Foto – Shutterstock

Kā izturēties un ko teikt? 18 svarīgi etiķetes noteikumi viesos 0

Kad dodamies ciemos, it īpaši pie ne pārāk labi pazīstamiem cilvēkiem, rodas daudz jautājumu. Atbildes uz tiem ne vienmēr ir pašsaprotamas: kā rīkoties, ja nejauši sasit saimnieces servīzi; kā izturēties, kad jums neatlaidīgi tiek piedāvāts paņemt līdzi pārpalikušos kārumus; vai ir pieklājīgi lūgt papildus porciju? Etiķetes eksperte Tatjana Nikolajeva stāsta par uzvedības noteikumiem, ja esat viesos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

1. Vai ir pieklājīgi nākt ciemos ar saviem dzērieniem un ēdienu, ja kaut kādu iemeslu dēļ neesat tos saskaņojuši ar saimnieces ēdienkarti?
Ir viens svarīgs noteikums: visus dzērienus (ēdienu), ko viesi atnes sev līdzi, pieklājīgi cilvēki uzliek uz galda. Protams, var rasties situācija, ka jūsu alkohols (ēdiens) vienkārši neiederas jau izveidotajā ēdienkartē.

Tādēļ ieteicams izvēlēties universālus dzērienus, piemēram, konjaku.
CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl viena iespēja – jūs varat kaut ko atnest un pateikt saimniecei, ka tas ir personīgi viņai, viņas ģimenei. Tad viņai ir tiesības nelikt uz galda tādas ēdamas dāvanas. Kas attiecas uz ēdieniem, kurus spontāni nolēmāt paņemt līdzi, labāk atturēties no šādas idejas. Pēkšņi jūsu salāti būs tādi paši kā saimnieces, un viesi sāks tos salīdzināt. Diez vai kādam tas patiks.

2. Vai ir pieklājīgi lūgt papildporciju?
Ja ēdiena ir pietiekami, jūsu lūgums tikai iepriecinās saimnieci, viņai tā ir sava veida uzslava. Ja palikusi pēdējā karote, viņai pašai tā vai nu jāsadala gribētājiem, vai arī jāpiedāvā kādam, kurš īpaši kāri lūkojas uz trauku.

Foto – Fotolia

Ja palicis pēdējais kūkas gabals, to var sadalīt uz pusēm ar kaimiņu vai tiem, kas sēž pretī. Ja viņi neatbalsta tādu iniciatīvu, skaļi saki: “tā kā visi atsakās, es ar jūsu atļauju apēdīšu šo kūkas gabalu.”

3. Kā atteikties no alkohola, ja kādu iemeslu dēļ nedzer?
Atsaucies uz ārsta aizliegumu. Bet tas var izraisīt apkārtējo jautājumu: “Kas ar jums noticis?” Tāpēc tāds variants piemērots nepazīstamu cilvēku sabiedrībā, kuri, visticamāk, nesāks uzdot papildus jautājumus. Ja nedzer atbilstoši savai ideoloģiskajai pārliecībai, noteikti nav nepieciešams to paust sapulcinātajiem viesiem.

Aprobežojies ar frāzi: “Es nedzeru.”

Lai nepiesaistītu sev uzmanību, vari izlikties, ka dzer (pieskaries ar lūpām šampanietim – noliec glāzi). Tomēr pastāv arī citas briesmas – jebkurā kompānijā gadās cilvēki, kuri uzskata par savu pienākumu visus piedzirdīt. Maz ticams, ka tavi mazie meli tiks noslēpti viņu acīm.

4. Ja no salātiem tu neēd vienu sastāvdaļu, vai var to uzmanīgi izņemt un atstāt uz šķīvja, pārējo apēdot?
Labāk ir atteikties no tāda ēdiena. Sīpolu, zirņu un jebkuru citu sastāvdaļu izlasīšana sabojās apkārtējo cilvēku apetīti. Nav visiem jāstāsta, ka esi vegāns vai gavē. Tā ir personiska informācija. Ja ir medicīniskas kontrindikācijas (piemēram, alerģija), labāk ir uzreiz to klusiņām darīt zināmu saimniecei. Tad viņa pateiks, ko vari ēst un ko nē.

