Foto no Agri Tops arhīva

Kā lauku saimniecībai izvēlēties lietotu iekrāvēju 0

Jūsu saimniecībā radusies nepieciešamība pēc iekrāvēja, taču gan finanšu, gan laika resursi ir stipri ierobežoti. Vai cits variants – naudas ir pietiekami, bet izvēlētais modelis pie piegādātāja nokļūs ne agrāk kā pēc pāris mēnešiem. Taču laiks negaida. Uzņēmums savu darbu nevar apturēt, bet esošā tehnika ar darbu apjomu vairs netiek galā. Ko darīt?

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Šādās situācijās parasti ir divi varianti – var nepieciešamo tehniku paņemt nomā, bet var samērā īsā laikā iegādāties lietotu tehniku. Taču lietotas tehnikas iegāde nereti ir ceļojums, kurā var paklupt pret dažādiem zemūdens akmeņiem…

Kompānijas Logistic Forklift, kas bāzējusies Ukrainā un specializējusies tieši iekrāvēju tirdzniecībā, tostarp lietotu, speciālisti gatavi sniegt dažus padomus, lai minētajā ceļojumā zemūdens akmeņu gadītos pēc iespējas mazāk.

Resurss aprēķināts uz daudziem gadiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielo ražotājkompāniju tehnikas darba resurss parasti ir aprēķināts uz daudziem darba gadiem. Piemēram, jau desmit gadu veca kvalitatīva japāņu mašīna diezgan droši var kalpot vēl vismaz 15–20 gadu, taču lietotas tehnikas tirgū maksās teju divreiz mazāk nekā tāda pati jauna. Tādējādi vēlme iegādāties labu lietotu iekrāvēju ir gluži pamatota, īpaši, ja budžets ir ierobežots. Taču, nepārzinot speciālās tehnikas pārdošanas specifiku, tās meklējumi un turpmākā ekspluatācija var sagādāt ne mazums galvassāpju.

Jo lielāks, jo labāk

Izvēloties iekrāvēju, labāk dot priekšroku vai nu Eiropā, vai Japānā ražotām mašīnām, un vēlams, lai ražotājs būtu labi zināms un tā oficiālā pārstāvniecība būtu arī mūsu valstī. Ja jums rodas jautājums, kāpēc tas ir tik svarīgi, tad uzreiz to sapratīsiet, kad saskarsieties ar rezerves daļu iegādes problēmām. Tāpēc viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā, iegādājoties lietotu tehniku, ir izvēlēties tirgū labi zināmu piegādātāju, kam ir arī sava remontdarbnīca. Tas var palīdzēt nošaut divus zaķus reizē – sarunāt pieņemamu cenu un saņemt zināmu garantiju tehnikas darbaspēju nodrošināšanai vismaz tuvākajam pusgadam. Starpnieki, kas nereti pārpērk tehniku no lielajiem lietotas tehnikas stāvlaukumiem, šādu garantiju vai nu vispār nepiedāvā, vai arī tā ir apšaubāma. Turklāt viņi mēdz arī uzskrūvēt cenu.

Tāpēc nepaslinkojiet – aizbrauciet un personiski iepazīstieties ar savu potenciālo tehnikas pārdevēju un viņa reālajām iespējām, kā arī, protams, ar mašīnu, ko grasāties iegādāties. Par ļaunu nenāks arī līdzi uzaicināt kādu uzticamu mehāniķi, kurš varēs novērtēt, kādos apstākļos un kā mašīna iepriekš ekspluatēta, kādā stāvoklī tā ir un kādi remontdarbi tai, iespējams, vēl nepieciešami. Pārdevējs, visticamāk, visu godīgi nepateiks. Ja pirms iekrāvēja iegādes būsiet objektīvi novērtējuši tā tehnisko stāvokli, trūkumus, bojājumus un konstatējuši, kādi ieguldījumi vēl būs nepieciešami to novēršanai, varēsiet prasīt arī samazināt pirkuma cenu.

Prasiet detalizētu informāciju

Kad jums šķiet, ka beidzot esat atradis iekrāvēju, kas pilnībā atbilst jūsu vēlmēm un vajadzībām, jūsu uzdevums ir tomēr savākt par to visu nepieciešamo informāciju – noskaidrot modeli, sērijas numuru, ražošanas gadu un skaitītāja rādījumus (nostrādāto motorstundu skaitu).

Ideālā variantā tam nevajadzētu sagādāt nekādas grūtības, jo visai šai informācijai būtu jābūt pavaddokumentos. Taču nereti tās var arī vienkārši nebūt. Un tas liek domāt par to, ka mašīna salikta no dažādām detaļām.

Reklāma
Reklāma

Jums būtu jāzina ne tikai paša agregāta modelis un sērijas numurs, bet arī tā dzinēja – tā būs svarīga informācija, kad būs jāiegādājas rezerves daļas. Ne mazāk svarīgs faktors ir nostrādātās motorstundas. Standart­no­slodzes gadījumā iekrāvējs gadā nostrādā apmēram 1000 motorstundu. Tādējādi, piemēram, 2008. gadā ražots iekrāvējs nekādi nevarētu būt nostrādājis tikai 3000 motorstundu.

Ja modelis ir 3–5 gadus vecs, tā skaitītāju, kaut gan sarežģīti, tomēr noskrūvēt var. Bet 7–10 gadus vecam modelim tas jau ir pavisam vienkārši izdarāms. Taču dažkārt ir iespējams atrast it kā lietotu tehniku, kas patiesībā nekad nav ekspluatēta. Runa ir par izstāžu eksemplāriem. Gadās, ka lietotas tehnikas tirgū parādās pēc skata diezgan pabružātas 3–7 gadus vecas mašīnas ar motorstundu rādījumu 100–200. Tās ir ilgstoši stāvējušas saulē vai ceļojušas no izstādes uz izstādi kā demonstrējuma mašīnas. Jā, tāds iekrāvējs maksās mazliet vairāk nekā īsts darba zirgs, toties tās tehniskais stāvoklis būs teju ideāls, bet maksās tā tik un tā ievērojami lētāk nekā jauna.

Līzinga kompānijas un bankas nevēlas saistīties ar lietotu tehniku. Taču faktiski jebkura firma ar savu remonta bāzi labprāt paņems jūsu veco spectehniku, bet vietā iedos svaigi izremontētu – jums būs tikai jāsedz starpība.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.