Publicitātes foto

Kā izskatīties dārgi ģērbtai maciņam draudzīgā veidā. Stāsta modes eksperte Viktorija Luņina 0

“Izskatīties dārgi ģērbtai, netērējot prāvas naudas summas – tas ir ļoti vienkārši! Lūk, desmit noteikumi, kurus ievērojot jums viss izdosies,” mundri vēsta neskaitāmi blogeri, visdažādāko žurnālu un vietņu redaktori.

Reklāma
Reklāma
Sinoptiķi vēro notiekošo virs Sibīrijas… Tas rada bažas par kritiskiem laikapstākļiem gaidāmajā ziemā 80
TV24
“Ir cilvēki, kuri nemaz nezina, ka ir jāmaksā šis nodoklis,” nodokļu konsultants atklāj baisu ekonomikas “bedri” Latvijā 60
Kokteilis
Šodien intuīcija pasargās tevi no kļūdām. Horoskopi 18. oktobrim
Lasīt citas ziņas

Un iesaka mainīt pogas, nēsāt tikai melnas krāsas apģērbu un iegādāties sev dārgu šalli un somu, lai piešķirtu apģērbam eleganci. „Kā cilvēks, kas 15 gadus nostrādājis modes biznesā un kādu daļu laika veltījis šā sarežģītā uzdevuma risināšanai, atbildīgi paziņoju: tās visas ir pilnīgas blēņas,” savā blogā raksta Viktorija Luņina, mūsdienu modes tendenču eksperte un blogere, kas mācījusies Parīzē, strādājusi Maskavā, Londonā un Stokholmā.

Lētas, melnas drēbes izskatās kā lētas, melnas drēbes, dārgas pogas pie slikti piegrieztas sintētiskās blūzes – komiski, luksusa somas un šalles ir aksesuāri, bet pilnvērtīgi atrisināt uzdevumu “izskatīties dārgi” tikai ar aksesuāru palīdzību nav iespējams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Manā dzīvē ir bijuši dažādi periodi: bija laiks, kad dzīvoju Parīzē, mācījos, strādāju par stažieri un saņēmu attiecīgu algu, kas bija simboliska pēc Parīzes mērauklas. Par šo naudu kopā ar vēl divām studentēm īrēju studiju, iegādājos pārtiku un apģērbu.

Es stažējos lielākajā luksusa zīmolu izplatīšanas kompānijā, un birojā bija attiecīgas prasības pret apģērbu, tāpēc “izskatīties dārgi, netērējot daudz” bija mans piespiedu dzīves kredo. Vēlāk bija arī labāki laiki un periodi, kad ar naudu bija grūti, taču manā darbā teicienam “sagaida pēc apģērba” vienmēr ir bijusi svarīga loma, tādēļ Parīzes pieredze apģērba plānošanā mani dzīvē ir glābusi neskaitāmas reizes.

Tā, lūk, izskatīties dārgi ģērbtai, netērējot daudz, ir ļoti sarežģīti. Nav vienkāršu risinājumu un kādu universālu noteikumu, kuru ievērošana palīdzēs jums sasniegt šo mērķi. Vēl jo vairāk tāpēc, ka “dārgi” katrā vietā nozīmē kaut ko pavisam citu: “izskatīties dārgi” Maskavā un Kijevā nepavisam nav tas pats, kas “izskatīties dārgi” Parīzē, Ņujorkā, Stokholmā vai, piemēram, Riodežaneiro. Taču ir iespējams izplānot savu garderobi tā, lai, izsakoties starptautiskajā modes žargonā, “apgreidotu savu tēlu”, pozicionētu sevi ar apģērba palīdzību un piešķirtu sev augstāku statusu. Kaut arī pie tā nāksies pamatīgi piestrādāt.

Izskatīties dārgi ģērbtai

Kā likums, dārgu apģērbu no drēbēm, kuras ražo “fast fashion” zīmoli, atšķir četras galvenās pazīmes:
– audums (diegu kvalitāte: dārgi audumi – zīds, vilna, kokvilna, lins ar nedaudz pievienotu sintētisko materiālu, lai apģērbs saglabātu formu, 100% dabīgi materiāli, augstākās kvalitātes viskoze);
– furnitūra (rāvējslēdzēji, pogas, spiedpogas);
– pieguļ figūrai (precīzāka piegrieztne);
– unikāls dizains (pat pamatpriekšmetiem piemīt kāda rozīnīte).

