Foto. DPA/Scanpix/LETA. Kolāža: LA.lv

Kā klimata izmaiņas ietekmē Eiropas slēpošanas sezonu? Kūrorti izmisumā – veido pat plastmasas trases 20

Sniega trūkums rada arvien lielāku risku ziemas sporta tūrismam. Slēpošanas kūrorti cenšas pielāgoties. Antons Bodners jutās atvieglots, kad Kicbīlē, Austrijā, tieši laikā, kad sākās slēpošanas sezona, uzsniga spēcīgs sniegs. “Bergbahn AG Kitzbühel” apkalpo 57 pacēlājus ap mazo Austrijas slēpošanas kūrortpilsētu. Kad ir sniegs, lifti katru ziemu pārvadā aptuveni 1,5 miljonus tūristu. Tik daudz sniega tur nav bijis ilgu laiku, šo tematu skatījis vācu izdevums Deutsche Welle.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Klimata pārmaiņu sekas Alpos ir skaidri redzamas. Temperatūras paaugstināšanās izraisa ledāju kušanu, un tas nozīmē mazāk sniega, padarot slēpošanas tūrismu par arvien neparedzamāku biznesu.

Piemēram, Kicbīlē slaveno Hānenkammas slēpošanas sacensību laikā pērn janvārī slēpotāji pa mākslīgo sniegu veica leģendāro izaicinājumu slēpošanas trasi, kas pazīstama kā “Streif”. Sniegotajai joslai blakus bija brūnas pļavas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daži slēpošanas kūrorti saskarsies ar grūtībām “20 gadu laikā”

Insbrukas Universitāte gadiem ilgi pētījusi klimata pārmaiņu ietekmi uz nozari. Pašlaik tiek strādāts pesimistiskākā klimata scenārija. Saskaņā ar to 80% Austrijas Alpu slēpošanas kūrortu 2050. gadā joprojām būs sniegs, bet viss nebūs dabīgais sniegs. Ūdens patēriņš palielināsies par 100%, lai saražotu mākslīgo sniegu.

Ziemas sporta entuziasti joprojām galvenā uzmanība

Lielākā daļa nozares uzņēmumu koncentrējas uz ziemas sporta veidu entuziastiem un nodrošina pietiekami daudz mākslīgā sniega, lai tikai šie slēpotāji atbrauktu atkal.

Tas ir tāpēc, ka ziemas sporta entuziasti ienes ievērojami vairāk naudas nekā citi atpūtnieki. Turklāt, tirgum sarūkot, konkurence nežēlīgi palielinās.

Alpaku pārgājieni un zirgu pajūgi

Daudzi Alpu galamērķi joprojām paļaujas uz slēpošanas tūrismu, jo pieprasījums pēc ziemas brīvdienām joprojām ir liels, un sniegputeņi joprojām vēl kompensē mākslīgā sniega veidošanu.

Taču šis ir laiks, kad jāpārdomā biznesa riski. Verfenvengas pašvaldība, kas atrodas netālu no Zalcburgas, papildu slēpošanai piedāvā alpaku pārgājienus, kamaniņu trases un izbraucienus zirgu pajūgos — līdzās labām slēpošanas trasēm.

Daudzi reģioni ir pieņēmuši, ka tie arvien vairāk ir atkarīgi no mākslīgā sniega. Amatpersonas labi apzinās iespēju, ka katru gadu sniegs varētu būt arvien mazāk. Viņu risinājums ir paļauties uz mākslīgo sniegu, lai sagatavotu vismaz distanču slēpošanas trases. Dažviet jau tiek veidotas slēpošanas trases no plastmasas paklājiņiem, kas varētu padarīt distanču slēpošanu par nodarbi visu gadu.

Reklāma
Reklāma

“Mēs ļoti nopietni domājam par to, kā ir jāmaina mūsu tūrisma modelis,” sacīja Bodners no Kitzbühel trošu vagoniņa uzņēmuma. Kūrortpilsēta apsver iespēju izveidot tūrisma piedāvājumu ārpus ziemas sezonas, kas cita starpā varētu ietvert arī kalnu ekskursijas ar elektriskajiem velosipēdiem.

Taču šobrīd Bodners un citi vienkārši cer uz aukstāku temperatūru un svaigu sniegu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.