Kā izaudzināt ģēniju, nevis kaprīzu “niķu podu”. Psihologu ieteikumi 1
Mūsdienu vecāki maksimāli cenšas nodrošināt mazuli ar visu nepieciešamo, tai pat laikā veltot viņam pārspīlēti lielu gādību un daudz uzmanības. Un tieši šī pārspīlētā gādība kļūst par mazuļa turpmāko niķu iemeslu, uzskata daļa psihologu.
Protams, daudzi cenšas, atkal jau pārāk daudz laika veltot tieši bērna intelektuālajai attīstībai.
Bez šaubām, tas nav slikti, bet mazulim, pirmām kārtām, ir nepieciešama uzmanība un rūpes. Tāpēc viss jādara ar mēra izjūtu.
Kā izaudzināt patiesi gudru un saprātīgu bērnu?
Pediatri no visas pasaules apgalvo: lai attīstītu bērna prāta spējas, ar bērnu jākontaktējas, jāspēlē dažādas spēles un jānodrošina ar pareizu uzturu. Liela nozīme ir psiholoģiskajai atmosfērai mājās.
Amerikāņu medicīnas zinātņu doktori, M. Roizens un M. Ozs piedāvā šādus ieteikumus bērna brāta spēju attīstīšanai:
• veicināt spēļu spēlēšanu (sevišķi labas ir kopīgas rotaļas, kurās katram ir sava loma);
• laiks lasīšanai (centieties lasīt savam bērnam katru dienu);
• dialoga veidošana ar bērnu, lai bērns ir galvenais sarunu biedrs, censties maksimāli skaidri izrunāt vārdus, rādīt žestus;
• novākt visus liekā trokšņa avotus (piemēram, televizoru no mazuļa istabas);
• ieinteresēt bērnu nodarboties ar mūziku. Tās var būt vokāla nodarbības vai arī kāda mūzikas instrumenta spēles apguve (pēdējais pat būtu ieteicamāk, jo instrumentu spēlēšana attīsta atmiņu un motoriku);
• darīt visu, lai radošās nodarbības būtu regulāras (tā varētu būt gleznošana, keramikas pulciņš vai pērļošana);
• ikdienišķu pastaigu pārvērtiet īstā ekskursijā. Rādiet un stāstiet bērnam par visu, kas notiek apkārt, pievērsiet viņa uzmanību interesantām lietām, piemēram, kā aug augi, no kurienes rodas peļķes uz asfalta, kā sākas strauti un upes, utt.);
• neesat pārāk uzstājīgi un uzmācīgi mācību procesā, nespiediet ar varu nodarboties ar mūziku. Nav arī jāmācās no rīta līdz vakaram bez pārtraukumiem. Centieties bērnu ieinteresēt;
• kļūstiet savam bērnam par atdarināšanas vērtu piemēru. Protams, bērnam būs interesanti darīt tās lietas, kuras dara viņa vecāki.
Ja vēlaties, lai bērns katru rītu vingro, sāciet vingrot paši.
Bez šaubām ir jāņem vērā bērna noskaņojums un pašsajūta. Ir ļoti svarīgi pirms nodarbībām noskaņot bērnu pareizi. Tāpat pievērsiet uzmanību tam, ar ko bērns aizraujas un kas viņam visvairāk patīk. Pievērsiet bērnam pietiekami daudz uzmanības un apbalvojiet un slavējiet par viņu sasniegumiem.
Bez tā visa psihologi un pediatri iesaka pievērst uzmanību bērna ēdienkartei. Mazā ģēnija racionā obligāti jābūt omega taukskābēm (zivju eļļa, spināti, linsēklu eļļa, trekna jūras zivs, u.c.)
Avots: “Brainum”