Kā kļūt draudzīgākam videi un maciņam? 0
Elektrība, siltums un ūdens – tik šķietami pašsaprotamas un nepieciešamas lietas mūsu ikdienā.
Kas ir energoefektivitāte?
Izdzirdot vārdu energoefektivitāte, pirmais, ko vizualizējam, ir ēku siltināšanas darbi, logu nomaiņa vai jaunas mūsdienīgas trauku mazgājamās mašīnas iegāde. Tāpat prātā nāk dažādi stereotipi, kas asociējas ar elektrības skrupulozu taupīšanu, piemēram, vakaros telpā neslēgt apgaismojumu, lai ietaupītu, bet tā nodarot pāri redzei.
Patiesībā energoefektivitāte ir enerģijas lietderīga izmantošana – elektrības, ūdens un siltuma pārdomāta lietošana, tādējādi ietaupot ne vien personiskos līdzekļus, bet arī saudzējot apkārtējo vidi.
Svarīgi atcerēties, ka resursu patēriņu var samazināt, nezaudējot sev ierasto komforta līmeni!
Jaunu, efektīvu elektroierīču iegāde un pārdomāta lietošana
Viens no veidiem, kā efektivizēt resursu patēriņu, ir iegādāties jaunas energoefektīvas ierīces, savukārt otrs – mainīt to lietošanas paradumus. Mūsdienīgu ierīču iegāde sniegs lielāku ietaupījumu nekā tikai savu ieradumu maiņa.
Piemēram, energoefektīvs A+++ klases ledusskapis patērē par 60 % mazāk elektroenerģijas nekā tāds pats A klases ledusskapis, kas iegādāts pirms vairāk nekā desmit gadiem. Bet ekonomiski izdevīgāk, protams, ir mainīt paradumus, jo to ieviešanai ikdienā nav nepieciešami finansiālie līdzekļi.
Nelielu ikdienas paradumu maiņa
To spēj ikviens neatkarīgi no vecuma, nodarbošanās, ienākumiem vai citiem faktoriem! Atliek tikai rūpīgi pārdomāt ikdienas ierasto elektroierīču lietošanu – piemēram, vai temperatūra ledusskapī iestatīta īstā?
Vai veļas mazgāšanas režīms ir izvēlēts pareizi? Apzināti veicot šādas darbības, neilgā laikā tās pārtaps par jauniem paradumiem, kas ilgtermiņā sniegs ievērojamu ietaupījumu – elektroenerģijas patēriņu ir iespējams samazināt vismaz par 10 %!
Rūpes par vidi
Energoefektīvu paradumu ieviešana ikdienā ne tikai samazina izdevumus, bet arī ierobežo klimata pārmaiņas.
Arī Latvijā tās jau novērojamas – paaugstinās temperatūra, pērnajā vasarā ieilga sausuma periods, tāpat pieaug arī nokrišņu daudzums, kas var izraisīt ilgstošu nokrišņu periodus līdzīgi kā 2017. gada vasarā.
Viens no klimata pārmaiņu cēloņiem ir cilvēku rīcība, kas ievērojami palielina oglekļa dioksīda jeb CO2 un citu siltumnīcefekta gāzu emisiju atmosfērā. Savukārt, kļūstot energoefektīvākam un samazinot savu enerģijas patēriņu, jūs samazināsiet radīto vides piesārņojumu.
Ar ko sākt, lai kļūtu efektīvāks?
Ievērot energoefektīvu dzīvesveidu ir vienkārši, turklāt bez liekiem izdevumiem! Lai to uzsāktu, pirmkārt, uz energoresursu patēriņu jāparaugās kā uz iespēju ietaupīt un gūt pozitīvu rezultātu.
Otrkārt, jāizvērtē, vai mājoklī neatrodas nevajadzīgi elektroenerģijas patērētāji – ierīces, kas konstanti ir iespraustas kontaktligzdā, bet ikdienā netiek lietotas, piemēram, mobilā telefona lādētājs, radio, kuram pastāvīgi mirgo lampiņa gaidīšanas režīmā utt.
Šīs ierīces vajadzētu izslēgt un atvienot no tīkla.
Spuldžu nomaiņa atmaksājas visātrāk
Tālāk jau var ķerties klāt spuldžu nomaiņai, kas neprasa lielus sākotnējos ieguldījumus. Mājokļa izgaismošanai ietiecams izvēlieties gaismas diožu jeb LED spuldzes, jo tās patērē vismazāk elektrības salīdzinājumā ar citu veidu spuldzēm.
Ar LED spuldzēm vispirms aprīkojiet telpas, kurās apgaismojumu izmantojat visilgāk, piemēram, virtuvē un dzīvojamā istabā – tādējādi spuldžu nomaiņa atmaksāsies vien pāris mēnešos, bet elektrības patēriņš būs samazinājies jau nākamajā. Aicinām skatīt dažādus noderīgus ieteikumus spuldžu izvēlē.
Pārbaudiet elektroierīces
Nākamais solis ceļā uz patēriņa samazināšanu – pārbaudīt mājoklī esošo elektroierīču stāvokli:
1) vai tām regulāri tiek veikta apkope, lai nodrošinātu maksimālo veiktspēju, piemēram, vai putekļsūcēja konteiners vai maisiņš tiek regulāri iztīrīts un filtrs mainīts;
2) vai ledusskapis nav piebīdīts pārlieku tuvu sienai, vai tas nav novietots blakus radiatoriem un elektroierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, piemēram, cepeškrāsnij.
Ķeramies klāt paradumiem
Ikviens no mums spēj radīt pozitīvas pārmaiņas, un tam vajag pavisam nedaudz – tikai apzināti un regulāri praktizēt efektīvu rīcību. Piemēram, izejot no telpas, izslēgt gaismu, neatstāt televizoru un datoru gaidīšanas režīmā, elektriskajā tējkannā vārīt tikai nepieciešamo ūdens daudzumu, nevis pilnu tējkannu.
Svarīgi arī pilnveidot un mainīt dažādu elektroierīču darbināšanas režīmus, piemēram, mazgāt veļu 30 °C temperatūrā, nevis 40 °C, tādējādi elektroenerģijas patēriņu samazinot par 25 %. Citus vērtīgus ieteikumus paradumu maiņai skatiet EsmuEfektivs.lv
Maz ir daudz!
Iepriekšminētās darbības, no kurām katra nes nelielu ietaupījumu, kopā veido veselu bagātību!
Tāpat kā daudzi mazi uzlabojumi ikdienā – kvalitatīvu dzīvi. Ieskatieties vietnē EsmuEfektivs.lv un atklājiet energoefektīva dzīvesveida ieguvumus, lai kļūtu draudzīgāki videi un maciņam!