Reklāma
Reklāma

Diemžēl pat visaugstākā luksusa zīmols šodien nepavisam negarantē apģērba kvalitāti, tāpēc pērkot drēbes, nāksies orientēties tikai pēc savām sajūtām. Un ticēt savām acīm, nevis zīmolam vai cenai, vēl jo vairāk tāpēc, ka starp masu produkcijas zīmoliem bieži var atrast lietas, kas atbilst visām četrām iepriekš minētajām pazīmēm.

Izskatīties dārgi, izmantojot tikai lētas lietas, diezin vai izdosies. Galu galā vienīgais veids, kā atrisināt šo uzdevumu: tērēt naudu pareizajām lietām (pirkt mazāk, taču labākas drēbes) un pareizi tās kopt. Vēlāk tas palīdzēs jums izskatīties augstākā statusā, nepalielinot savus tēriņus apģērbam.

Plānojam garderobi

Vispirms būs jātiek skaidrībā ar saviem aktīviem (apģērbu) un jāsaprot, kas būs tieši un konkrēti jūsu garderobes pamats. Nav universālas pamata garderobes. Šis jēdziens apraksta jūsu garderobes kodolu, un tikai jūs varat izlemt, no kādiem priekšmetiem šis kodols sastāv. Ja jums pie sirds ir Parīzes snobisms, tad, visticamāk, pamata garderobē būs žakete, melna kleita, balta blūze; ja jūs dodat priekšroku radošajam boho stilam, tad jūsu pamata garderobe ietilps, piemēram, gari svārki, žaketes un sarežģīta piegriezuma bikses, u.t.t. Jums jātiek skaidrībā ar savu stilu un jāizvēlas lietas, kas veido tā pamatu – tieši tām jābūt dārgām un izsmalcinātām.

Ir jāizņem visu no saviem skapjiem un jāveic ģenerālo tīrīšanu: jāizmet sabojāts apģērbs, jāatliek malā tas, ko jūs nenēsājat (neatbilstošs izmērs, krāsa, modelis), lai vēlāk atdotu tiem, kam šīs lietas noderēs. Atlikušie apģērba gabali jāsaliek pa kategorijām: ikdienas apģērbs, svinīgs apģērbs, apģērbs īpašiem notikumiem, sportam, u.t.t.. Ikvienam būs savas kategorijas, kas atbilst stilam un dzīvesveidam.

Ar lietām, kuras veido ikdienas garderobi, (darbam, “casual”), vēl būs jāpapūlas: jāsaprot, kas jums jau ir un kā pietrūkst (piemēram, jums ir svārki, kas piestāv un patīk, bet nav tiem pieskaņotu citu apģērba gabalu) – pēc būtības jāizveido ikdienas garderobes apraksts.

Veidojam komplektus

Pēc tam spēlējam spēli “modes konstruktors”: ņemiet dažādus priekšmetus, veidojiet no tiem ansambļus un fotografējiet – fotogrāfijas saglabājiet izlasē, lai vēlāk būtu vienkāršāk tās atrast. Atsevišķi nofotografējiet tās lietas, kuras gribat paturēt, taču pagaidām nav skaidrs, ar ko tās sader kopā – veikalā vieglāk būs atrast, ar ko tās sakomplektēt. Šis process sniedz precīzu priekšstatu par jūsu garderobi. Pēc tam kļūst kristālskaidrs, kas jāpiepērk klāt, var sākt plānot tēriņus un meklēt nepieciešamās lietas.

Skapju tīrīšanu labāk veikt sezonas sākumā un beigās, pirms jūs dodaties uz izpārdošanām (tas ļoti palīdz izdevīgi iegādāties tieši to, kas vajadzīgs un ko vēlāk nēsāsiet, nevis vienkārši izsviest naudu vējā, kā mēs to bieži darām, kad redzam labas atlaides).

Mainām apģērba iegādes principu: no cenas pret maksu par valkāšanas reizi
CPW – cost per wear (maksa par valkāšanas reizi). Šis ir jēdziens, kas palīdz novērtēt iegādājamās lietas reālo vērtību. Vienkārši sakot, dārgs klasisks kašmira džemperis, kuru jūs nēsāsiet piecus gadus, patiesībā izmaksā mazāk nekā lēts sintētisks topiņš, kuru jūs uzvilksiet vien dažas reizes.

