Kā izsargāties no ugunsnelaimes? 0
Ugunsnelaime ir īpaša: tā iznīcina mantu, pajumti un reizēm paņem arī pašu dārgāko – cilvēka dzīvību. Kā izsargāties?
Konsultēja “FN serviss” valdes priekšsēdētājs Edgars Rozentāls.
Lai neļautu sarkanajam pūķim izplest spārnus, jāievēro vairāki baušļi: jāsamazina ugunsgrēka risks, tūlīt bez kautrēšanās jāziņo profesionāļiem, ar piemērotiem līdzekļiem ātri jāreaģē uz liesmām, informējot pārējos. Tradicionālie riska faktori ir telpu, apkures un elektrības nepareiza izmantošana, stihiskie – zibens, alkohols un cigarete, kuras dūmos reizēm izgaist ne tikai veselība.
Lai aptvertu visas aizdegšanās iespējas, vērts izlasīt MK “Ugunsdrošības noteikumus” (Nr. 82 2004. gada 17. februārī), kur noteiktas prasības gan fiziskām, gan juridiskām personām, lai novērstu un sekmīgi dzēstu ugunsgrēkus, kā arī mazinātu to sekas.
Preventīvā aizsardzība
Noteikumi ir visdažādākie. Piemēram, mājā bez speciāla projekta nedrīkst ierīkot ražotnes, kur izmanto sprādzienbīstamus un viegli uzliesmojušus šķidrumus. Tehniskās telpas nedrīkst izmantot ražošanai un un degošu vielu uzglabāšanai. Nedrīkst aizkrāmēt kāpņu telpas un evakuācijas ceļus un telpu mazgāšanai izmantot degošus šķidrumus. Atkausēt aizsalušos cauruļvadus ar atklātu uguni arī nedrīkst. Noteikumi nosaka, ka elektrisko vadu izolācijas pretestībai jāatbilst tehniskajiem normatīviem, iezemēšanas un zibens novadīšanas ierīcēm jābūt lietošanas kārtībā, elektroiekārtas jānodrošina pret īssavienojumu, pārslodzi un strāvas noplūdi. Aizliegts izmantot paštaisītus drošinātājus, bojātas elektroierīces un vadus, atstāt bez uzraudzības elektrosildītājus, kuru instrukcijā tas aizliegts, un novietot degtspējīgus materiālus tuvu gaismekļiem. Arī apkures sistēmas ir bīstamas, ja tās ir bojātas vai nepareizi ekspluatētas. Katras kurtuves priekšā grīda obligāti jāpārklāj ar nedegoša materiāla loksni (50×70 cm). Tomēr pārkurināta krāsns spēj aizdedzināt arī tuvu stāvošus priekšmetus, bet vaļējā kamīnā skujkoku malka mēdz sprakšķēt un dzirkstis iemest tieši aizkaros. Bez uzraudzības atstāt degošas krāsnis un kamīnus nedrīkst!
Tehniskās telpas nedrīkst izmantot ražošanai un un degošu vielu uzglabāšanai. Nedrīkst aizkrāmēt kāpņu telpas un evakuācijas ceļus un telpu mazgāšanai izmantot degošus šķidrumus.
Mājas apkures sistēmas ir jāpārbauda ne retāk kā divas reizes gadā. Reizi trijos gados sertificētam skursteņslaucītājam jāapseko dūmeju tehniskais stāvoklis un jāsastāda attiecīgs dokuments. Caur bojātām krāsnīm vai skursteņiem telpās var nonākt dzirksteles un izraisīt liesmas. Lai savlaicīgi konstatētu plaisas, bēniņos dūmeņiem un sienām ar dūmkanāliem jābūt gaiši krāsotām. Un tā tālāk… Ja šos noteikumus (un apdrošināšanas polisē papildus ierakstītos!) neievēro, nelaimes gadījumā arī apdrošināšanas prēmija ir vējā…
Sīkāk par ugunsdrošības noteikumiem un ugunsaizsardzības līdzekļiem var uzzināt internetā www.vugd.gov.lv vai www. ugunsdzesiba.lv
Dūmu detektori
Svarīgākais ir ugunsgrēku nepieļaut, nākamais – to ātri atklāt ar dažādu detektoru palīdzību. Ugunsdrošības detektori reaģē uz tvana gāzi, dūmiem vai paaugstinātu temperatūru. Visbiežāk ugunsgrēka upuru nāves cēlonis ir indīgie dūmi, nevis liesmas, tādēļ ugunsdzēsības speciālisti iesaka, ka vienkāršam dūmu detektoram, kas maksā, sākot no Ls 6, vajadzētu būt katrā dzīvoklī un mājā. Sajūtot dūmus, tas dod spalgu skaņas signālu, lai mājas iemītnieki varētu arī pamosties un izkļūt laukā. Pie griestiem stiprināmā ierīce ir tik jutīga, ka reizēm nebalsī gaudo pat par cigarešu dūmiem, tādēļ speciālisti to neiesaka likt virtuvēs, kur arī izmanīgai saimniecei kaut kas var piedegt, un arī dušu telpās. Labāk dūmu detektorus izmantot koridoros, viesistabās un noteikti – guļamistabās. Dūmu detektori darbojas ar baterijām, kas regulāri reizi trijos mēnešos jāpārbauda, nospiežot kontrolpogu. Reizi gadā detektoru vajadzētu attīrīt no putekļiem, izmantojot putekļusūcēju vai rūpīgi iztīrīt ar lupatiņu. Daži modernākie detektori ir regulējami, un tiem var uzstādīt tādu drošības pakāpi (jutību), kādu vēlas. Iecienīti ir kombinētie detektori, kuri vienlaikus reaģē uz vairākiem kairinājumiem – dūmiem un gāzi vai karstumu un dūmiem.Pārdošanā ir dažādu krāsu un formu dūmu detektori, ļaujot tos viegli pieskaņot interjeram un pat aplocīt augšpusē ap lustras kātu.
