Zobu pasta 0
Tiklīdz bērnam ir izšķīlies pirmais zobs, ir jāsāk lietot zobu pasta, kas ir paredzēta bērniem un satur fluorīdus. Noteikti ir jāizvēlas bērna vecumam atbilstoša zobu pasta. Ļaujiet bērnam izvēlēties zobu pastas garšu – ir pieejamas zobu pastas ar košļājamās gumijas, kokakolas, piparmētru, ābolu u. c. garšu. Dažādām vecuma grupām fluorīdu koncentrācija zobu pastās ir atšķirīga. Fluorīdu daudzumu nosaka mērvienībā – ppm.
• Veikalos un aptiekās pieejamās zobu pastas no 6 mēnešu līdz 2 gadu vecumam satur vidēji 500 vienību (ppm) fluorīdu, taču ir pieļaujams tīrīt zobus arī ar zobu pastām, kur fluorīdu saturs ir 1000 ppm. Noteikti ir jāseko līdzi zobu pastas dau-dzumam uz zobu sukas. Līdz 3 gadu vecumam bērns pēc zobu tīrīšanas vēl nemāk izspļaut zobu pastu, tāpēc līdz šim vecumam zobu pastu lieto ļoti maz – literatūrā šo daudzumu apzīmē kā “rīsa grauda lieluma zobu pastas daudzums” vai “plānā slāņa tehnika” (zobu pasta uz zobu sukas tiek likta ļoti plānā slānī un mazā dau-dzumā). Pēc 3 gadu vecuma zobu pasta jau jāliek maza zirnīša lielumā, kura izmē-ru var salīdzināt ar bērna mazā pirkstiņa naga lielumu.
• 2–6 gadu vecumā ieteicamais vidējais fluorīdu saturs ir 1000 ppm.
• No 6 gadu vecuma, kad jau šķiļas pastāvīgie zobi un ir agrīns maiņas sakodiens, ir ieteicamas zobu pastas ar fluorīdu saturu 1500 ppm.
Uz daudzu zobu pastu iepakojuma varam lasīt SLS free – tātad tās nesatur SLS vai satur kādu citu putojošo aģentu. Tāpat varam pieminēt parabēnus, kas darbojas kā konservanti. Daudzviet tiek runāts to kaitīgumu, kas īpaši ietekmē endokrīno sistēmu. Parabēnus satur ne tikai zobu pastas, bet arī citi ikdienas ķermeņa kopšanas līdzekļi. Ja vēlamies no tiem pasargāt bērnus, ir ieteicams pārskatīt visu ķermeņa kopšanas līdzekļu arsenālu savās mājās.