Narkotikas 0
Lai pusaudzis pamēģinātu narkotikas, nav nepieciešams doties uz naktsklubu vai sapīties ar sliktu kompāniju. Šajā biznesā apgrozās neiedomājama nauda, un gandrīz katrai skolai ir savi izplatītāji, parasti ļoti jauki un draudzīgi puiši. Kā saka – nekā personīga, tikai bizness. Kāda meitene man pastāstīja, ka bijusi dzimšanas dienas svinībās pie draudzenes un pēkšņi sākusi dīvaini justies. Sākumā viņai nekontrolējami gribējies smieties, tad pēkšņi kļuvis ļoti bail – viņa sapratusi, ka apkārt ir ienaidnieki, kuri vēlas viņu nogalināt.
Visbeidzot kļuvis slikti un uz brīdi viņa atslēgusies. Kad atguvusies, smejošie klasesbiedri jautājuši: “Nu, bija forši? Skatījies multenes?” Izrādījās, viņai “tikai” kaut ko piebēra tējai. Vai sulai, tas nav svarīgi.
Psihologs te nepalīdzēs, tas nav viņa kompetencē, paturiet to prātā. Psihologs strādā tikai ar veseliem cilvēkiem, palīdzot pārdzīvot traumas sekas vai izprast attiecības. Jebkura veida ķīmiskās atkarības forma – tā ir ārstu-psihoterapeitu darbības joma. Varu nosūtīt pusaudzi pie šāda kolēģa, varu palīdzēt vecākiem tikt galā ar trauksmi, bet nekad neuzņemos tādu atbildību kā atkarības ārstēšana. Tas ir sarežģīts process, kas prasa citu izglītību un daudzus prakses gadus.
Pašnāvība
Līdzīgu iemeslu dēļ kā saistībā ar narkotikām vai ar braucienu uz vilciena jumta bērni reti var paredzēt pašnāvības sekas. Visbiežāk viņus vada ideja: “Es nomiršu, un tad jūs visi raudāsiet.” Tā nav manipulācija, bet ticība savai neievainojamībai un nemirstībai. Tomēr pat demonstratīvs pašnāvības mēģinājums ir iemesls obligātai hospitalizācijai atbilstošā iestādē.
Nu, nobijāties? Negribēju jūs biedēt, tikai pievērsiet uzmanību dīvainībām un pretrunām jūsu pieaugošo bērnu uzvedībā. Viņu psihe ir ļoti nestabila, labila, kā ārsti saka. Pakrist ir ļoti viegli, un pēc tam attiecību un dzīves labošana būs ilga, dārga un reizēm pat neiespējama. Vērsieties pie speciālistiem, nebaidieties, viņi ir tāpēc, lai jums palīdzētu!
Autore: psiholoģe Katerina Demina.
Avots: katryndemina.ru