Elektriskais skrūvgriezis.
Elektriskais skrūvgriezis.
Foto: Terekhov Igor/Shutterstock

Kā izvēlēties sev vispiemērotāko elektrisko skrūvgriezi 0

Savulaik kokskrūves ieskrūvēšana bija visai piņķerīgs uzdevums. Arī montējot apdares materiālus, bija pamatīgi jānopūlas, ar rokas skrūvgriezi skrūvējot desmitiem un simtiem skrūvju. Tā, protams, jau ir pagātne, un skrūves skrūvējam ar elektriskiem darbarīkiem. Kā no to ļoti plašā klāsta veikalos izvēlēties sev piemērotāko?

Reklāma
Reklāma

Dažādi darbarīki

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ar terminu “elektriskais skrūvgriezis” saprotam vairākas ierīces: gan pašu skrūvgriezi, gan elektrisko uzgriežņu atslēgu, gan skrūvgrieža un urbja apvienojumu. Atsevišķām ierīcēm ir arī perforatora funkcijas. Vairums ierīču izveidotas pistoles formā, taču ir arī tādas, kuru korpuss saliecams vēlamajā leņķī, ir nelielas cilindriskas caurules formā, ir iespēja vēlamajā leņķī pavērst tieši skrūvgrieža iestiprināšanai domāto patronu.

Tāpat šīs ierīces iedala ar akumulatoru un no elektriskā tīkla darbināmās. Tieši ar akumulatoru darbināmās ir vienas no pieprasītākajām – tās ir salīdzinoši vieglas un kompaktas, izmantojamas tur, kur ar jaudīgākām no tīkla darbināmām ierīcēm nav iespējams piekļūt. Šīs ierīces īpaši piemērotas nelielu montāžas darbu veikšanai – sākot no mēbeļu montāžas līdz pat automašīnu un datoru remontam, un, protams, celtniecībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kompaktākajiem skrūvgriežu modeļiem akumulators nav noņemams un ierīci uzlādē ar speciāla adaptera starpniecību. Jaudīgākām un lielākām ierīcēm akumulatoru var noņemt un lādēt speciālā iekārtā, kas, tāpat kā rezerves akumulators, ir ierīces komplektā.

Skrūvgrieži

Skrūvgriežiem tipiskais griezes moments – no 150 līdz 250 apgriezieniem minūtē. Universālākām ierīcēm, kas paredzētas arī urbšanai, urbi darbina režīmā, kur atkarībā no modeļa apgriezienu skaitu var variēt no 0 līdz 600 un vairāk apgriezieniem minūtē.

Uzgaļu stiprinājums ir seškanša formā, izmērs – ¼ collas. Dažādu formu uzgaļi bieži vien iekļauti ierīces komplektā. Ir modeļi, kuri aprīkoti ar sajūgu, lai skrūves pievilktu ar noteiktu spēku. Tas svarīgi, piemēram, piestiprinot ģipškartona loksnes, kad trauslā materiālā visas skrūves jāpievelk ar vienādu spēku.

Cena – sākot no 12 eiro.

Uzgriežņu atslēgas

Foto: Olda man stocker/Shutterstock

Tiem, kuriem bieži nākas skrūvēt bultskrūvju uzgriežņus, noderēs elektriskās uzgriežņu atslēgas. Ierīces patronā paredzēta vieta attiecīgās izmēra atslēgas (muciņas) iestiprināšanai. Parasti tas ir kvadrāts ar izmēru ½ amatieriem domātajām ierīcēm, ¾ vai viena colla jaudīgiem profesionāliem darbarīkiem. Šīs ierīces parasti ir jaudīgākas, un salīdzinājumā ar skrūvgriežiem tām ir mazāks griešanās ātrums, toties spēks, ar kādu tiek pievilkts uzgrieznis, ir daudz lielāks. Šajos darbarīkos arī paredzēta perforatora funkcija, lai ar īsiem un asiem impulsiem atskrūvētu nepakļāvīgus vai pārāk cieši pievilktus uzgriežņus.

Lai arī atsevišķiem modeļiem ir visai universāla patrona, kurā iespējams iestiprināt ne tikai uzgriežņu atslēgas, lielā griezes momenta dēļ tās nav piemērotas, piemēram, skrūvju skrūvēšanai trauslākos materiālos. Tāpat to apgriezienu skaits būs pārāk mazs urbšanai.

Reklāma
Reklāma

Cena – sākot no 70 eiro.

Urbis–skrūvgriezis

Foto: Olegsam/Shutterstock

Tieši urbji–skrūvgrieži ir universālākā un pieprasītākā elektrisko ierīču kategorija. To korpuss izgatavots no triecienizturīgas plastmasas. Rokturim ir pistoles forma. Patronā iespējams iestiprināt gan urbjus, gan skrūvgrieža uzgaļu turētāju. Obligāta ierīces sastāvdaļa ir sajūgs, kas ļauj pievilkt skrūves ar noteiktu spēku un pārslēgt ierīci urbšanas režīmā bez spēka ierobežojuma. Papildaprīkojums – urbšanas vai skrūvēšanas vietas apgaismojums.

Apgriezienu skaits variējas no izvēlētā režīma robežās no 0 līdz 1500 un vairāk apgriezieniem minūtē.

Cena – no 20 eiro.

Arī akumulatoram ir nozīme

Foto: Photorawjpg/Shutterstock

Izvēloties ierīci, būtiski saprast, kādi būs biežākie darbi – nepieciešams specifiskāks vai universālāks darbarīks. Tāpat jāsaprot, cik bieži un kādos apstākļos to lietosiet. Jo biežāka izmantošana paredzēta, jo augstākas klases ierīce jāizvēlas. Protams, jārēķinās arī ar augstāku cenu.

