Kā izaudzēt skaistas gladiolas 0
Gladiolu audzētāja Ilze Ancāne no Ciemupes iesaka gladiolas stādīt aprīļa vidū–beigās, kad augsne iesilusi līdz 9–11 °C un vairs nav pārmitra. Vairsīpoliņus sēj pēc iespējas agrāk aprīlī, tiklīdz var tikt uz lauka, jo tie dīgst diezgan ilgi.
Vietas izvēle
Augiem izvēlas saulainu vietu, labi iekoptu, trūdvielām bagātu augsni ar vāji skābu augsnes reakciju (pH 5–6). Labākie priekšaugi gladiolām ir kartupeļi, burkāni, gurķi, pupas, zirņi. Nabadzīgas smilts augsnes ielabo ar kūdru, satrūdējušiem kūtsmēsliem (ar kūtsmēslu devām nevajag pārspīlēt, citādi augiem veidosies pārāk liela zaļā masa). Tajā pašā vietā gladiolas stāda aptuveni pēc pieciem gadiem, lai tās neciestu no sēņu slimībām.
Labāk stādīt jaunākus
Lai iegūtu skaistus, kvalitatīvus ziedus, izmanto jaunākus sīpolus, kas pirms gada izaudzēti no vairsīpoliņiem. Vecie bumbuļsīpoli ir diametrā lieli plakani, ar lielu dibentiņu. Šādi sīpoli veido zemākas kvalitātes ziedus. Lai izaudzētu jaunus sīpolus, katru gadu sēj vairsīpoliņus. Sējot nevajag tos lobīt, savukārt stādot lielajiem sīpoliem no apakšas ieteicams noņemt pirmās vecās segzvīņas, lai pārliecinātos, vai nav slimību pazīmju (sīpolu nedrīkst nomizot pliku līdz augšai!). Stāda tikai pilnīgi veselus bumbuļsīpolus (pirms stādīšanas tie profilaktiski nav jākodina).
Stādīšanas attālums un dziļums
Mazdārziņā gladiolas audzē pudurī, dobē vai kartupeļu vagās. Jāraugās augus nesastādīt par ciešu, lai tie netraucētu cits citam. Lielos sīpolus stāda 15 cm attālumā ap 10 cm dziļi, lai augi būtu stabili un vējš tos neizgāztu. Ja gladiolas būs iestādītas par seklu, tām būs vajadzīgi balsti. Vairsīpoliņus sēj 2–3 cm dziļās vadziņās ar 1 cm atstatumu.
Gladiolām ziedēšanas agrumu ietekmē stādīšanas laiks, kā arī sīpolu lielums – pirmie (augustā) zied lielie sīpoli, mazie uzzied vēlāk – tikai septembrī.