5. Kā izturēties, ja salātos pamani netīru karoti vai matus?
Protams, tik delikātā situācijā citiem nav jādemonstrē ne viens, ne otrs. Laba namamāte vienmēr skatās, vai viesi ēd. Pamanot, ka vienkārši raugies uz šķīvi viņa noteikti jautās: “Vai kaut kas nav kārtībā?”

Foto: unsplash

Tad tev klusi jāsaka: “Lūdzu, nomainiet manu porciju.” Ar šo frāzi pietiek, lai saimniece, neuzdodot nevajadzīgus jautājumus, izpildītu lūgumu. Arī pats vari uzņemties iniciatīvu un mierīgi, nepiesaistot viesu uzmanību, lūgt nomainīt šķīvi.

Reklāma
Reklāma

6. Vai var neapēst kādu ēdienu?
Jā, katram no mums ir savi garšīgie un negaršīgie ēdieni. Saimniece tos nevar zināt. Taču labi audzināts cilvēks nekad neteiks, ka, piemēram, viņam negaršo zivis (vai jebkurš cits produkts), tāpēc viņš to neēdīs. Viņš piekritīs pagaršot, tikai lūgs uzlikt mazu gabaliņu, piemēram, sakot, ka ir jau paēdis. Turklāt ir ļoti svarīgi slavēt saimnieci, tā tu parādi cieņu viņas centieniem.

7. Vai saimnieki jābrīdina, ka tu neieradīsies viens?
Noteikti, jo cilvēki taču rēķinās ar noteiktu porciju, sēdvietu skaitu utt. Bez saimnieku atļaujas nedrīkst vest līdzi pat bērnu. Lai noskaidrotu situāciju, var izmantot frāzi: “Es labprāt apciemotu, bet diemžēl man nav neviena, ar ko atstāt bērnu.” Ja saimnieki saka – nekas, nāciet kopā ar bērnu, tad vari to darīt ar tīru sirdsapziņu.

8. Vai ir vietā piedāvāt saimniecei palīdzību, piemēram, atnest ēdienus uz galda, nomazgāt traukus utt.?
Viss atkarīgs no attiecībām ar viesību saimniekiem. Ja neesat ļoti tuvi, protams, var piedāvāt palīdzību, taču nekādā gadījumā nevajag uzstāt. Ja saimniece saka: “Paldies, es pati,” nestrīdies pretī. Nevar arī saimniekot svešā virtuvē, ielūkoties ledusskapī, virināt skapīšus utt.

Mazgāt traukus viesu klātbūtnē nevajadzētu.

Tas ir sava veida mājiens, ka viesiem pienācis laiks doties prom. Vienīgais, kas šajā situācijā var attaisnot, ir trauku trūkums atbilstošo ēdienu pasniegšanai.

9. Vai pieļaujams nokavēt viesību sākumu?
Ne vairāk kā 15 minūtes. Tas ir laiks, kad viesi sanāk kopā. Visi nevar ierasties precīzi noteiktajā stundā. Starp citu, arī ierašanās pirms noteiktā laika ir nepieklājīga. Maksimālais pieļaujamais daudzums šajā gadījumā ir 10 minūtes (pirms svētku sākuma). Ja tomēr kāda iemesla dēļ kavējies vairāk nekā 15 minūtes, piezvani saimniecei un saki, lai sāk svinības bez tevis.

10. Ja viesos nejauši kaut ko salauzi (saplēsi), kā izkļūt no situācijas?
Jebkurš materiālais kaitējums ir jāatlīdzina. Taču tas nenozīmē, ka viss jāpamet un jāskrien uz veikalu pēc jaunām glāzītēm. Piedāvāt naudu arī ne vienmēr ir korekti. Vari vēlāk atvest vietā to, ko nejauši salauzi.

Arī saimniekiem tādā situācijā vajadzētu izturēties ar cieņu. Nav jāsaka, cik briesmīgi žēl, ka mīļākā krūzīte ir pārvērtusies lauskās.

11. Kā palūgt trauku, kas ir tālu no tevis?
Ir korekti palūgt padot trauku tam, kurš atrodas tam vistuvāk. Var padot savu šķīvi, lai uz tā uzliek.

