Kā izskaust sliktus naudas tērēšanas paradumus? 0
1. Sāciet lēnām
Pirmais solis ceļā uz sliktu naudas tērēšanas paradumu izskaušanu būtu jāsper lēnām. Internetā ir iespējams atrast daudz un dažādus izaicinājumus, kuru pamatā ir doma pēc iespējas ilgāk netērēt ne centu. Dažiem cilvēkiem šie izaicinājumi palīdz tikt galā ar pastāvīgi nepārvaramo vēlmi tērēties, tomēr dažiem cilvēkiem šie izaicinājumi nodara vairāk ļauna nekā laba. Šie izaicinājumi visbiežāk nestrādā, tādēļ ka tiem ir termiņš – līdzko izaicinājums ir beidzies, cilvēks, kā saka, ieiet vecajās sliedēs, nereti tērējoties vēl vairāk nekā iepriekš, lai kompensētu iepriekš neapmierinātās vēlmes. Šie izaicinājumi ir pielīdzināmi ekstrēmajām diētām, kas ilgst nedēļu – kad diēta ir beigusies, cilvēks atgriežas pie vecajiem ēšanas paradumiem, un zaudētais svars atgriežas, turklāt, nereti ar uzviju. Taupīgums dzīvē jāievieš līdzīgi kā veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes – pakāpeniski un nepiespiesti padarot to par savu dzīvesveidu, nevis periodisku piespiešanos, kas nesniedz nekādus rezultātus. Sākotnēji mēģiniet ietaupīt, piemēram, uz pārtiku, bet pēc tam mēģiniet samazināt mājokļa uzturēšanas izmaksas. Eksperimentējiet un analizējiet, kas jums der un kas jums neder.
2. Atbrīvojieties no neekonomiskām un nevajadzīgām lietām
Vēl viens veids, kā atturēt sevi no nevajadzīgiem tēriņiem, ir izvērtēt un nomainīt sava mājokļa mēbeles, ierīces un citas lietas. Piemēram, ja mājoklī atrodas liels skapis, to neviļus gribas piepildīt pilnu, lai aizpildītu tukšās vietas tajā. Jo mazāk tukšu vietu, jo mazāk vēlmes pirkt kaut ko, ar ko tās aizpildīt. Kārtojot un tīrot savu mājokli, atbrīvojieties no visām lietām, kas jums vairs nav vajadzīgas vai ir pārāk neekonomiskas mūsdienu standartiem. Nederīgās lietas pārdodiet, iegūstot papildus naudas līdzekļus. Jūs redzēsit, cik daudz naudas jūs esat iztērējuši lietām, ko gandrīz vai nemaz neesat lietojuši. Jo ātrāk jūs to izdarīsit, jo vairāk naudas iegūsit. Šādā veidā ir iespējams nekavējoties iegūt naudu, tādējādi izvairoties no tādiem aizdevumiem kā, piemēram, ātrie kredīti. Kā redzams, ieviešot savā mājoklī kārtību, ir iespējams gan ietaupīt naudu, gan nopelnīt naudu.
3. Nodarbiniet sevi
Nākamais solis, ko spert – atrast sev hobiju jeb brīvā laika nodarbošanos. Jo vairāk brīvā laika jūs aizpildīsit ar savu vaļasprieku, jo mazāk laika jūs pavadīsit, sērfojot internetā vai skatoties televizoru, kur ik brīdi nākas saskarties ar reklāmām, kas mudināt mudina nopirkt to vai citu lietu, kas jums patiesībā nav nepieciešama. Nākamreiz, kad skatāties televizoru, veiciet nelielu testu. Kad TV reklāmā redzat kaut ko, ko jūs vēlētos iegādāties, pierakstiet to. Šo vēlamo lietu sarakstu ielieciet atvilktnē un atstājiet to tur uz nedēļu. Pēc nedēļas izņemiet to laukā un pārskatiet – lielāko daļu no šīm lietām jūs, visticamāk, būsit jau aizmirsuši, tomēr, kad redzēsit to reklāmu atkārtoti, jūs tās vēl joprojām vēlēsities iegādāties. Ja tas tā ir, reklāmas veidotājiem ir izdevies veiksmīgi iedarboties uz jūsu smadzeņu emocionālo puslodi. Lai jūsu smadzeņu emocionālā puslode būtu piepildīta un nepakļautos reklāmu impulsiem, atrodiet sev brīvā laika nodarbošanos, kas sniegtu prieku un citas pozitīvas emocijas.
4. Dodiet priekšroku lietotam, nevis jaunam
Grozies kā gribi, ikvienam no mums dzīvē pienāk situācija, kad mums ir nepieciešama kāda lieta. Šādās reizēs tā vietā, lai pirktu jaunu, mēģiniet atrast lietotu, kas būtu tik pat laba alternatīva jaunajai, tomēr nesalīdzināmi lētāka nekā jaunā. Protams, ir lietas, kuras labāk pirkt jaunas, bet pārsvarā visas lietotās lietas, neskatoties uz to, ka tās ir lietotas, ir tik pat labas kā jaunās. Nereti vienīgā atšķirība ir cenā un faktā, ka tā ir lietota.
Dodot priekšroku lietotām, nevis jaunām lietām, pat īsā laika periodā ir iespējams ietaupīt lielas naudas summas, pasargājot sevi no tādiem izdevumiem kā online krediti, kas ļauj baudīt dažādus labumus jau šodien, maksājot par to papildus maksu, kas izpaužas kā procentu maksājumi.