Kā izvēlēties piemērotāko motorzāģi? Dārza tehnikas ekspertu padomi 2
Neatkarīgi no tā, vai strādājat piemājas dārzā vai reizēm dodaties arī mežā, motorzāģa izvēle ir ļoti būtiska, lai darbs veiktos ātri un ērti. Šobrīd ir pieejams plašs motorzāģu klāsts, tāpēc ikviens var atrast savām vēlmēm un vajadzībām piemērotāko modeli. Dārza tehnikas eksperti iesaka pievērst uzmanību vairākiem parametriem, lai savu izvēli pēcāk nenāktos nožēlot.
Pirmkārt, nevajadzētu izvēlieties zāģi tikai pēc tā dzinēja jaudas un sliedes garuma, vadoties pēc principa „lielāks ir labāks”. Lieli zāģi ir neparocīgāki, darbs ar tiem prasa vairāk enerģijas. Savu izvēli sāciet ar jautājumu — ko es ar šo zāģi darīšu? Ja atbilde ir zaru griešana piemājas dārzā vai varbūt malkas sazāģēšana pirtij, tad pareizā izvēle būs viegls, parocīgs un ērts instruments. Šādu zāģu priekšrocība ir to zemā cena un nelielais svars.
Otrkārt, ieteicams izvēlēties zināma ražotāja preču zīmi. Tas ir viens no pamatprincipiem, ko vajadzētu atcerēties, iegādājoties ikvienu jaunu darbarīku. Problēma, izvēloties nezināma ražotāja produktus, ir tā, ka tiem bieži vien netiek nodrošinātas servisa iespējas un ir grūti atrast rezerves daļas.
Trešais un, iespējams, vissvarīgākais princips ir izvēlēties zāģi, atbilstoši savām prasmēm un spējām. Ja iepriekš nekad neesat strādājis ar zāģi, ieteicams vispirms iegādāties mazāku un parocīgāku modeli, ar kuru iemācīties strādāt, un pie lielāka zāģa ķerties vēlāk.
Ieteicams paturēt rokās dažādus zāģus, jo tiem ir atšķirīgs svara sadalījums, roktura forma u.c. Satverot rokās, zāģim jābūt ērtam un parocīgam. Izvēloties zāģi, pamēģiniet to turēt gan horizontāli, gan vertikāli, iztēlojoties zāģēšanas procesu. Novērtējiet, vai zāģis ērti ieguļ rokās vai tomēr tā priekšgals šķiet pārāk smags? Vai varat viegli un ērti kontrolēt jaudas sviru (gāzi)? Projekta “Dārza tehnikas eksperti” vadītājs Mārtiņš Jaudzems atgādina: “Sākumā var šķist smieklīgi vicināties ar zāģi veikalā, taču, tā kā tas būs instruments, ko visdrīzāk lietosiet vairākas stundas pēc kārtas, šādas nianses ir ļoti svarīgas! Uzvelciet rokās ādas cimdus un pamēģiniet, vai varat stingri noturēt zāģi. Vai, nospiežot zāģa jaudas sviru, jūs joprojām stingri turat zāģi vai tas tomēr rada neērtības? Vai varat zāģi izslēgt, neatlaižot rokas no rokturiem? Vai varēsiet zāģi kontrolēt brīdī, kad tas pārzāģē koku? Proti, brīdī, kad pazūd slodze uz sliedi, — vai sliedes priekšgals krīt zemē vai tomēr spējat to stingri noturēt?”.
Zāģa ķēde šķiet vienkārša un loģiska — asi zobi, kas iecērtas koksnē. Tomēr nav tik vienkārši, kā izklausās. Piemēram, saimniecības zāģiem parasti lieto ķēdes ar neliela izmēra zobiem. Ķēdes veido tā, lai tās pēc iespējas mazāk vibrētu un radītu minimālu pretsitiena risku. Jāatceras, ka ķēde bieži vien ir jāasina arī darba gaitā. Neasa ķēde noslogo zāģi, un darbu veikt būs nepatīkami vai pat neiespējami.
Mūsdienu zāģos parasti lieto divtaktu dzinējus. Noteikti jāatceras, ka tiem ir nepieciešams ar eļļu sajaukts benzīns. Lai iegūtu sajaukumu, parastam benzīnam pievieno īpašu divtaktu eļļu attiecībā, ko ražotājs norāda zāģa lietošanas instrukcijā. Parasti zināmiem zīmoliem šī attiecība ir 50:1 jeb 100 ml eļļas uz 5 l benzīna. Ja nav iespējams precīzi nomērīt, tad labāk pievienot vairāk eļļas, nekā pievienot par maz, lai gan neviens no variantiem nav vēlams. Izvēloties dzinēju, viens no svarīgākajiem parametriem ir dzinēja jauda un svars. Smags zāģis ar mazu jaudu un lielu darba tilpumu nav tā labākā izvēle liela apjoma darbiem. Ja zāģi kādu reizi izmantos arī vecāka gadagājuma cilvēki vai sievietes, lieti noderēs atvieglinātā iedarbināšana jeb tā sauktais vieglais starts. Tas nozīmē, ka zāģa iedarbināšanai nebūs nepieciešams liels fizisks spēks. Visiem zāģiem nav šāda funkcija, tādēļ ir vērts par to pajautāt pārdevējam.