Labi bērni 0
Vēl par bērniem, kuri iepriecina vecākus. Ja viss iepriekš minētais uz jums neattiecas, ja jums ir lieliskas attiecības ar bērnu, viņš cītīgi mācās 9. klasē, nodarbojas ar mūziku un ķīniešu valodu, mazgā traukus un istaba ir pilnīgā kārtībā, ir tikai divas iespējas:
• jūs kaut ko neesat pamanījuši,
• viņš nejūtas droši, lai uzvestos, kā aprakstīts iepriekš, tas ir, atdalītos no ģimenes.
Dabas likumi ir stiprāki nekā jebkas cits. Bērnam ir jāprotestē, jābūt nekaunīgam, jāstrīdas ar vecākiem utt. Ja ģimenē “atdalās” vecāki (iet pa kreisi, dzer, iesaistās noziedzīgās darbībās, smagi slimo), bērns uzņemas Atlanta lomu un notur debesis. Kamēr vecāki izcieš krīzi, atdalās no saviem vecākiem vai pat vienkārši maina dzīvesvietu, visi bērna psihiskās enerģijas resursi tiek tērēti esošās kārtības uzturēšanai, lai nekļūtu sliktāk.
Dažas novirzes no normas, par kurām vecāki uztraucas visvairāk
Pusaudža vecums – noteikumu pārskatīšanas, attiecību skaidrošanas, asaru un apskāvienu laiks.
Par apskāvieniem. Viens no satraukto mammu un tētu bubuļiem: nekontrolēts, bīstams pusaudžu sekss. Ko jūs uzskatāt par “nekārtīgām seksuālām attiecībām”? Es personīgi domāju, ka tas, ka meitene vai zēns spēj draudzēties ar vienu partneri vismaz sešus mēnešus, ir labs rezultāts. Tas nav rekords, bet norma. Turpretī, ja meitene liekas gultā ar visiem, kas to piedāvā, tas ir nopietns pārkāpums un prasa analīzi un terapiju. Ar zēniem ir nedaudz citādi, bet arī nepieciešams apskatīt tendences: vai viņi mēģina veidot attiecības, vai vienkārši skrien pakaļ meitenēm.
Zog. Pa kluso izvelk no vecāku kabatām sīknaudu (gandrīz norma)? Demonstratīvi izkrata mātes somu uz galda, paņem naudu un aiziet (gandrīz norma, bet nepieciešama iejaukšanās, kāpēc mātei pēkšņi vairs nav nekādas varas un autoritātes)? Vai zog veikalā un saka, ka tieksme ir pārāk spēcīga, viņš nespēj to pārvarēt? Pēdējā gadījumā nepieciešams konsultēties ar speciālistu.
Konflikti ar skolotājiem. Vai viņš tikai pašapliecinās, vai pastāvīgi saka, ka visi apkārt ir ienaidnieki, to vien gaida, kā viņam kaitēt, ka neviens viņu nemīl/nenovērtē/nesaprot? Vai viņa pretenzijas adresētas konkrētai personai, vai apkopotas jēdzienā “viņi visi”?
Kam jāpievērš uzmanība? Ja ir straujas pārmaiņas ierastajā dzīvesveidā fizioloģisko paradumu ziņā: ēšana, miegs, apģērbs, dienas režīms. Vienmēr ēda labi – pēkšņi neēd. Bija jautra, dedzīga, piens un asinis – kļuva izdilusi, bāla un drūma. Īpaši pievērsiet uzmanību novājēšanai, vai tā nav anoreksija. Anoreksija ir psihiski traucējumi, to nevar izārstēt ar izglītojošiem pasākumiem vai piespiešanu ēst normāli. Nekavējoties sazinieties ar bērnu psihiatru, ja konstatējat, ka meitene uzreiz pēc vakariņām apmeklē tualeti un no turienes iznāk apmierināta, ar mirdzošām acīm un sārtiem vaigiem un acīm redzami zaudē svaru.