Foto-Valdis Semjonovs

Kā izvairīties no čūskas un ko darīt, ja viņa iekodusi 4

Ja iekodusi odze, čūskas inde cilvēkam var izraisīt smagu alerģisku reakciju, apdraudot veselību un pat dzīvību.

Reklāma
Reklāma

 

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
Lingvistikas ekspertiem izdevies atšķetināt pēdējos Jāņa Timmas balss ziņā izteiktos vārdus, kas bija fiksēti domofona kamerā
Lasīt citas ziņas

Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze. Cilvēki ar šo rāpuli sastopas ne tikai mežā ogojot un sēņojot, bet pat savas mājas dārzā, jo siltā laikā odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizlīst tālu no ierastās dzīvesvietas (meža, akmeņu krāvumiem un purvainām vietām).

Parasti čūskas cenšas izvairīties no saskarsmes ar cilvēku un pašas neuzbrūk. Taču, rāpuli laikus nepamanot vai rīkojoties pārdroši, tas aizsargājoties var iedzelt. Odžu kodumi spēj radīt tik smagu alerģisku reakciju, ka nekavējoties ir vajadzīga mediķu palīdzība, lai novērstu veselības un dzīvības apdraudējumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādēļ, pamanot čūsku, nevajadzētu tai tuvoties, aiztikt vai citādi kaitināt. Tā kož vien tad, ja samana draudus, ja tai uzkāpj, pieskaras vai ņem rokās. Čūskas jūt siltumu un tām nepatīk vibrācijas, tādēļ mežā ieteicams pārvietoties smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, tātad apvelkot zābākus vai izturīgākas kurpes un vilnas zeķes.

 

Ja iedzēlusi čūska, koduma vietā ir sāpes, tā pietūkst. Smagākos gadījumos ir nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Arī pietūkums palielinās, āda kļūst zilgani violeta.

 

Prātīgākā rīcība ir neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšana, zvanot uz tālruni 113, jo šoreiz tā ir jāsaņem pēc iespējas drīzāk. Tikmēr cietušo nogulda un palīdz nomierināties. Sadzelto ķermeņa daļu nekustina un neberzē, lai inde ar asinsriti strauji neizplatītos pa visu ķermeni. Cietušo vietu vajadzētu pacelt augstāk par pārējām ķermeņa daļām. Tai var uzlikt aukstu kompresi, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi. Ja iespējams, jādod daudz dzert.

Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsēju, atsūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Aizliegts dot jebkādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.