Kā izvairīties no sirdsslimībām 0
Dzirdēju reklāmā par Veselības ministrijas sirds veselības programmu pēc SCORE metodes. Kuri cilvēki to var saņemt? Kas ir šī SCORE metode? ĀRIJA ZVEJNIEKCIEMĀ
Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļa speciāliste Undīne Šulca skaidro, ka nesen ieviestā sirds veselības programma paredz uzlabot sirds un asinsvadu slimību profilaksi un agrīnu šo slimību atklāšanu. Sirds un asinsvadu slimības ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā: 2017. gadā ar tām nomiruši 15 tūkstoši iedzīvotāju.
“Noteikts, ka papildus ikgadējai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā tiks novērtēts sirds un asinsvadu saslimšanas risks atbilstīgi SCORE metodei,” stāsta U. Šulca. Tā ir starptautiska kardiovaskulārā riska noteikšanas metode, pēc kuras aprēķina saslimšanas risku tuvākajos desmit gados, ņemot vērā cilvēka dzimumu, vecumu, smēķēšanas paradumus, asinsspiedienu un kopējo holesterīna līmeni.
Ārsts izmēra asinsspiedienu, nosaka ķermeņa masas indeksu, kopējā holesterīna un glikozes līmeni asinīs, izklausa sirds un miega artērijas ar fonendoskopu, kā arī iztaujā par pacienta smēķēšanas paradumiem.
Vadoties no iegūtā sirds un asinsvadu saslimšanu riska novērtējuma, ģimenes ārsts nosūta pacientu uz nepieciešamajiem izmeklējumiem: elektrokardiogrammu, ehokardiogrāfiju, miega artēriju ultrasonoskopiju un veloergometriju. Papildus ir izstrādātas arī detalizētas rekomendācijas riska pacientu aprūpei un terapijai: dzīvesveida paradumu maiņa, medikamentozā terapija, kardiologa konsultācija un turpmākā uzraudzība pie ģimenes ārsta. Lai sasniegtu rezultātus un samazinātu mirstību ar sirds un asinsvadu slimībām, svarīgi, lai pacienti arī paši būtu atbildīgi un ievērotu ārsta izstrādātās rekomendācijas.