Kā izvēlēties apģērbu ziemas sporta veidiem un uz kuriem Latvijas kalniem vislabāk doties 0
Lai gan sniega vēl nav ,slēpošanas un snovborda sezona tuvojas, kas nozīmē, ka ir īstais laiks aizdomāties par to, kā izvēlēties slēpošanai piemērotu apģērbu, kā žāvēt apģērbu pēc sportiskām aktivitātēm, kā arī noskaidrot, uz kuriem Latvijas kalniem vislabāk doties.
“Ir dažas nianses, kurām jāpievērš uzmanība, izvēloties apģērbus un aksesuārus slēpošanai vai snovbordam. Piemēram, brilles vienmēr ir jāmēra kopā ar ķiveri, lai saprastu, vai neveidojas sprauga, pa kuru pūtīs vējš vai tiks iekšā sniegs.
Tāpat uzmanība ir jāpievērš tam, vai aizsargbrillēm ir maināms stikls. Savukārt apģērba izvēle ir atkarīga no tā, uz kurieni plānojat doties – uz Latviju vai ārzemēm, taču jebkurā gadījumā pats galvenais ir manevrēšanas spēja – ja ir grūti pārvietoties konkrētajā apģērbā, tas jums nav piemērots,” stāsta Inārs Birmanis, Latvijas snovborda izlases treneris.
Latvijas apstākļos vajag universālu tērpu
Izvēloties kalnu slēpošanas slēpošanas vai snovborda komplektu, sāciet ar zābakiem, par cik komfortablai braukšanai ļoti svarīgi, lai apavi piekļautos kājai, ko dažkārt ir grūti panākt, iznomājot aprīkojumu.
Pārliecinoties, ka ziemas sporta veidi ir jūsu kaislība, varat izvēlēties nepieciešamo apģērbu un inventāru. Protams, konsultanti veikalos palīdzēs jums izvēlēties labāko apģērbu, tomēr ir dažas nianses, kuras labāk zināt pirms pirms došanās iepirkties.
Priekš Latvijas ir jāizvēlas universāla slēpošanas virsjaka. Tas nozīmē, ka nepieciešams dot priekšroku tiem materiāliem, kuri ir piemēroti spēcīgam vējam un augstam mitruma līmenim, par cik laikapstākļi pie mums mēdz būt dažādi.
Ūdens, vēja un aukstuma noturība
“Jakas ūdensnecaurlaidība ir apzīmēta ar terminu Waterproof, kam seko skaitliskais blīvuma apzīmējums, piemēram, 5000 vai 10000. Vēlams, protams, izvēlēties augstāku rādītāju, jo šāda jaka paliek sausa ilgāk.
Vēl ir svarīga siltumizolācija, jo tā aizsargās aukstā laikā, ja nolemsiet braukt -10C. Bikses un jakas, kurās izmanto šo izolāciju, lieliski aizsargā no aukstuma, saglabājot maksimāli vieglas un neierobežotas kustības, kas ir būtiski ērtai slēpošanai.
Tik pat svarīga ir arī tā sauktā membrāna, jo tā palīdz aizsargāt sportistu no aukstuma, saglabājot ādu siltu un sausu. Tāpat kā ūdens necaurlaidības gadījumā, lielāks skaitlis apzīmē lielāku blīvumu, kas ir labāk.
Tas ir īpaši svarīgi, ja dodaties slēpot uz ziemeļu valstīm – Skandināviju vai Kanādu – kur klimats ir mazāk mitrs, bet daudz aukstāks.”
Būtiski piegriezt vērību detaļām
Sportists arī iesaka pārliecināties, vai konkrētajai precei ir ūdensnecaurlaidīgs rāvējslēdzējs – to var noskaidrot pie konsultanta veikalā. Svarīga ir arī ventilācija virsjakā un biksēs, kuru var viegli atvērt, citādi aktīvi kustoties var palikt karsti.
Aizsargbrilles ir jāizvēlas tikai kopā ar ķiveri, lai saprastu, vai neveidojas caurums, pa kuru varēs iekļūt sniegs un vējš. Tāpat ir jāpievērš uzmanība tam, vai ir iespējams aizsargstiklus nomainīt: ja nav, tad labāk dot priekšroku universālākam stiklam, kas labi aizsargā no spožas saules un sliktiem laika apstākļiem.
Zīmīgi, ka brilles un ķiveri var izmantot ne tikai slēpojot vai snovojot, bet arī ziemas braucienos, braucot ar sniega motociklu un pat motosportā.
“Cimdu izvēlē svarīgi, lai tie būtu maksimāli ūdens necaurlaidīgi, citādi tie ātri paliks slapji un rokas drīz vien sāks ļoti salt. Pārliecinieties, ka iekšpusē ir papildus mazs cimds, kuru var uzvilkt īpaši aukstos laika apstākļos.
Zābakiem jāder ideāli
Zeķu izvēle ir atkarīga no tā, cik jūs esat jutīgs pret aukstumu. Ja esat salīgs, izvēlaties biezākas zeķes. Tomēr ir nianse: neatkarīgi no tā, vai jūs īrējat zābakus vai nē, apaviem ir ideāli jāder pēc izmēra, citādi brauciens var kļūt par nekomfortablu.
Labāk priekšroku dot termozeķēm, jo, ja jums apavi labi piekļaujas kājai – un tā ir jābūt – biezām zeķēm nemaz nebūs vietas. Visbeidzot, termoveļa: tā ne tikai saglabā optimālu ķermeņa temperatūru, bet arī aizsargā pārējo apģērbu no sviedriem, tāpēc es iesaku iekļaut termoveļu savā kalnu apģērbu izvēlē,” skaidro I. Birmanis.
Formu pašam labāk nemazgāt, bet uzticēt šo darbiņu ķīmiskajai tīrītavai, pretējā gadījumā var ļoti viegli sabojāt dārgu apģēbu. Ja tomēr izlemjat to mazgāt pats, tad ņemiet vērā, ka šādu apģērbu nedrīkst žāvēt uz radiatoriem.
Pirts, plīts un pat radiatoru vai sildītāja tuvums ir ziemas apģērba kvalitātei nelabvēlīgi. “Ziemas sporta veidiem paredzētie apģērbi pagūs mierīgi izžūt nakts laikā, toties siltuma avota tuvums var to nopietni sabojāt.”
Kurās vietās Latvijā vislabāk braukt?
Pašas garākās trases ir Ozolkalnā, Cēsīs. “Ja jums patīk slēpot vai snovot, bet pašlaik neplānojat braucienu uz ārzemēm, dodiet priekšroku tieši šim kalnam.
Tāpat laba ir Kordes trase un Siguldas pilsētas trase, kurās ikviens atradīs kaut ko sev piemērotu: šeit ir gan iesācēju trases, kurās var pat braukt pat bez pieredzes, gan augstāki kalni, lai baudītu ātrumu un lielisku sniega segumu”.
Visbeidzot, tādus Latvijas kalnus kā Milzkalnu pie Tukuma, Žagarkalnu Cēsīs un Kaķīškalnu pie Siguldas esam iecienījuši ne tikai mēs, bet mūsu Baltijas kaimiņi.
Tiem, kuri nevēlas tērēt daudz laika ceļā, derēs Riekstukalns Baldonē, uz kuru ceļš no Rīgas ir tikai 40-50 minūtes. Snovborda parkus atradīsiet Žagarkalnā, Milzkalnā un Riekstu kalnā.