Kā jūtas vientuļās mammas un kā viņas atbalstīt 1
Sabiedrībā ir daudz nepilno ģimeņu, kurās bērnus aprūpē un audzina tikai viens no vecākiem. Parasti tā ir māte. Iemesli, kādēļ ģimene ir bez otras pusītes, ir ļoti dažādi. Bībelē tiek runāts par atraitnēm. Arī mūsdienās nāve nāk un ņem savu daļu bez prasīšanas. Taču ne vien fiziska nāve ir iemesls tam, ka ģimene vairs nav kopā. Par to, kā jūtas vientuļie vecāki un kā līdzcilvēki viņus varētu atbalstīt, portālam Cālis.lv stāsta sociālā pedagoģe Vineta Preisa, kura arī vada atbalsta grupas vientuļajām māmiņām.
Lēmums dzīvot šķirti bieži ir labākais, ko ģimene var dot saviem bērniem. Reizēm šis lēmums jāpieņem sievietei pēc ilgi ciestas vardarbības. Ne vien fiziskas, bet bieži psiholoģiskas, emocionālas, ekonomiskas un pat saimnieciskas. Nereti iemesls ir otra laulātā dažādas atkarības, kas ietekmē visu ģimeni kopumā. Katrā ziņā visos minētajos gadījumos bērniem šāda ģimenes vide nav labvēlīga. Ne vienmēr ārēji skaistais pilnās ģimenes modelis tāds ir arī iekšienē. Tomēr arī tad, ja šķiršanās ir risinājums ilgi briedušām problēmām, tā zināmā mērā ir katastrofa, pēc kuras jāmācās dzīvot no jauna.
Sociālā izolācija
Pirmais, ar ko saskaras daudzas ģimenes pēc šķiršanās, ir sociālā izolācija. Kopīgie draugi it kā sadalās. Ja sievietes ģimene un draudzenes ir kādā tālākā pilsētā, un ģimenes draugu loku veidoja galvenokārt aizgājušā vīra piederīgie un draugu ģimenes, tad sieviete var piepeši justies ļoti vientuļa. Arī bērni izjūt šo sociālo izolētību. Vēl vairāk to pastiprina apstāklis, ka mātei reizēm jāuzņemas arī vairāk pienākumu nekā līdz šim, tāpēc brīvā laika, ko pavadīt ar bērniem, kļūst aizvien mazāk.