Santorio Santorio eksperiments.
Santorio Santorio eksperiments.
Arhīva foto

Kā izgudrotāja Santorio sveramais krēsls atklāja “nemanāmo iztvaikošanu” jeb vielmaiņu 2

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Pirms 460 gadiem Venēcijai piederošajā Kapodostrijā, mūsdienu Slovēnijas teritorijā, aristokrātiskā un turīgā ģimenē piedzima itāliešu ārsts un izgudrotājs, kurš medicīnas zinātnes vēsturē pazīstams ar vārdu Santorio Santorio.

Viņš pirmais mēģināja izskaidrot cilvēka vielmaiņu jeb metabolismu eksperimentālā ceļā un bija jatrofizikas pamatlicējs, tas ir, organisma fizioloģiju, slimību izcelšanos un tāpat ārstēšanu skaidroja kā fizikālus, mehāniskus procesus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā Padujas universitātes profesors Santorio aizrāvās ar cilvēka temperatūras, elpošanas un svara maiņas eksperimentiem, turklāt darīja to tik aizrautīgi, ka galu galā bija spiests no universitātes aiziet, jo studenti sūdzējās, ka pārāk maz laika veltīts viņu mācīšanai. Pazīstamākais ir 1614. gadā uzsāktais vielmaiņas eksperiments.

Santorio konstruēja īpašu sveramo krēslu, kurā sēdēja pats, nosvēra visu pārtiku, ko ēda un dzēra, kā arī visu, ko izvadīja. Uzņemto un izvadīto viņš salīdzināja ar ķermeņa masu un konstatēja būtisku svara starpību.

Uzņemot aptuveni trīsarpus kilogramus pārtikas, izvadīti tika vien aptuveni pusotra, kaut gan ķermeņa svars nepalielinājās. Zudumus Santorio izskaidroja ar “nemanāmo iztvaikošanu” (perspiratio insensibilis – latīn.), kas, kā uzskatīja viņa laikabiedri, notiekot no cilvēka ķermeņa.

Jebkurā gadījumā eksperiments bija būtisks ar to, ka cilvēka svara faktoru uzlūkoja par svarīgu ārstniecībai. Santorio un viņa darbs “De Statica medicina” bija medicīnas klasika un autoritāte vairāku gadsimtu garumā, līdz pat 18. gadsimta beigām, kad citi zinātnieki pierādīja viņa maldus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.