Alveja – tautas medicīnā ļoti noderīga, bet jālieto ar mēru 2
Man ir izaugusi ļoti kupla alveja. Zinu, ka tā palīdz saaukstēšanās gadījumā, bet kādā nolūkā vēl to var izmantot? ANDA K. Rīgā
Ne tik senā pagātnē alveja bija viens no izplatītākajiem telpaugiem, ko izmantoja kā ātro palīdzību, ja gadījās kāds nobrāzums, iegriezums vai apdegums. Šim augam piemīt daudz ārstniecisku īpašību. Tā sula satur lielāko daļu cilvēka organismam nepieciešamo vitamīnu un mikroelementu, daudzas aminoskābes, fermentus, kas spēj uzlabot vielmaiņu, šķiedrvielas, kas attīra gremošanas traktu.
“Alvejas sulai ir diezgan plašs lietojums ārstnieciskā nolūkā. To var izmantot ne vien saaukstēšanās gadījumā, bet arī kā antibakteriālu, dezinficējošu, sāpes remdinošu un dziedējošu līdzekli, ja ir apdegumi vai iegriezumi. Alvejas sula gan dziedē, gan mazina rētas,” skaidro farmaceite, farmācijas doktore Vija Eniņa un uzsver, ka tai piemīt spēja sapurināt imunitāti, tāpēc šis tautas medicīnas līdzeklis īpaši noderīgs gripas laikā.
“Alvejas lapu nomizo un mīkstumu vai nu izspiež caur ķiploku spiedi, vai arī saberž bļodiņā, līdz iegūst putriņas konsistenci. Auga mīkstums lietojams gan ārīgi, gan iekšķīgi. Lietojot iekšķīgi, var pievienot medu vai citrona sulu.”
Alveja palīdz kuņģa čūlas un kairinātu zarnu sindroma gadījumā, tā uzlabo zarnu peristaltiku, piemīt vēderu mīkstinošas īpašības. Dzerot šā auga sulu, normalizējas gremošanas sistēmas darbība, uzlabojas vielmaiņa un pat ir cerības uz svara samazināšanos. Alveja lieti noderēs, ja māc hronisks nogurums, biežas galvassāpes, migrēnas, slikts garastāvoklis un locītavu sāpes.
Tās sula uzlabo miega kvalitāti, paaugstina organisma enerģijas līmeni. Antibakteriālo īpašību dēļ var izmantot, lai koptu problemātisku ādu (labi attīra ādas poras, palīdz saglabāt ādas tvirtumu). “Lapas mīkstuma gabaliņus sasaldē un ar tiem norīvē seju,” vienkāršu metodi iesaka Vija Eniņa.
Kaut alvejas sulai piemīt daudz labu īpašību, farmācijas doktore to neiesaka lietot ilgstoši, jo organisms pierod un nav vairs tik efektīvas iedarbības. Kādu nedēļu palieto un tad ietur pauzi. “Alveja nav ieteicama grūtniecēm un onkoloģiskajiem slimniekiem. Tā nav gluži kumelīte, ko var lietot katrs, ir mazliet jāpiesargās.”
Bet vai no alvejas var vārīt džemu? “Domāju, ka ne, jo alveja ir ļoti rūgta,” norāda Vija Eniņa un piebilst – ja pievieno daudz saldinātāju, varbūt džems sanāk.
No alvejas ražotus produktus var meklēt tirgū un ekoveikalos, kā arī internetveikalos. Piemēram, uztura bagātinātāji Alvejas mango dzēriens, Herbalife alvejas zāļu dzēriena koncentrāts. Savukārt Alvejas ekstraktu medū var iegādāties biškopības produktu un biškopju inventāra veikalos. Tas noderēs, ja ir klepus (veicinās atkrēpošanu), bronhīts vai jāuzlabo vēdera izeja.
Svarīgi
Kaut alvejas sulai piemīt daudz labu īpašību, to neiesaka lietot ilgstoši, jo organisms pierod un nav vairs tik efektīvas iedarbības. Alveja nav ieteicama grūtniecēm un onkoloģiskajiem slimniekiem.