Visbiežāk ugunsgrēka upuru nāves cēlonis ir indīgie dūmi, nevis liesmas, tādēļ ugunsdzēsības speciālisti iesaka, ka vienkāršam dūmu detektoram, kas maksā, sākot no Ls 6, vajadzētu būt katrā dzīvoklī un mājā.
Tomēr detektori tikai samazina risku. Dažreiz pie griestiem novietota detektora skaņu ļoti cieši aizmigušie (miegazāles) var arī nedzirdēt. Turklāt, ja no citas istabas ieplūst par gaisu smagākā tvana gāze, tā pamazām piepilda telpu un, kad iedarbojas detektors, var būt jau pa vēlu. Tādēļ labāk detektorus pievienot pie mājokļa apsardzes pults, no kuras trauksmes signāls nonāk centrālē, – operators saskaņā ar instrukciju tūdaļ ziņos ugunsdzēsējiem! Signalizācijas sistēma izmaksā jau ap Ls 100, piedevām tai var pieslēgt arī apsardzes detektorus.
Ugunsdzēšamie līdzekļi
Nelielas aizdegšanās ātri var likvidēt ar ūdeni, taču to nedrīkst izmantot elektroinstalācijas dzēšanai un, protams, uz pannas arī to neliesiet, kad eļļa aizsvilusies! Pašlaik Latvijas tirgū piedāvā trīs veidu ugunsdzēsības aparātus: pulvera, putu un CO2. Katram ir savi plusi un mīnusi.
Pulvera aparātam ir augsta dzēstspēja un tas noder visam līdz -30 °C temperatūrai. Tomēr pulveris iekļūst vissīkākajās spraugās un var sabojāt gan dzēšamo objektu, gan apkārtstāvošās lietas, tādēļ, piemēram, to nedrīkst lietot drēbju tuvumā, jo visas pēc tam vairs nav glābjamas. Vidējā cena – Ls 24 – 28, svars no 1 līdz 50 kg.
Pasaulē joprojām populārākās dzēšanas vielas ir putas. Tās arvien vairāk izkonkurē pulveri, jo ir draudzīgākas videi un nebojā apkārtesošās lietas.
Pasaulē joprojām populārākās dzēšanas vielas ir putas. Tās arvien vairāk izkonkurē pulveri, jo ir draudzīgākas videi un nebojā apkārtesošās lietas. Diemžēl tiem ir zemāka dzēšanas klase nekā pulvera aparātiem, tos nevar uzglabāt un lietot zemākā temperatūrā par -5 °C un ar putām nav ieteicams dzēst gāzveidīgas vielas. Vidējā cena – Ls 31, svars no 2 kg. Daudzo plusu dēļ speciālisti putu aparātu iesaka kā mājai piemērotāko visefektīvāko un universālāko dzēšanas līdzekli.
Ogļskābās gāze (CO2) toties nerada nekādu piesārņojumu, saglabājot tīru vidi. Šie aparāti īpaši piemēroti elektroiekārtu dzēšanai, arī degošiem šķidrumiem un gāzēm, mazāk – cietiem materiāliem. Diemžēl dzēšanas klase arī ir zemāka nekā pulvera aparātiem, balons ir smags, un iespējams gūt apsaldējumus, jo gāze atdziest līdz -60 °C. Aparāts slikti dzēš cietus materiālus un ir padārgs. Vidējā cena Ls 31, svars no 2 kg.
Ugunsdzēšamos aparātus tirgo un uzpilda (svarīgs faktors!) daudzi specializētie uzņēmumi, piemēram, SIA “FN serviss”, SIA “Vesmann” un SIA “Geflor”.
– Baltijas valstīm vispiemērotākie ir Latvijā, Lietuvā un Polijā ražotie ugunsdzēsības aparāti, – uzskata SO “LUA” valdes priekšsēdētājs Ilgvars Cēris. Pērkot SIA “Valpro” izgatavotos, izvēlamies Latvijas preci un atbalstām vietējo ekonomiku. Jāatceras, ka šie aparāti specializētā uzņēmumā jāpārbauda reizi vai divas gadā, kā to nosaka nacionālie standarti. Līdzīgi ir arī pārējās Eiropas valstīs.
Svarīgi • Ja ugunsgrēks sācies, tos operatīvi jāmēģina nodzēst ar piemērotiem līdzekļiem. Ja ir kaut mazākās šaubas, ka netiksiet galā, jāziņo ugunsdzēsības dienestam! • Ugunsgrēka laikā jāatceras, ka dūmi ceļas augšup – lejā pie grīdas ir vieglāk elpot un labāk var redzēt. • Ja nokļūst līdz aizvērtām durvīm, tās vispirms ir jāpatausta. Ja durvis ir siltas, droši vien deg arī otrā pusē. Labāk izvēlieties citas durvis vai logu! • Ejot jāaizver aiz sevis visas durvis – tā iegūst laiku sev un glābšanas dienestam!
Padoms • Pie ugunsdzēšamā aparāta piederas somiņa ar speciālo paklāju – 120×180 cm – grūti degošu stikla šķiedras auduma gabalu, kuru izmanto liesmu slāpēšanai, piemēram, virtuvē, lai uzreiz nav jāizmanto putu aparāts, saputojot arī vakariņas. Degošo virsmu pārsedz ar paklāju, kas aizkavē skābekļa piekļūšanu, un liesmas nodziest. Cena – ap Ls 8. Jaunāko paraugu paklājus izgatavo dzīvespriecīgās krāsās.
|