Kā izveidot akmens apdari mājai un skurstenim? 0

“Gribētos mājas pamatus un skursteni apmūrēt ar akmeni. Kā to labāk izdarīt?” 
Pēteris Vecpiebalgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Tradicionālā mūrēšana ar pilniem akmeņiem vienmēr nav nepieciešama. Tā ir darbietilpīga un dārga. Lieliski var iztikt, ēkas konstrukcijas aplīmējot ar akmens plāksnēm: sanāk lētāk un mazāk noslogo pamatus. Apmūrēšanai jeb apdarei parasti izmanto jau gatavas granīta plāksnes, kas sazāģētas 2 – 3 cm biezumā. Lai iegūtu dažādas virsmas, tās pulē, dedzina, apstrādā ar ūdens strūklu, dimanta drāts birsti utt. Malas noapaļo ar fleksi un nodauza ar āmuru. Katrā no šiem apstrādes veidiem granītam veidojas sava atšķirīga faktūra.

Mājas rota ir kārtīgs skurstenis. Apdarināts ar akmeni, tas izskatās īpaši grezns. Visvienkāršāk ir apmūrēt keramzīta vai ķieģeļu skursteni, tomēr var apšūt arī metāla, tam vispirms apkārt piestiprinot siltumizolācijas kārtu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dara tā: ar drāts birsti notīra skursteņa virsmu, ar Atlas, Matej vai Sakret flīžu līmi uzklāj stikla sietu, ar zobaino špakteli uzvelk flīžu līmi uz granīta plāksnes un to stipri piespiež pie sieta, pat padauza ar gumijas āmurīti, lai līme kārtīgi izplūstu šuvēs un neveidotos gaisa burbuļi, kas var mazināt apmūrējuma kvalitāti. Šuves aizdara ar flīžu līmi, kurai piejaukta trešdaļa rupjas grants. Šāds sastāvs tām nodrošina lielāku elastību, akmens plāksnēm staigājot temperatūras iedarbībā. Skursteni flīzējot, kārtīgs meistars stūru salaidumus veido tā, lai tie imitētu pilnus akmeņus. Piedevām, lai no lejas nevar pateikt atšķirību…

Mājas pamatus visā to dziļumā mūsdienās it bieži siltina ar putuplastu, gādājot arī par hidroizolāciju. Šādā versijā akmens plāksnes var piedot vēlamo labskatu un stabilitāti. Pamatus apmūrē, ievērojot standarta procedūru: flīžu līme, siets, flīžu līme, akmens plāksnes. Pamatos bieži iestrādā arī kādu īpašu dekoratīvu akmeni, saimnieka iniciāļus vai mājas celšanas gadu. Iespējams arī ornaments, piemēram, jumis, saulīte, Māras krusts u.c. Prasmīgs akmeņkalis daudzus darbus paveic ar labu leņķa slīpmašīnu (fleksi) un dimanta ripu. Smalkumiem noder akmens frēzes ar speciālām galvām. Veidojot šādus pamatus, līdzīgā stilā cenšas apdarināt arī kāpnes.

Arī mājas iekšpusē tradicionālajam sildmūrītim var iedot jaunu mūžu, apmūrējot ar 2 – 3 cm biezām akmens plāksnēm. Jūtami uzlabosies ne tikai dizains, bet arī palielināsies siltuma ietilpība, izstarotais karstums kļūs patīkamāks. Kad flīzēšana pabeigta, mūrīti var noklāt ar ūdens bāzes laku, lai būtu vieglāk kopt. Jānogaida nedēļa, tad var kurināt.

– Mūrīša apdarei var izmantot arī nelielus dārgu un skaistu akmens šķirņu – travertīna, eksotiska marmora, opāla, pat dzintara paraugus, veidojot to kā dekoratīvu kompozīciju, – iesaka diplomēts krāšņu podnieks Ansis Skudra.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.