Manipulators, vārdā “Sliktais” 10
Tāda personība ir intelektuāli apdāvināta, viņa atklāti sevi nepozicionē par upuri, turklāt, apvainosies par tādu attieksmi pret sevi. Cilvēks, bieži vien sarunas laikā, uz jebkuru aizrādījumu vai lūgumu reaģē ar frāzi: “es taču esmu slikts(ta), ko tu no manis gribi?”. Attiecībās tāds partneris var teikt: “Ar mani nekas nesanāks, esmu slikts”, “nu redzi, tagad tu esi apvainojies(usies)”, “es taču teicu”, “man labāk būt vienam(ai)”, “neviens nevarēs iemīlēt tādu kā es”, “esmu nenormāls(a)”,u. t.t. Un jūs tūliņ pat metīsieties pārliecināt cilvēku: ‘’Nē, nē, tevi vienkārši nav novērtējuši vai pietiekami nav mīlējuši, tavs partneris ir bijis muļķis(e), bet es mācēšu tevi saprast.’’
Kāpēc tas tā notiek?
Bieži vien tādi cilvēki sevi pozicionē kā nelaimīgas mīlestības, apstākļu vai sliktu attiecību ar vecākiem, upuri. Viņi atklāti nepretendē uz žēlumu, agresīvi reaģē uz atklātu līdzjūtību un turpina pastāvīgi atkārtot, ka ir ‘’slikti’’. Tādā veidā viņi saņem savas unikalitātes apstiprinājumu un atkal pilnībā noņem no sevis atbildību par attiecībām. Jo viņi taču jau pašā sākumā ir teikuši, ka viņi ir slikti. Ko no tādiem var pieprasīt? Paši esat vainīgi, paši ar tādiem sapināties. Jūs brīdināja. Kaut kādā ziņā viņiem ir taisnība, jo viņi tik tiešām brīdināja.
Kā uzvesties, esot kopā ar tādiem cilvēkiem?
Pēdējais gadījums ļoti labi raksturo spēli Karpmana Trīsstūris – uzvedības modeļi starp cilvēkiem. Saskaņā ar šo teoriju, saskarsme notiek pēc sadalītām lomām: glābējs – vajātājs – cietušais. Ja jūs komunicējat ar ‘’upuri’’, tātad, jūs uzņematies ‘’glābēja’’ lomu, bet sabiedrība, dzīve uzņemas ‘’vajātāja’’ lomu.
Lai risinātu šo situāciju, vajag atzīt savu lomu un vajag vēlēties izstāties no šīs spēles. Trīsstūra modelis ir bīstams tāpēc, ka glābējs bieži kļūst par vajātāju, upuris par glābēju, vajātājs par upuri u. t. Tātad, ja cilvēks jūsu priekšā ir upuris, tātad kaut kur citur viņš ir vajātājs un vēl kaut kur citur – glābējs, un viņam ir visi resursi, lai atrisinātu šo problēmu. Jūsu ‘’glābēja’’ ieņemtā pozīcija bieži vien padara jūs par šī paša cilvēka upuri, jo manipulēšanas gaitā jūs zaudējat savu pārliecinātību, enerģiju un cieņu.