Ļoti būtiski izvēlēties ne tikai ierīces veidu, bet arī akumulatoru. Viena un tā paša tipa ierīcēm var būt dažādi akumulatori. Akumulatora cena ir aptuveni puse no ierīces izmaksām. Ja pašas ierīces kalpošanas laiks ir visai liels, gadās situācijas, kad jāpērk jauna, jo akumulatoru, kura resurss ir iztērēts, nav iespējams iegādāties atsevišķi. Ražotāji šādi mudina iegādāties jaunu ierīci.

Galvenie akumulatora raksturlielumi ir spriegums un ietilpība. Spriegums tiešā veidā saistīts ar ierīces jaudu un līdz ar to maksimālo griezes momentu. Visbiežāk akumulatoriem ir 9,6, 12, 14,4 vai 18 voltu spriegums. Mājsaimniecībai domātai universālai ierīcei iesaka izvēlēties zelta vidusceļu – 14,4 voltu spriegumu. Savukārt akumulatora ietilpību norāda ampērstundās (Ah). Šis parametrs rāda, cik ilgi ierīce spēs darboties. Jo skaitlis lielāks, jo darbības laiks pēc uzlādes ilgāks. Sadzīves klases ierīcēm tas parasti ir robežās no 1,2 līdz 2 Ah. Intensīvi izmantojamai ierīcei tas vēlams no 2 līdz 3 Ah.

Taču akumulatora īpašības nosaka ne tikai spriegums un ietilpība, bet arī tā tips:

• nelielās cenas dēļ populārākie joprojām ir niķeļa–kadmija akumulatori (NiCd). To priekšrocību sarakstā bez cenas ir arī spēja darboties zemā temperatūrā. Tie nebaidās no absolūtas izlādēšanās. Šādā veidā tos var pat uzglabāt ilgāku laiku, un pēc uzlādes tie atkal darbosies pilnā apjomā. Taču to trūkumu saraksts ir visai garš: ierobežota ietilpība – maksimālā robeža ir 2 Ah. Pat kvalitatīvi NiCd akumulatori reti spēj izturēt 1000 uzlādes–izlādes ciklus. Tie mēdz izlādēties paši no sevis. Pats lielākais trūkums – atmiņas efekts. Akumulatoru nav pieļaujams lādēt, ja tas nav pilnībā izlādējies. Ja to sāk lādēt ne no 0, ierīce atceras šo robežu, un akumulatora ietilpība attiecīgi samazinās;

• NiMH (attēlā) ir nākamā NiCd barošanas elementu paaudze, kurai indīgais kadmijs aizstāts ar metālhidrīdu, kas dabai tā nekaitē. Šiem akumulatoriem ir lielāka ietilpība (līdz 3 Ah), mazāki izmēri. Nedaudz mazāks arī atmiņas efekts. Taču to cena ir augstāka nekā NiCd akumulatoriem, uzlādes–izlādes ciklu skaits reti pārsniedz 500. Jau pirmajā glabāšanas diennaktī to uzlādes līmenis (pēc pilnīgas uzlādes) var samazināties par 10%. Zemā gaisa temperatūrā akumulatora raksturlielumi pasliktinās. Tos nevar uzglabāt pilnībā izlādētus;

• ja nepieciešama liela jauda un enerģijas resurss, labākā izvēle, kas gan saistīta ar lielākiem tēriņiem, ir litija jonu (Li-ion) akumulators. Šiem akumulatoriem praktiski nav atmiņas efekta. Arī uzlādes ātrums, tāpat kā spriegums un ietilpība, ir lielāks salīdzinājumā ar citu veidu akumulatoriem. Pašizlāde arī notiek lēnām. Optimālos apstākļos glabājot, akumulatora uzlādes līmenis gada laikā samazinās ne vairāk par 20%. Uzlādes–izlādes ciklu skaits ir divas trīs reizes lielāks nekā attiecīgiem NiCd akumulatoriem. Li-ion akumulatoriem ir arī trūkumi. To cena ir salīdzinoši augsta. Lai arī akumulatori darbojas zemās gaisa temperatūrās, tos pietiekami uzlādēt var tikai tad, ja gaisa temperatūra ir virs nulles. Jāizvairās no pilnīgas akumulatora izlādes. Ražotāji akumulatoros parasti iebūvē mikroshēmu, lai šādu situāciju nepieļautu. Bieži vien tajos ir uzlādes līmeņa indikatori.

PADOMI

• Izvēloties ierīci, paņemiet to rokās un novērtējiet, vai tā ir izsvarota (smaguma centrs nav izvirzīts par daudz uz priekšu). Pretējā gadījumā ilgstoši strādāt būs apgrūtinoši.

• Ja jāstrādā augstumā, labāk izvēlēties vieglāku ierīci. Urbšanai piemērotākas būs smagākas ierīces.

• Komplektā jābūt akumulatoru lādētājam. Nav vērts iegādāties ierīci tikai ar vienu akumulatoru.

• Rokturim ērti jāiegulst plaukstā, tās tuvumā nedrīkst būt asu stūru.

• Profesionālās klases ierīces var būt aprīkotas arī ar maināmām patronām un reduktoriem dažādu darbu veikšanai.

• Jāizvēlas pasaulē atzītu zīmolu izstrādājumi, piemēram, Makita, Bosch, AEG, DeWALT, Metabo. Profesionāļi novērtēs arī, piemēram, Festool izstrādājumus, kas ir krietni dārgāki par mājsaimniecībām domātajiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.