Foto: SHUTTERSTOCK

Vai dzīvokļa īpašniekam ir kāds risks, ja īrnieks deklarējas dzīvoklī? Vai nepieciešamības gadījumā var viņu izdeklarēt? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Vai man kā dzīvokļa īpašniekam ir kāds risks, ja īrnieks deklarējas dzīvoklī? Vai tas nevar vēlāk kā nelāgi atsaukties? Vai nepieciešamības gadījumā varu viņu izdeklarēt? Varbūt īres līgumu papildināt ar punktu, ka īrniekam jāizdeklarējas, kad īres attiecības tiek izbeigtas. MĀRIS P.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe skaidro – Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 2. pants nosaka, ka dzīvesvietas deklarēšanas fakts pats par sevi nerada civiltiesiskas saistības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmē, ka deklarēšanās citas personas īpašumā nerada ne īpašuma, ne lietošanas tiesības.

Tomēr nevar apgalvot, ka kādas personas deklarēšanās nesagādā nekādu apgrūtinājumu dzīvokļa īpašniekam.

Piemēram, kad persona šajā vietā vairs nemitināsies, bet vēl nebūs izdeklarējusies, uz šo adresi var pienākt šai personai adresēti sūtījumi, personu var uzmeklēt likumsargi, parādu piedzinēji un citas instances.

Dzīvokļa īpašniekam var tikt piemērota lielāka maksa par kādu no komunālajiem pakalpojumiem, piemēram, atkritumu izvešanu, kanalizāciju (maksa mēdz būt atkarīga no īpašumā deklarēto personu skaita).

Lai izdeklarētu svešu personu no sava īpašuma, ar iesniegumu par deklarēto ziņu anulēšanu jāvēršas tās pašvaldības iestādē, kuras administratīvajā teritorijā atrodas nekustamais īpašums.

Pašvaldības iestāde pārbaudīs deklarētās ziņas un, ja konstatēs, ka īpašumā deklarētajai personai nav tiesības tur būt deklarētai, anulēs ziņu par deklarēto dzīvesvietas adresi.

Attiecīgi ziņas par deklarēto dzīvesvietu anulē, ja dzīvesvietas deklarētājs vai viņa likumiskais pārstāvis, vai dzīvesvietas deklarētāja vai viņas likumiskā pārstāvja pilnvarota persona, deklarējot dzīvesvietu, sniegusi nepatiesas ziņas, vai arī ja attiecīgajai personai nav tiesiska pamata dzīvot deklarētajā dzīvesvietā.

Reklāma
Reklāma

Attiecībā uz īres līguma papildināšanu – jautājums risināms civiltiesiskā kārtībā, abām pusēm savstarpēji vienojoties, un tas nav pretrunā ar Dzīvesvietas deklarēšanas likumā noteikto.

SAISTĪTIE RAKSTI