Kā izvārīt irdenus rīsus – 3 dažādi veidi. Tas nav nemaz tik vienkārši 5
Vārīti rīsi ir visā pasaulē iecienīts ēdiens, taču, neskatoties uz it kā vienkāršo pagatavošanas veidu, ne vienmēr tie izdodas irdeni, bet dažkārt atgādina biezputru vai pudiņu.
Lai ķertos klāt irdenu rīsu pagatavošanai, jums būs nepieciešams aptuveni 2 litru tilpuma katls ar biezām sienām, rīsi, ūdens un sāls. Svarīga ir piemērotas rīsu šķirnes izvēle, priekšroka dodama jasmīnu vai basmati rīsiem. Var izvēlēties tvaicētus rīsus, bet nav ieteicams izvēlēties baltos pulētos rīsus, jo tiem ir augsts ogļhidrātu saturs un tie vārot mēdz salipt.
Pirmais veids – klasiskais
Ieberiet traukā nepieciešamo rīsu daudzumu. Lai pagatavotu piedevas četrām porcijām, būs nepieciešama glāze rīsu. Vispirms rīsi rūpīgi jānoskalo, mainot ūdeni aptuveni 10 reizes. Tad rīsus liek katlā, aplejot tos ar karstu ūdeni. Nomēriet precīzu ūdens daudzumu, lai tas nebūtu jāpapildina gatavošanas laikā, tādējādi skādējot rīsu garšai. Ūdens un rīsu proporcijas atkarīgas no izvēlētās rīsu šķirnes. Gargraudu rīsiem būs nepieciešama pusotra līdz divas glāzes ūdens uz vienu glāzi rīsu, vidējo graudu rīsiem – divas līdz divarpus, apaļajiem rīsiem vajadzēs divarpus līdz trīs glāzes ūdens uz vienu glāzi rīsu, tvaicētajiem rīsiem uz glāzi rīsu būs nepieciešamas divas glāzes ūdens, bet melnajiem rīsiem – pat līdz trīs glāzēm ūdens.
Uzreiz pieberiet nepieciešamo sāls daudzumu un katlam uzlieciet vāku. Uz glāzi rīsu būs nepieciešama aptuveni viena nepilna tējkarote sāls. Liekam katlu uz lielas uguns, lai ūdens nekavējoties uzvārītos. Tad uguns jānogriež līdz minimālajai atzīmei un rīsi jāvāra aptuveni 15 minūtes. Šajā laikā jāsavalda ziņkārība, nevajag katlam pacelt vāku vai maisīt rīsus. Kad noteiktais laiks pagājis, izslēdziet plīti. Uzlieciet uz gatavajiem rīsiem pusotru vai divas ēdamkarotes sviesta. Atkal nosedziet katlu ar vāku un atstājiet rīsus uz 20 minūtēm “atpūsties”. Šajā laikā rīsi uzsūks atlikušo ūdeni, turklāt rīsu graudiņi pārklāsies ar izkusušo sviestu, kas rīsiem piešķirs papildu aromātu un maigu garšu.
Kad pēc 20 minūtēm pacelsiet katla vāku, būsiet patīkami pārsteigti, cik irdeni, sausi rīsi atklāsies jūsu skatienam. Ja vēlaties rīsus izmantot salātu pagatavošanai, tie jāatdzesē.
Otrais veids – iemērkšana
Šis rīsu pagatavošanas veids prasa sagatavošanās procesu – vispirms rīsi jānoskalo, tad jāiemērc aukstā ūdenī, atstājot tos uz nakti. Tad rīsi tiek vārīti tāpat kā pirmajā variantā, ūdens jāuzlej tik daudz, lai tas būtu virs rīsiem divu pirkstu platumā. Ieberam sāli, samaisām un ļaujam uz nelielas uguns netraucēti vārīties aptuveni 10 minūtes. Vārīšanas laiks ir īsāks iepriekšējās rīsu mērcēšanas dēļ. Tad nogriežam uguni un ļaujam rīsiem uzbriest aptuveni 20 minūtes.
Trešais veids – bez mazgāšanas
Tiek uzskatīts, ka uzvārīt irdenus rīsus bez rūpīgas to nomazgāšanas nav iespējams, jo tādējādi netiek nomazgāta ciete, kas veicina rīsu salipšanu, taču ne vienmēr tā ir patiesība. Vispirms katliņā jāuzkarsē eļļa, tad tajā jāieber rīsi, tos visu laiku apmaisot. Rīsiem var pievienot garšvielas – kurkumu vai kādu citu pēc izvēles, kas piešķirs skaisti zeltainu nokrāsu. Tad uzmanīgi karstajiem rīsiem uzlejam ūdeni, lai tas nosegtu rīsus un būtu virs tiem aptuveni divu pirkstu platumā, pieberam sāli, samaisām un vārām aptuveni 10 minūtes. Šis pagatavošanas veids būs īpaši piemērots gargraudu rīsiem.
Kopīgie ieteikumi irdenu rīsu pagatavošanai
Ievērojiet noteiktu ūdens daudzumu, kas jāpievieno rīsiem.
Rīsus aplejiet ar karstu ūdeni.
Pirms vārīšanas rīsus vairākkārt rūpīgi nomazgājiet.
Izmantojiet caurspīdīgu katla vāku, lai varētu kontrolēt vārīšanas procesu, taču vārīšanās laikā to nost neņemiet.
Vāriet rīsus uz lēnas uguns.
Pēc vārīšanas ļaujiet rīsiem uzbriest.