Šis ir ļoti svarīgs princips. “Fast fashion” ražotāji rēķinās ar to, ka jūsu nopirktā lieta “neizdzīvos” ilgāk kā vienu sezonu un jūs pēc trim mēnešiem pirksiet jaunu. Džempera gadījumā tas izskatās aptuveni tā: labas kvalitātes kašmira džemperis maksā, sākot no 90-100 eiro, ar atlaidi izpārdošanā – 60 eiro. Masu produkcijas zīmoli piedāvā džemperus no poliestera vai jaukta tipa dzijas vidēji par 30 eiro, izpārdošanā – par 15 eiro. Atšķirība ir ļoti būtiska, vai ne?

Bet: “fast fashion” zīmoli paredz, ka izstrādājums nezaudēs savu kvalitāti vidēji pēc 4-6 mazgāšanas reizēm, lai gan bieži lētie apģērbi sāk zaudēt savu izskatu (izbalē, zaudē formu, u.t.t.) jau pēc pirmās mazgāšanas reizes. Labs kašmira izstrādājums iztur 40-59 mazgāšanas reizes (ja, protams, mazgā pareizi). Galvenā kašmira džemperu problēma ir izdiluši elkoņi, nevis izbalējusi krāsa vai zudusi forma (starp citu, elkoņus var nostiprināt, nomaskējot ar dekoratīviem uzliktņiem). Pieņemsim, ka jūs mazgājat džemperi pēc katrām divām valkāšanas reizēm (šis ir teorētisks rādītājs, ko izmantosim vienkāršai ilustrācijai). Ja pārrēķina lētā un dārgā izstrādājuma cenu CPW, sanāk, lūk, kas:

CWP nedārgam džemperim: 15/12 = 1,25 eiro par vienu nēsāšanas reizi
CWP kašmira džemperim 60/100 = 0,6 eiro par vienu nēsāšanas reizi

Šo pašu principu der atcerēties, pērkot dīvainas vai sezonālas lietas. Pat tad, ja šķiet, ka šis indīgas krāsas T-krekls maksā pavisam lēti, fakts, ka jūs to uzvilksiet maksimums pāris reižu, padara to ārkārtīgi dārgu.

Mācāmies saudzīgi izturēties pret saviem dārgajiem apģērbiem


Labas kvalitātes apģērbu var nēsāt ilgi, drēbes nezaudē savu izskatu, ja tās pareizi kopj. Tas ir apnicīgi un sarežģītāk nekā vienkārši ielikt apģērba gabalus veļas mašīnā. Taču nav citu veidu, kā izskatīties “dārgi”, netērējot tam lielas summas katru sezonu.

Kašmira, zīda, vilnas, smalkās kokvilnas izstrādājumus ir jāmazgā ar rokām ar speciālu līdzekli vai bērnu šampūnu, bļodā ar kašmira apģērbu var pievienot pavisam nedaudz matu balzama, tā kopjot vilnas šķiedras. Džinsi pirms mazgāšanas ir jāizgriež uz kreiso pusi (vispār jācenšas tos mazgāt iespējami retāk – vairāki modes guru vispār iesaka likt džinsus ledusskapī, lai tiktu vaļā no smakām un izvairītos no mazgāšanas. Tas, protams, ir ekstrēmi, taču ko tik neizdarīsi dārga dizaineru džinsu pāra labā). Mazgājot baltu kokvilnu, jāpievieno nedaudz sodas veļas mašīnas nodalījumā, kas paredzēts skalojamajam līdzeklim. Ja jums mājās ieviesušās kodes, tad, mazgājot vilnas izstrādājumus, ūdenim var pievienot pāris pilienu lavandas ēteriskās eļļas. Reāli palīdz – pārbaudīts vecos Parīzes skapjos.

Nekad nemazgā žaketes ar acetāta oderi (visizplatītākā odere vilnas apģērbiem, kas mazgājot saraujas), samtu, ādu un zamšu. Apģērbs ar sarežģītu apdruku ir jākopj ļoti uzmanīgi – bieži krāsviela neiztur mazgāšanu, šādām lietām paredzēta tikai ķīmiskā tīrīšana.

