– Ofšorus būsit izgaismojis. 2012. gada oktobrī “LA” rakstīja: “Eiropas Komisija sāk izmeklēšanu pret “Gazprom”, EP deputāts Kariņš ar likumu atver gāzes piegāžu līgumus.” Kādi ir rezultāti? 13
– Tagad Eiropas Komisija ir nākusi pie slēdziena, ka Lietuva, Latvija un citas Austrumeiropas valstis ir pārmaksājušas par gāzi. Ja apsūdzība ir celta, domāju, ka EK pierādījumi ir. Līdzīgi kā kompānijai “Microsoft” piedzina simtiem miljonu par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un spieda mainīt uzvedību tirgū. Tagad EK vēršas arī pret “Google”. Vienīgā Eiropas institūcija, kam ir reāli zobi, ir ES Konkurences ģenerāldirektorāts, jo tā lēmumiem vienmēr seko soda nauda.
Uz kā pamata var celt apsūdzību? EK jau sen bija pamatotas aizdomas, ka ar dalībvalstīm tiek slēgti līgumi, kas ir pretrunā godīgas konkurences nosacījumiem ES. Proti, infrastruktūras izmantošana, lai iznīdētu konkurenci. Es par ziņotāju Eiropas Parlamentā toreiz, iespējams, kļuvu tāpēc, ka neviens neticēja, ka jelkādu likumu par šo tēmu var pieņemt. Sak, lai Kariņš aplaužas. Atradu veidu, kā panākt 60% deputātu atbalsta. Likums stājās spēkā, un EK ir likumīgs pamats prasīt dalībvalstīm noslēgtos līgumus. Es vēlos panākt, lai enerģētikas jomā mūsu valsts patērētājiem ir izvēle. Krievijas gāzei nav ne vainas. Nelaime tāda, ka tā ir vienīgā, ko varam pirkt, un par tādu maksu, kādu mums pieprasa. Vienīgā izvēle – nepirkt vispār.
Ja mūsu sistēmā būs konkurence, tirgus nosistu cenu. Beļģijā starp elektrības ražotājiem ir aktīva konkurence. Tur var izvēlēties gan atjaunojamo, gan kodolenerģiju. Turpretim telekomunikācijās par mobilajiem sakariem un internetu jāmaksā trīsreiz vairāk nekā Latvijā. Kāpēc? Tur konkurence ir ļoti vāja, jo, piemēram, interneta jomā Briselē “Belgacom” ir praktiski monopols, jo otram konkurentam “Telenet” ir ļoti maza tirgus daļa un tam pieder neliela daļa infrastruktūras.
Telekomunikācijās Latvijā mums ir konkurence, un cenas krītas. Enerģētikā konkurences pie mums nav, un maksājam vairāk.
Dabasgāze un naftas cenas pasaulē ir divreiz zemākas nekā pērn. Ieskatieties rēķinā, vai tas ir attiecīgi mazāks. Nav! Pārmaksājam, arī lietodami elektrību, jo izmantojam Krievijas gāzi, ko koģenerācijas stacijās Rīgas TEC pārvērš elektroenerģijā.