Kā izveidot glītas dobes dārzā: ainavu arhitektes padomi 0
Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai puķu dobēm noteikti apakšā vajag klāt tekstilu, ja plāno bērt mulču? Vai mizu mulču starp augiem pavasarī vajag uzrušināt?” Jautā Astrīda no Cēsīm.
“Ir vietas, kur tekstila klāšana noder, taču itin labi var iztikt bez tās,” skaidro ainavu arhitekte Dace Lukševica no Tukuma. Tekstila klājums ir piemērots, ja jānosedz plašs laukums, piemēram, jauns kokaugu stādījums parkā. Melnā tekstila klājums arī derēs augu kolekciju izvietošanai, piemēram, tagad populāro peoniju stādu izvietošanai garās dobēs pļavā. Arī augststumbra ogulāji, koki un krūmi, kuriem no zemes neveidojas kupls zarojums, būs vieglāk kopjami, ja augsne tiks pārklāta ar melno ģeotekstilu. Vieglāk būs kopt arī lielo rožu dobi.
Tekstils nav rota
Saimnieciskajā dārziņā ģeotekstilu var atstāt redzamu, taču košumdārzā to nedrīkst redzēt, tāpēc nomaskē ar mulčas kārtiņu.
Taču, ja veido jaukta tipa stādījumus (krūmi, ziemcietes, sīpolpuķes), ģeotekstils būs traucēklis.
Ģeotekstils kādus pirmos trīs gadus būs palīgs, ja atstatu citu no cita stāda mazus stādiņus, kuriem plānots augt lieliem. Piemēram, jasmīnam, spirejām, kas strauji kuplo, pēc dažiem gadiem segums būs jāņem nost. Apklāšanai paredzētajam laukumam jābūt pilnīgi gludam, lai neveidotos kalni, no kuriem noskalojas mulča.
Krūmu atvašu augšanu spēj aizturēt tikai profesionālie ģeotekstili, kas maksā dārgi un pasūtāmi specializētās dārzu ierīkošanas firmās.
Parastais ģeotekstils nepasargās no ceriņu atvasēm, gluži otrādi – apgrūtinās kopšanu.
Iztiek bez klājuma
Savā dārzā Dace cenšas iztikt bez mākslīgā seguma un dobes mulčēt ar kūdras vai priežu mizas slāni. Dobēs ar sīkākiem augiem labi izskatās kūdra vai smalkākās frakcijas mizas. Tās uzber plānā slānī, lai nenosmacētu ziemciešu saknes. Slāni plānā kārtiņā uzber vairākas reizes sezonā tur, kur noskalojusies augsne.
Arī ar plānu mulčas slāni pietiek, lai mazinātu nezāļu iesēšanos.
Lielāka auguma ziemcietēm, krūmiem labi izskatās vidēji rupja mulča. To ber biezākā slānī (ap 5 cm). Kārtu var neatjaunot divus trīs gadus. Pavasarī zem krūmiem mulčas kārtiņu mazliet uzrušina ar roku vai grābeklīti, lai aizietu bojā iesējušos nezāļu saknes. Kad augi salapos, tie paši noklās laukumu, neļaujot nezālēm tikt pie gaismas. Lai dobes izskatītos svaigākas, mulču uzber tikai mazliet krāsas atjaunošanai.
Bez seguma apakšā mulčas kārta lēnām sajauksies ar augsni un sadalīsies, bagātinot to, padarot auglīgu un irdenu.
Jārēķinās, ka ziemciešu ceros tomēr ar laiku sasēsies nezāles. Sevišķi nejaukas ir pienenes astilbēs vai gārsas hostās. No pilnībā neizravēto puķu ceriem nezāles kā partizāni dosies uzbrukumā. Visiedarbīgākā metode ir ceru izrakt, iztīrīt no nezālēm, sadalīt un pēc tam iestādīt atpakaļ.
Pilienlaistīšanas iekārtas augiem var ierīkot gan tad, ja ir tekstils, gan bez tā.
Kad augiem dod papildmēslojumu, mulčas slāni ieteicams atkasīt.