Nežēlojiet naudu labam tvaika gludeklim. Ne tikai gludināšanas process būs ātrāks un vienkāršāks, bet arī apģērbs kalpos daudz ilgāk – tas ir pirkums, kas perspektīvā reāli palīdzēs jums ietaupīt naudu.

Trikotāžu nekad neglabā uz pakaramajiem, tikai salocītā veidā. Pārējām drēbēm labāk iztērēt naudu par labiem pakaramajiem (apģērbs nav jāglabā uz pakaramajiem no ķīmiskās tīrītavas, alumīnija stieple bojā audumu).

Kurpes un apavi

Pirms vilkt kājās dārgas kurpes, tās ir jāaiznes uz darbnīcu, kur kurpnieks uzliks zolei silikona aizsardzību (kurpēm, kas dārgākas par 85-130 eiro, visticamāk, būs ādas zole, kas ļoti ātri nonēsājas) un nomainīs zoles uzsitņus pret stiprākiem. Zamša apavus jāapstrādā ar aizsargājošu spreju. Vispār visus apavus regulāri jāapstrādā ar kopšanas līdzekļiem.

Apavus (īpaši zābakus) ieteicams glabāt, izmantojot ciedra ieliktņus, tie saglabā formu un dezinficē, bet var izmantot arī plastikāta ieliktņus. Dienas laikā mūsu kājas izdala līdz 100-150 ml mitruma, bet jebkāds mitrums ir postošs ādai, tāpēc ir svarīgi – a) nēsāt dažādus apavu pārus pamīšus, lai tie spētu izžūt un “atpūsties”; b) izmantot līdzekļus, kas ļauj saglabāt formu (ja ne vairāk, tad apavu purngalos sabāziet saburzītu avīzi vai papīru).

Gudra iepirkšanās

Pēc tam, kad ir noskaidrots savs stils un tas, no kā sastāv jūsu garderobe, ir svarīgi atrast labas “zvejas” vietas – veikalus un vietnes, kur tirgo jums vajadzīgās lietas. Daudzās interneta veikalu vietnēs ir pieejams pakalpojums “paziņot par izpārdošanu” – jūs varat atrast sev nepieciešamo garderobes priekšmetu un pieteikties paziņojumam par atlaidi.

Līdztekus izpārdošanām ir autleti – lieli veikali, kuros tiek savestas neizpārdotās iepriekšējo sezonu kolekcijas. Visbiežāk autletos ir problēmas ar izmēriem un izvēli, taču ir vērts periodiski tajos ielūkoties – tur mēdz būt kvalitatīvas preces ar patīkamu 70-80% atlaidi.

Iepirkšanās izpārdošanās ir gudra tikai tad, ja jūs iegādājaties tieši to, kas jums nepieciešams. Dažkārt ir izdevīgāk iegādāties apģērbu par pilnu cenu, nevis gaidīt izpārdošanu, līdz kurai noskatītā lieta būs jau pārdota vai arī nebūs palicis jūsu izmērs.

“Second hand”: kulta lietas var meklēt un iegādāties visdažādākajās vietnēs, sākot no “ebay” – piemēram, “Burberry” vintāžas trenci ļoti labā stāvoklī var iegādāties, sākot no 85-130 eiro. Ja, protams, jums ir pieņemama pati ideja – Francijā šāds šopings ir ļoti populārs, “Chanel” somas, trenči, mēteļi un pat brilles bieži tiek pirktas lietoto preču veikalos.

Masu produkcijas tirgus: t.s. “lēto” zīmolu – “Mango”, “Mexx”, H&M, “Zara” – kolekcijās ļoti bieži mēdz būt patiešām kvalitatīvas lietas, galvenais zināt, ko meklēt. Modes industrija ir uzbūvēta tā, ka viena zīmola apģērbi tiek ražoti dažādās valstīs, un kolekcijas kvalitāte būs atšķirīga. Citiem vārdiem sakot, vienam un tam pašam zīmolam var būt nekvalitatīvi džinsi, bet laba trikotāža, jo džinsus šuj apakšuzņēmējs Vjetnamā, bet trikotāžu ražo fabrikā Portugālē. Tāpēc sezonas sākumā jādodas tūrē pa “fast fashion” veikaliem un jāmeklē mums vajadzīgās lietas (sk. augstāk).

