Kā izvēlēties piemērotu apgaismojumu savam mājoklim? Atbild speciālists 0
Apgaismojums ir viens no elementiem, kas spēj padarīt telpu mājīgu, uzlabot interjera izskatu, bet tikpat labi tas var radīt pretēju efektu, izceļot priekšmetus vai nianses, kuras nevajadzētu pastiprināt. Padomus, kādus gaismas ķermeņus izvēlēties katrai telpai, sniedz iepirkšanās tīkla “K Senukai” speciāliste Ludmila Bērica.
Dzīvojamā zona
Dzīvojamā zona ir tā vieta, kur uzturamies visbiežāk, tādēļ atmosfēra ir īpaši svarīga. Atpūtas telpā nepieciešams izvēlēties piemērotu apgaismojumu, lai būtu ērti veikt visas ierastās nodarbes – skatīties TV, spēlēt galda spēles, lasīt, strādāt u.c., šajās vietās nepieciešama vislielākā gaismas koncentrācija. Izmantojot tikai centrālo lustru, tā var būt par blāvu citās telpas zonās, bet, ja gaismas intensitāte ir lielāka, tā var nogurdināt acis, tādēļ vislabāk ierīkot vairāklīmeņu regulējamu apgaismojumu, kas ļautu mainīt tā ntensitāti telpas zonās. To var panākt ar izvietotām galda lampām, stāvlampām un sienas lampām. Atpūtas telpā var ierīkot reostata slēdzi, kas regulē gaismas intensitāti.
Virtuves zona
Virtuvi var iedalīt divās zonās – darba zona (ēdiena gatavošana) un ēdamzona, un katrai no tām nepieciešams cits apgaismojums. Vietai, kur tiek gatavots, vislabāk izvēlēties spilgtu, bet funkcionālu apgaismojumu, kas fokusēts uz galvenajām darba virsmām – galdu, plīti, izlietni, ko var panākt ar iebūvējamām lampām. Savukārt ēdamzonā par apgaismojuma avotu lieliski kalpos viena vai vairākas lampas, kas izvietotas virs galda, kur tiek ieturētas ģimenes maltītes. Virtuves zonai nepieciešams izkliedēts, taču vienlaikus spēcīgs apgaismojums.
Guļamzona
Guļamistabā nevajadzētu pārspīlēt ar apgaismojumu, tajā jāveidojas mājīgai noskaņai, taču gaismas ķermeņu izvēle jāplāno rūpīgi, lai panāktu gan intīmāku, gan spilgtāku gaismu. Vislabāk būtu izvēlēties vairākus gaismekļus – centrālo lustru, kas apgaismos kopējo telpu, lampas pie gultas – sienas vai galda lampas, kas būtu noderīgas lasīšanai. Papildus telpā var izvietot stāvlampu un galda vai sienas lampu kādā no zonām, kas netiek pietiekami apgaismotas, piemēram, spoguļgaldiņš vai darba galds, ja tie atrodas guļamistabā.
Vannas istaba
Vannas istabā nepieciešama vienmērīga gaisma. Paaugstināta mitruma dēļ šajā telpā nepieciešams izmantot gaismas ķermeņus ar slēgta tipa abažūriem. Griestu lampas vai prožektori nodrošinās kopējo apgaismojumu, taču ar sienas lampām var radīt īpašus akcentus, tādējādi padarot telpu plašāku. Būtisks ir apgaismojums pie spoguļa, kam jābūt vērstam uz seju, lai izvairītos no jebkādām ēnām.
Priekštelpas
Koridora apgaismojumam visbiežāk ir funkcionāla nozīme. Visbiežāk šajā zonā ir nepietiekams dabīgais apgaismojums, ko ieteicams kompensēt, izvēloties spilgtu apgaismojumu. Ir dažādi piemēroti varianti: griestu lampas, sienas lampas, troses sistēmas gaismekļi, iebūvējamie gaismekļi. Ja koridors ir garš, tad lampas būtu jānovieto ik pēc 2-3 metriem.