Sīrijas kodolobjekts Deirezorā pirms Izraēlas aviācijas uzbrukuma (no kreisās) un pēc.
Sīrijas kodolobjekts Deirezorā pirms Izraēlas aviācijas uzbrukuma (no kreisās) un pēc.
Foto – REUTERS

Kā Izraēla bombardēja Sīrijas kodolreaktoru 0

Izraēlā atslepenoti dokumenti par tās veikto uzbrukumu Sīrijas kodolreaktoram 2007. gadā, Izraēlas izlūkdienestam atzīstot, ka tam sākotnēji nav bijis informācijas par Sīrijas un Ziemeļkorejas sadarbību kodolieroču izstrādes jomā.

Reklāma
Reklāma

Asads un Kims apmāna Rietumus

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
Lingvistikas ekspertiem izdevies atšķetināt pēdējos Jāņa Timmas balss ziņā izteiktos vārdus, kas bija fiksēti domofona kamerā
Lasīt citas ziņas

Izraēlas mācības tās sarežģītajās attiecībās ar Irānu un Sīriju var būt noderīgas pirms ASV un Ziemeļkorejas gaidāmajām sarunām par Phenjanas kodolprogrammu. Pat tad, ja prezidentam Donaldam Trampam izdotos vienoties ar Ziemeļkorejas vadoni Kimu Čenunu par Phenjanas kodolprogrammas iesaldēšanu vai pat likvidēšanu, vienmēr jārēķinās ar iespējamu krāpšanu, atzīmē izdevums “Politico”. Pat Izraēla, kuras izlūkdienests tiek uzskatīts par vienu no prasmīgākajiem un spēcīgākajiem pasaulē, gandrīz palaida garām faktu, ka Ziemeļkoreja palīdzēja būvēt kodolreaktoru Sīrijai, ko Izraēla uzskata par apdraudējumu savai drošībai. Ziemeļkorejas un Sīrijas sadarbību kodoljomā laikus neatklāja arī ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde. Tikai tagad, 11 gadus pēc tam, kad Izraēlas iznīcinātāji sabombardēja Sīrijas slepeno kodolreaktoru, Izraēlas militārā cenzūra ir atslepenojusi dokumentus par šo operāciju un atļāvusi vietējiem žurnālistiem tikties ar tās dalībniekiem. Izraēlas drošībnieki vēl tagad uzdod skarbus jautājumus par CIP neveiksmi šīs lietas atklāšanā. Bijušais izlūkdienesta “Mossad” direktors Tamirs Pardo intervijā “Politico” retoriski jautā “Kur bija amerikāņi?”. Viņaprāt, “Ziemeļkoreja viņiem ir ļoti svarīgs mērķis, taču joprojām nav skaidrs, vai Sīrijas prezidents Bašars Asads vadīja kodolprojektu vai to pārraudzīja ziemeļkorejieši”. Bijušais Izraēlas izlūkdienesta vadītājs piebilda, ka viņam ir bažas, ka Sīrija plānoja paturēt kodolreaktorā izstrādāto plutoniju vai arī to bija paredzēts nogādāt Ziemeļkorejā kā kodolmateriālu, par ko Rietumi neko nezinātu. “Tā ir milzīga amerikāņu kļūda,” uzskata Pardo. “Ja vienu no labākajiem izlūkdienestiem pasaulē un noteikti spēcīgāko Vidējos Austrumos varēja apmānīt ziemeļkorejieši un sīrieši, tad ko vēl CIP ir palaidis garām?” savās pārdomās dalās Pardo, atzīstot, ka “tā var būt Koreja, Irāna vai jebkura cita vieta pasaulē”.

“Mossad” iegūst pierādījumus

Atslepenotie dokumenti liecina par sāncensību starp Izraēlas izlūkdienestiem: militāro izlūkdienestu “Aman” un ārējo izlūkdienestu “Mossad”. “Aman” vadība uzskata, ka Sīrijas kodolobjekta atklāšana ir tā nopelns, ko apstrīd “Mossad” bijušais vadītājs Pardo. “Gadiem Sīrija būvēja kodolreaktoru mūsu degungalā un mēs par to nezinājām,” viņš pauž sašutumu intervijā “Politico”. “Tas netika būvēts Mēness neredzamajā pusē, bet kaimiņvalstī, kur, kā mēs vienmēr domājām, mēs zinām gandrīz visu.” Bijušais Izraēlas ģenerālštāba priekšnieks Gabi Aškenazi paziņojis, ka no izlūkdienestiem saņemti daudzi ziņojumi, taču nevienā no tiem nav bijuši pierādījumi par kodolaktivitātēm Sīrijā. 2003. gadā bijušais Lībijas diktators Muamars Kadafi paziņoja, ka valstij ir kodolprogramma. Rietumu izlūkdienesti ātri atklāja, ka tehnoloģiju un kodolmateriālus Lībijai pārdevis par Pakistānas kodolbumbas tēvu dēvētais Abduls Kadīrs Hans. Izraēlas izlūkdienestam bija pierādījumi, ka Kadīrs Hans palīdzējis Irānai tās kodolprogrammas veidošanā, bet ne par viņa kontaktiem Sīrijā. Tad “Aman” darbinieki ieguva informāciju par Kadīra Hana vizītēm Saūda Arābijā, Ēģiptē un Sīrijā. Ielaužoties Sīrijas atomenerģijas komsijas direktora Ibrahima Otmana dzīvoklī Vīnē, “Mossad” darbinieki ieguva datus no viņa datora. Vairākos attēlos Otmans bija redzams kopā ar Ziemeļkorejas kodolzinātniekiem, turklāt attēli liecināja, ka tie uzņemti ēkā, kur tiek ražots plutonijs. Šie neapstrīdamie pierādījumi pamudināja Izraēlas premjerministru Olmertu sazināties ar ASV prezidentu Džordžu Bušu jaunāko, lai uzzinātu, vai ASV varētu kaut ko darīt šajā sakarā. Bušs atbildēja noliedzoši, piebilstot, ka ASV jau ir iesaistītas karā Irākā un Afganistānā un nevēlas atklāt trešo fronti. Taču Bušs neko neteica par varbūtēju Izraēlas uzbrukumu, un Olmerts to uztvēra kā netiešu piekrišanu.

Ziemeļkoreja var būt cietāks rieksts

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzbrukums Sīrijas kodolreaktoram Deirezūras pilsētā valsts ziemeļaustrumos notika 2007. gada 6. septembrī, Izraēlas iznīcinātājiem “F-15” un “F-16” nometot uz mērķi tonnām sprāgstvielu. Uzbrukuma laikā ar elektroniskiem traucējumiem tika bloķēta Sīrijas pretgaisa aizsardzības sistēma. Sīrijas kodolreaktors bija gandrīz identisks Jongbjonas kodolkompleksam Ziemeļkorejā, kas ražoja plutoniju atombumbām. Deirezūru, lielāko pilsētu Sīrijas austrumos, 2014. gadā ieņēma tā dēvētās Islāma valsts džihādisti, kuri tur saimniekoja ilgāk nekā trīs gadus. Iespējams, Izraēlas rīcība novērsa iespējamību, ka plutonijs un citi kodolieroču komponenti nokļūtu islāmistu kaujinieku rokās, atzīmē “Politico”. Pēc uzbrukuma Sīrijas kodolobjektam Izraēla par to neziņoja. Klusēja arī Sīrija, nevēloties atzīt, ka tā pārkāpusi savas starptautiskās saistības. Analītiķi atzīmē, ka Irānas un Ziemeļkorejas kodoldraudu likvidēšana var būt daudz grūtāks uzdevums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.