Prasības ir tās pašas:

– auduma kvalitāte (apģērbs jāizgriež uz kreiso pusi un uz etiķetes jāizlasa dzijas sastāvs – dzijām ar dažādu sastāvu ir atšķirīga izturība);
– furnitūra un vīļu kvalitāte;
– atbilstība figūrai (vissvarīgākais rādītājs).

Arī “gudro iepirkšanos” (“smart shopping”) neviens nav atcēlis: var mērīt apģērbus un apavus veikalā, fotografēt izmēru, modeļa kodu un pēc tam to meklēt internetā dažādās vietnēs dažādās valstīs. Atšķirība cenas ziņā var būt ļoti būtiska.

Sezonas akcenti

Katrā sezonā ir kādas ļoti trendīgas lietas, kas uzreiz piešķir jūsu koptēlam vajadzīgo eleganci. Šīs lietas var apvienot ar nedārgiem, kvalitatīviem pamatpriekšmetiem. Tā kā sezonas hits piesaistīs sev uzmanību, kopējais iespaids par jūsu tēlu būs izsmalcinātāks.

Dārgas garderobes sastāvdaļas – kodi


Tradicionāli ir lietas, kuras nēsā turīgi cilvēki un kuras tiek uztvertas kā daļa no dārgas garderobes. Šādas lietas ražo ne tikai luksusa zīmoli, kaut arī tās tiek uzskatītas par izsmalcinātām. Ja tādas izvēlēsimies, mēs kopumā pavirzīsim priekšstatus par savu garderobi mums vajadzīgajā virzienā.

Kamieļvilnas mētelis (vienmēr dabiskas krāsas, kanonisks modelis – mētelis ar smaržu). Šādus mēteļus no lētāka auduma periodiski ražo, piemēram, “Zara” un daudzi citi pieejami zīmoli.


Korpusa somas – “lēto” zīmolu ražotāji kopē kopējo dizaina tēmu no luksusa zīmoliem (izvēloties korpusa somu, jāpievērš uzmanība furnitūras kvalitātei, nekāds korpuss nenoslēps lēta metāla spīdumu).

Kašmirs. Bītlenes, džemperi, kardigani.

Zīda blūzes un kleitas. Zīda apģērbi ir greznuma priekšmets jau daudzus gadsimtus, skaistas lietas no dabīgā zīda uzreiz piešķir īstu statusa apliecinājumu. Pareizi kopjot, zīda apģērbi tāpat kā kašmirs kalpo ļoti, ļoti ilgi.

Trencis. Vienīgais un neatkārtojamais. Neraugoties uz to, ka no “Burberry” kanonisko trenču cenām acīs sariešas asaras, šīs lietas arī tiek pirktas, rēķinoties, ka tām būs ilgs mūžs. Un – ja jūsu meita labi uzvedīsies, tad kādreiz jūs varēsiet nodot šo trenci mantojumā. Starp citu, mūsdienās trenčus ražo visi, un var atrast kvalitatīvu preci tā zīmola kolekcijā, kas jums ir pa kabatai.

Balts apģērbs. Baltā krāsa ir universālāka nekā melnā un tiek uztverta kā dārgāka (pēc būtības tā tāda arī ir, jo baltās krāsas apģērbs nonēsājas ātrāk nekā citu krāsu drēbes). Pat visvienkāršākajām baltās krāsas drēbēm piemīt spēja izskatīties dārgāk par savu reālo vērtību.

Zīda lakati ar apdruku
, gan nelieli kakla lakati, gan šalles, ko var nēsāt visdažādākajās kombinācijās.

Koda lietas var valkāt kopā ar kvalitatīvu, nedārgu pamatapģērbu, un, ja ir pareizi izvēlēts salikums, šīs lietas piešķir izsmalcinātību visam koptēlam. Aksesuārus – brilles, pulksteni, bižutēriju – var valkāt atbilstoši tiem pašiem likumiem. Pieradums pie minimālisma šajā gadījumā lieliski glābj no stila kļūdām.

Ar šo arī beidzu savu garo vēstījumu, bet katrs no punktiem – garderobes plānošana, apģērbu un apavu kopšana, iepirkšanās – ir atsevišķa opusa vērti.

Avots: “golbis.com”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.