Ja runājam par dāmu, viņa vēršas pie vīrieša, kurš atrodas kreisajā pusē (ideālajā variantā viesus apsēdina: vīrietis – sieviete, vīrietis – sieviete). Viņa saka: “Vai jūs varētu palūgt, lai man padod tos salātus?”

12. Ja tevi aicina ciemos, vai ir vietā ņemt līdzi kurpes, čības?
Varētu teikt, ka nav pareizi likt viesiem novilkt apavus. Protams, maz ir tādu, kas vēlas sēdēt pie Jaungada galda ziemas zābakos. Tāpēc maiņas apavi ir lielisks risinājums.

Ilustratatīvs foto.
Foto: Pexels.com

Protams, ja ieskrēji pie draudzenes uz kafijas tasi, var staigāt pa viņas dzīvokli zeķēs (zeķubiksēs), taču, ja mēs runājam par svinīgām vakariņām, kur dāmas ierodas vakarkleitās, tas nederēs. Jāņem līdzi maiņas apavi un tas attiecas gan uz vīriešiem, gan uz sievietēm. Tikai kurpes, nekādu čību!

13. Ja tevi aicina ciemos, vai var pajautāt saimniekiem, kas vēl ir uzaicināti?
Uzdot šādus jautājumus ir neglīti. Tomēr labiem saimniekiem pašiem vajadzētu viesiem skaidri pateikt, kādu ballīti viņi plāno. Protams, neviens nenosauks visu viesu vārdus, vienkārši ieskicēs ainu. Piemēram: būs kolēģi no darba, mana māte, radinieki utt.

14. Kad ieejam vannas istabā nomazgāt rokas, vai jāprasa saimniecei iedot dvieli, vai labāk viņu netraucēt?
Slaucīt ar saimnieces dvieli ir slikts tonis. Nekad tā nedari. Lai izvairītos no šādām situācijām, tām jāsagatavojas. Sagatavo viesiem kaudzīti tīru dvieļu un grozu, kur tos var izmest. Var izmantot blīvas, vienreizējās lietošanas salvetes.

15. Kā izturēties, ja saimniece neatlaidīgi piedāvā paņemt līdzi kaut ko no palikušajiem kārumiem?
Ja viesojies pie tuviniekiem, tad pilnīgi iespējams piekrist šādam priekšlikumam. Ja ir darīšana ar cita līmeņa attiecībām, saimniecei šādas lietas nevajadzētu piedāvāt, un tev ir tiesības atteikties. Galvenais, lai tu pats neko no svētku galda neprasītu.

16. Kādas tēmas labāk nepārspriest pie svētku galda?
Noteikti nav vērts izvirzīt tādas tēmas, kas novedīs viesus pie strīdiem un diskusijām. Tās varētu būt politika, sports (ja pulcējās dažādu komandu fani).

Foto: Unsplash

Neapspriediet sliktas ziņas pat tad, ja tās ir sociāli nozīmīgas, veselības lietas. Protams, nevajadzētu tenkot par citiem cilvēkiem.

17. Vai var lūgt saimnieci pasniegt tēju vai kafiju, pirms viņa atnes saldumus?
Atceries: nav vajadzīgs demonstrēt savus ieradumus svešā mājā. Labāk ir sekot saimnieku programmai, jo viss, kas ir pretrunā ar viņu plāniem, rada zināmas neērtības. Pat ja tev patiešām ļoti gribas tēju vai kafiju, lielākais, ko var darīt, ir lūgt glāzi ūdens. Tādu lūgumu ir vieglāk izpildīt nekā pagatavot karstu dzērienu.

18. Kad ir vietā doties prom un kā reaģēt uz saimnieku pierunāšanu palikt un uzkavēties mazliet ilgāk?
Ja zini, ka būs jādodas projām ātrāk, iepriekš brīdini saimniekus. Ja pamet pasākumu ļoti agri, labāk atvadīties tikai no saimniekiem. Tējas un kafijas pasniegšana liecina, ka pasākums tuvojas beigām un apmēram 15–30 minūtes pēc tam vajadzētu taisīties uz mājām. Kas attiecas uz pārliecināšanu palikt: ja nolēmi aiziet, ej. Nepadodies lūgumiem uzkavēties vēl pusstundu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.