Kā izveidot dobes apmali? Kā atdalīt dobi no mauriņa? 18
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Manā dārzā ap dobēm ir atdurtas maliņas, taču zāle ātri aug iekšā. Kā atdalīt dobi no mauriņa? Redzamās augstās apmalītes man nepatīk,” – jautā Baiba Smiltenē.
“Atdurtās maliņas dobēm ir glītas un gaumīgas, taču tās tiešām vairākas reizes sezonā jāatjauno. Kā vienu no vienkāršākajiem variantiem, kas izskatās līdzīgi, bet aiztaupa pūles, var ieteikt atdalošās plastmasas maliņas,” skaidro dārzu kopšanas konsultante Līga Sidrevica no SIA “Alejas projekti”.
Šīs maliņas ilgāk saglabā formu, ja mauriņš ir sēts, labi kopts un tīrs no nezālēm. Ja tajā ir dažādi augi, kam tīk lodāt, stīgot, tad atdurtās maliņas uzturēšana prasīs regulāru darbu. Turklāt šādām dobēm nereti rodas problēmas, ka mizu mulča ar ūdeni ieskalojas mauriņa zālītē, kas var apgrūtināt pļaušanu. Arī oļu segums un mulča jāatdala.
Plastmasas apmalītes atvieglo dobju kopšanu. Ir nopērkamas izturīgas un biezas lentveida apmalītes (ne plānās, viļņotās), kuras būs praktiski nemanāmas. Taču to ieguldīšana augsnē prasa darbu – tās sāni var izlocīties. Ja jāmaina dobes forma, jāņem ārā visa apmale. Laba alternatīva ir maliņa, kas veidota no plastmasas posmiem.
Konsultante iesaka aptuveni metru garās apmalītes, tās ir dažādu augstumu. Var iegādāties dārza preču veikalos, pasūtīt internetveikalos. Piemēram, 79 mm augstā maksā ap 1,80 eiro/gab., bet 45 mm – ap 1,50 eiro/gab.
Tās var izmantot dobju atdalīšanai gan daiļdārzā, gan sakņu dārzā un pat siltumnīcā. Stingrā plastmasa nebīstas sala. Apmalītēm ir L burta forma. Apliekot apmalīti, vienkārši atrauš augsni dobes malā un iegulda. To novieto tik dziļi, lai sāna augšējā līnija būtu mazliet virs velēnas līmeņa. Tad apmalīte netraucēs pļaušanu un būs praktiski nemanāma, taču pildīs savu funkciju.