Kā kopt apavus rudens un ziemas sezonā 0
Pirmais sniegs rada ne tikai sajūsmu un priekpilnus izsaucienus, bet arī slapjdraņķi uz ielām un neglītus pleķus uz apaviem.
Sāls, kas tiek kaisīts uz ielām, palīdz pazust sniegam un ledum, novērš slidenumu, pasargājot mūs no traumām. Bet kas notiek ar apaviem? To maigā ādas virsma bieži vien tiek neatgriezeniski sabojāta.
Kā pasargāt apavus?
Pirms iziešanas katru dienu ādas un zamša apavus ieteicams apstrādāt ar speciālu līdzekli, kas aizsargā pret mitrumu.
Apavi no sāls pārpalikumiem jānotīra uzreiz, ienākot iekštelpās.
Ja iespējams, ieteicams iegādāties vairākus apavu pārus, ko nēsāt pamīšus, ļaujot kārtīgi izžūt katram apavu pārim. Apaviem ieteicamais žūšanas laiks ir 24 stundas, bet, ja brists pa slapju sniegu, – pat 48 stundas.
Kā atbrīvot ādas apavus no sāls traipiem?
Apavi jānotīra ar siltā ūdenī samitrinātu mīkstu lupatiņu, taču nevajag tos pakļaut kārtīgai mazgāšanai, tādējādi ļaujot sālim vēl vairāk veikt savu kaitniecisko darbību.
Tad pa virsu pleķainajai vietai uzliek papīra dvieli vai salveti. Otrā dienā zābakus iesmērē ar piemērotu krēmu.
No sāls pleķiem var palīdzēt atbrīvoties ūdens un 9% etiķa sajaukums (3:1). Ar iegūto maisījumu nomazgā netīro vietu.
Tautas līdzeklis – rīcineļļa – var būt labs palīgs traipu novēršanā. Izžāvētus apavus iesmērē ar rīcineļļu. Ja traipi neizzūd, procedūru atkārto.
Kā atbrīvot zamša apavus no sāls traipiem?
Zamša apavi ir daudz kaprīzāki par ādas apaviem un cīnīties ar sāls traipiem ir sarežģītāk, taču tas nav neiespējami.
Viens no veidiem ir šāds – uzliek vārīties ūdeni, tad virs katla tvaikos patur zābakus, pēc tam ar speciālu birsti izķemmē zābakus. Tad liek žāvēties.
Plankumu noņemšanai var palīdzēt mannas putraimi. Tos uzber netīrajai vietai, paberzē, pēc tam atkal ar zābaku birsti izķemmē zābakus. Manna uzsūc sāli.