Kā iztīrīt lupatdeķi, lai tas nesarautos, nesapluktu un neizbālētu 0
No latvisku omulību raisošā lupatdeķa izmantošanas interjerā ne vienu vien attur neziņa, kā to tīrīt. Dzirdēts par nelāgu pieredzi – izmazgātais paklājiņš sarāvies, sakrāsojies, zaudējis pievilcīgo izskatu.
Audēja, Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas pasniedzēja Laine Kinclere uzsver, ka svarīgi ir piemērot saudzīgu mazgāšanas režīmu, veļas mašīnā iestatot ap +30 °C temperatūru. Var, protams, mazgāt ar rokām, bet būs grūtāk smago audumu vai tamborējumu izgriezt un vajadzēs ilgāk žāvēt. Speciāls mazgāšanas līdzeklis nav nepieciešams, bet, ja lupatdeķis ticis pie taukainiem traipiem, netīro vietu iepriekš var pamērcēt siltā ūdenī, kurā izšķīdināts trauku mazgāšanas līdzeklis.
Par izstrādājuma saraušanos mazāk jāuztraucas, zinot, ka lupatdeķis tamborēts vai austs no viena veida materiāla, piemēram, vilnas trikotāžas vai sintētikas. Taču, ja izmantoti dažādi materiāli, mazgāšanas temperatūrai noteikti jābūt zemai.
Ja tepiķītī gadījies iemīdīt košļājamo gumiju, var mēģināt uz notraipītās vietas uzlikt un paturēt ledus gabaliņu, jo sacietējusi gumija ir viegli noņemama.
Nekaitīgs traipu tīrīšanas līdzeklis ir benzīns, jo tas nebojā ne auduma šķiedras, ne krāsu. To lieto tauku, piķa, bitumena, minerāleļļu, apavu krēma un svaigas eļļas krāsas traipu izņemšanai. Rīkojoties ar benzīnu, gan jāņem vērā, ka šis šķidrums viegli uzliesmo.
Savukārt glicerīns ir dzidrs, bezkrāsains, nedegošs sīrupveida šķidrums bez smakas. Tas spēj atmiekšķēt un uzsūkt dažādu traipu sastāvdaļas. Glicerīnu lieto kafijas, tējas, kakao, smaržvielu traipu izņemšanai. Auduma šķiedras un krāsu glicerīns nebojā.