Kā izdabūt superlīmi no džempera? 0
“Mazdēls notraipīja ar superlīmi džemperi (50 % kokvilna + 50 % sintētika). Mēģināju izmazgāt mājās ar parastiem līdzekļiem – neizdevās. Aiznesu uz ķīmisko tīrītavu – tur atsakās ņemt pretī. Lūdzu, iesakiet kādu līdzekli, kas varētu iztīrīt superlīmi! ” Rita Kalniņa Rīgā
Gandrīz visas līmes (PVA, Moments u. c.) var mēģināt likvidēt ar acetonu vai nagu lakas noņēmēju bez eļļas. Taču ne visi audumi to pacieš. Ja sastāvā ir acetāts, acumirklī veidojas caurums.
Ja ir pacietība, var censties līmi atmiekšķēt terpentīnā, bojāto vietu tajā paturot 2 – 3 dienas. Terpentīns nav agresīvs nevienam audumam un pats viegli izmazgājams siltā ziepjūdenī.
– Līme ir paredzēta, lai kaut ko stingri saturētu kopā. Arī nokļuvusi uz apģērba, tā izturas atbilstoši. Šajā gadījumā līme vēl vairāk ir nostiprinājusies, jo džemperis mazgāts. Tāpēc lielu cerību izņemt šo traipu nav, ar ūdeni vien to noteikti nevarēs izdarīt, vajadzēs kādu šķīdinātāju, – skaidro SIA “Irve” ražošanas tehnoloģe Dace Tapiņa.
Taču atmest cerības nevajag. Speciāliste iesaka izmantot šķīdinātājus uz etilacetāta bāzes. Tikai jāņem vērā, ka audumi uz to reaģē atšķirīgi.
– Tā kā džempera sastāvā ir 50 % kokvilnas, ar acetonu var izšķīdināt ne tikai līmi, bet arī noņemt krāsu šajā vietā. Acetons noteikti nav piemērots, ja vēl džempera sastāvā ir acetāts, bet, ja ir poliesters, var mēģināt.
Speciāliste aicina līmes apskādēto džemperi atnest uz ķīmisko tīrītavu “Irve”, kas atrodas Rīgā, Satekles ielā 5/7, jo, redzot traipu klātienē, būšot vieglāk novērtēt bojājumu un meklēt optimālo risinājumu.