Kā izvēlēties mutes dobuma higiēnas preces bērnam 0
Zobu suka
Veikalu un aptieku plauktos pieejamais bērnu mutes dobuma higiēnas preču piedāvājums ir plašs, tāpēc nav šaubu, ka tas vecākiem var radīt apmulsumu. Kāda zobu suka, zobu pasta un zobu diegs ir piemērotākie un labākie bērna mutes dobuma un zobu kopšanai? Par to padomus vecākiem Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra kampaņas „Man ir tīri zobi” ietvaros sniedz zobārste Baiba Krauze – viņa uzskaita vairākus faktorus, kas vecākiem ir jāņem vērā, izvēloties mutes dobuma higiēnas preces bērnam.
Galvenais nosacījums ir izvēlēties bērna vecumam atbilstošu zobu suku (skatīt uz iepakojuma). Nekādā gadījumā nevajadzētu ļaut, piemēram, trīs gadus vecam bērnam tīrīt zobus ar pusaudzim piemērotu zobu suku. Atšķirībā no pieaugušo zobu sukām bērniem tās vienmēr ir ar mīkstiem sariņiem, to galviņa ir mazāka nekā pieaugušo zobu sukām, arī rokturis ir veidots tā, lai to ērti var satvert bērna roka.
• Nepērciet elektrisko zobu suku, kamēr bērns nav attīstījis pareizu zobu tīrīšanas tehniku ar parasto zobu suku. Informāciju par pareizu zobu tīrīšanas tehniku un secību var atrast www.tīrizobi.lv.
• Līdz 8 gadu vecumam vecākiem ir jāpalīdz bērniem tīrīt zobus vai arī šis process ir jāuzrauga. Lai vecāki varētu ērti tīrīt sava bērna zobus, ir jānovērtē zobu sukas kāta garums – zobu suku ar garāku kātu vecāki varēs ne tikai vieglāk noturēt, bet arī ērtāk iztīrīt bērna zobus.
• Zobu suka noteikti ir jāmaina 1 reizi 3 mēnešos vai ātrāk, ja tās sariņi ir izspūruši. Vecākiem ir jāpievērš uzmanība, ja sariņi kļūst izspūruši ļoti ātri, un jāpārbauda, vai bērns zobus tīra pareizi un nav pārāk liels spiediens uz zobu suku.
• Apmēram no 8 gadu vecuma, kad bērni zobus jau tīra paši, var izmantot soniskās zobu sukas – tām negriežas galviņa, bet vibrē sariņi. Šādas zobu sukas ļoti labi attīra zobus, taču ir piemērotas bērniem, kas jau ir attīstījuši roku veiklību un zobus tīra paši.