadītāja Irina Simanoviča stāsta, ka ar pāris skujkoku zariem segti muskusa hibiski labi pārziemoja arī pagājušās ziemas kailsalā. Viņa novērojusi, ka šo krāšņumaugu ziedu lielums atkarīgs no mitruma daudzuma. Šovasar vajadzējis stādus laistīt pat divreiz dienā, katram dodot pa pusspainim ūdens. Lai hibiski ziedētu agrāk, stādaudzētāja iesaka augus stādīt lielos podos, pirms ziemas ar visiem traukiem pierakt dārzā un agri pavasarī ienest siltumnīcā. Tad hibiski ātrāk pamodīsies un agrāk ziedēs.

Šie hibiski ir piemēroti audzēšanai telpās.
Foto – Sandra Ruska

Stādaudzētavā reizēm vēl audzē Sīrijas hibisku (Hibiscus syriacus), ko stāda ārā, bet ziemā piesedz. Tas ir vasarzaļš, paliels, stāvs krūms vai koks, kas savvaļā aug Ķīnā, Indijā. Viduseiropā ir radīts daudz šķirņu, kam atšķiras ziedu krāsa un forma. Dzīvei Latvijā piemērotāki ir vietējos apstākļos audzētie Sīrijas hibisku sēklaudži, kas ir sala izturīgāki nekā no citām valstīm ievestie. Tie bagātīgi zied no jūlija līdz septembrim. No Holandes un Vācijas ievestās šķirnes nav tik ziemcietīgas, tāpēc jāaudzē podos – vasarā augus nes ārā, bet pirms ziemas noliek pagrabā.

Arī Sīrijas hibiskiem piemērota saulaina aizvēja vieta un labi mēslota augsne. Zied­augiem var izmantot jebkuru istabas puķēm domātu mēslojumu. Mēslošanas biežums atkarīgs no tā, kādā augsnē augi iestādīti. Nabadzīgākā augsnē papildmēslojumu dod biežāk. Ja hibisks iestādīts dārza augsnē ar kūtsmēslu piedevu, var nemēslot pat pusgadu. Mēslojuma koncentrācija atkarīga no piebarošanas biežuma. Ja to dara bieži, vajadzīga vāja koncentrācija; ja reti – tā var būt nedaudz lielāka, tomēr nepārsniedzot 0,4%.

Reklāma
Reklāma

Stādu iegāde. Buciņu stādaudzētavā (Burtnieku pagastā) pašlaik iespējams iegādāties muskusa hibiskus par 5 eiro (ziedi līdz 20 cm diametrā) un Sīrijas hibiskus par 3,50 eiro (pirmos gadus, kamēr izaug kārtīgs, pārkoksnējies stumbrs, tie īpaši jāuzmana). Ziedu krāsa variācijās no baltas līdz dažādu toņu rozā un oranžiem. Stādus piegādā arī ar kurjerpastu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.