Kā izvēlēties teleskopisko iekrāvēju 1
Teleskopiskie iekrāvēji ir diezgan universāla tehnika, tāpēc izmantojama gan augkopības, gan lopkopības saimniecībās visādu veidu darbos.
Tirgū atrodams pietiekami plašs teleskopisko iekrāvēju sortiments, ko piedāvā dažādi ražotāji. Modeļi atšķiras gan ar saviem tehniskajiem raksturlielumiem, gan gabarītiem, gan citiem parametriem, kas nosaka to izmantošanas iespējas dažādos lauksaimniecības darbos.
Turpmāk daži praktiski padomi, kas var noderēt, izvēloties teleskopisko iekrāvēju savai saimniecībai.
Augstuma faktors
Lai iegādātos piemērotu teleskopisko iekrāvēju, pirmām kārtām jānosaka galvenie darbi, kuru veikšanai iekrāvējs nepieciešams. No minētā faktora atkarīgs vissvarīgākais agregāta parametrs – tā maksimālais pacelšanas vai izkraušanas augstums.
Piemēram, ja saimniecībā plānots iekrāvēju izmantot graudu iekraušanai piekabē, tad noteicošais rādītājs iekrāvēja izvēlē būs kravas mašīnas borta līmenis, kas parasti nepārsniedz 3,8 metrus. Šajā gadījumā normālam darbam būs pietiekami, ja iekrāvēja pacelšanas augstums būs seši metri. Lielāks augstums, protams, ļaus paplašināt agregāta izmantošanas spektru un saimniecībā veicamo darbu veidus, kā arī nodrošinās lielāku universalitāti.
Taču jāņem vērā, ka līdz ar pacēluma augstuma palielināšanos parasti mainās arī pašas tehnikas gabarīti un attiecīgi – tiek zaudēta manevrētspēja. Ne katra mašīna, kas veic lopbarības kraušanas darbus piena lopkopības fermā, spēs bez grūtībām funkcionēt arī kūts iekšpusē savu izmēru dēļ.
Nereti šādos gadījumos labāk iegādāties dažādus maināmus uzkarināmos agregātus – kausus ar palielinātu izkraušanas augstumu, izlices pagarinātājus u. tml. –, nevis teleskopisko iekrāvēju ar palielinātiem tehniskiem raksturlielumiem.
Komponentu savstarpējā saikne
Nākamais svarīgais faktors, iegādājoties iekrāvēju, – tā ražīguma un laika rādītāji, jo ir būtiski, cik ātri mašīna spēj veikt nepieciešamo darbu apjomu. Šajā gadījumā uzmanība jāpievērš mašīnas celtspējai. Šis parametrs nosaka maksimālo uzkarināmā aprīkojuma tilpumu, piemēram, kausa, tā izmērs savukārt ietekmē izkraušanas augstumu.
Optimālais kauss jāizvēlas atkarībā no pārkraujamā materiāla veida. Birstošiem graudiem svarīgs tā pilnīgas atpakaļ atgāšanas leņķis. Tas ietekmē kausa piepildījumu un novērš pārliekus zudumus, pārvietojot materiālu.
Strādājot ar līpošām un inertām kravām, piemēram, kūtsmēsliem, grunti, defekātu un citām, jānodrošina palielināts izkraušanas leņķis, lai neapgrūtinātu kausa iztukšošanas procesu un saīsinātu kraušanas ciklu.
Tā kā minētā aprīkojuma piepildīšana galvenokārt notiek, to iebīdot pārvietojamā materiāla masā, nepieciešams pievērst uzmanību vilces spēkam, ko rada agregāts. Tas atkarīgs ne tikai no dzinēja jaudas un transmisijas tipa, bet arī no riepu veida un izmēra.
Piemēram, radiālās konstrukcijas riepas ar eglītes tipa protektoru ievērojami palielinās vilces spēku uz irdenas grunts un novērsīs pārlieku riteņu buksēšanu, kamēr rūpnieciskais riepu zīmējums var būtiski palielināt riepu komplekta darba mūžu, pastāvīgi strādājot uz cietas virsmas.
Ērtības un produktivitāte
Svarīgi teleskopiskā iekrāvēja raksturlielumi ir hidraulikas maksimālā produktivitāte un sūkņa tips. Šie parametri nosaka iekraušanas cikla ilgumu un var nopietni ietekmēt degvielas patēriņu uz katru pārkraujamā materiāla tonnu. Ja mašīna strādā ar aktīvu uzkarināmo aprīkojumu, tad maksimālās hidraulikas plūsmas lielums uz hidraulikas papildu iznesuma līniju ietekmēs veicamās operācijas produktivitāti.
Piemēram, skābbarības nogriešanas–satveršanas operācija, ko nodrošina divi vai trīs jaudīgi hidrocilindri, varēs norisināties ātrāk un efektīvāk.
Ne mazāk svarīgs teleskopiskā iekrāvēja izvēlē ir transmisijas tips un ērta tās vadība. Tas ir – kustības virziena un pārnesumu pārslēgšana, jo šie parametri var nopietni ietekmēt veicamo darbu kopējo produktivitāti.
Jāteic, hidrostatiskajai transmisijai ir priekšrocības salīdzinājumā ar hidromehānisko gaitas vadības precizitātes aspektā, taču tā būtiski ierobežo iekrāvēja iespējas, pārvietojoties starp darba laukumiem un piekabes buksēšanas gadījumos. Turklāt hidromehāniskā transmisija parasti ir ievērojami lētāka ekspluatācijā un apkopē.
Protams, pastāv arī citas, individuālākas, iekrāvēju īpatnības, kas arī var ne tikai nodrošināt lielāku produktivitāti, bet arī samazināt ekspluatācijas izdevumus. Piemēram, ātri noņemama aprīkojuma esamība uzkarināmajiem agregātiem, izlices amortizācija, automatizētas riteņu izlīdzināšanas un eļļošanas sistēmas, reversā ventilatora atdzesēšana, pilnpiedziņas atslēgšana un daudz kas cits.
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops īpašajā pielikumā “Mans lauksaimniecības tehnikas parks”