Kā izaudzēt labu burkānu ražu? 1
Lūdzu, uzrakstiet par Šantanē tipa burkānu šķirnēm! ANATOLIJS RĒZEKNES NOVADĀ
Kā izaudzēt labu burkānu ražu? ANITA JĒKABPILĪ
Prasību minimums
Daudzas šķirnes vēsā pavasarī var izziedēt. Jaunās hibrīdās šķirnes gan parasti neizzied, tādējādi tās var sēt jau aprīļa sākumā. Sēklas dīgst samērā zemā (+2…+3 °C) temperatūrā.
– Burkāni jāsēj, tiklīdz var tikt uz lauka un augsne vēl ir mitra. Mūsu saimniecībā ir nevis īstā burkānu zeme, bet gan upes smilts. Ja tādā iesēj novēloti, sakņaugi neuzdīgst. Lai neciestu no sausuma, burkānus ik gadu sējam aprīļa pirmajās dienās, citreiz pat marta beigās, – stāsta zemnieku saimniecības “Meistari” pārvaldniece Tamāra Bisniece, kura sakņaugus audzē jau 25 gadus.
Atkarībā no šķirnes burkānus var guldīt zemē līdz pat jūnija vidum (Jāņu burkāni), bet miniatūros burkānus – līdz jūlija vidum.
Šiem sakņaugiem piemērotākas ir dziļi (25–35 cm) sastrādātas, trūdvielām bagātas, vieglas, labi aerētas, irdenas smilšmāla augsnes ar neitrālu augsnes reakciju. Smagās, blīvās, pārāk mitrās augsnēs biežāk rodas zaļa pieres daļa. Augšana virs augsnes, gaismā, ir arī šķirnes īpatnība, tāpēc burkāniem veidojas atsegta pieres daļa jeb pleciņi.
Sēj 1–2,5 cm dziļi: vieglākā augsnē – dziļāk, smagākā – seklāk. Atkarībā no izvēlētās šķirnes un saknes garuma sēj līdzenā laukā, paaugstinātās dobēs vai uz vagu skaustiem. Vagas (tāpat kā kartupeļiem) parasti veido smagākās augsnēs, kā arī šķirnēm ar garām saknēm (Imperator, Berlicum, Flakkee tips), jo mīkstā zemē burkāni aug diezgan taisni, nezarojas. Starp vagām ir ap 45 cm attālums, lai būtu ērtāk apkopt rindstarpas. Mazdārziņā var sēt līdz 25 cm augstās dobēs, kur 20 cm attālumā veido 3–4 rindiņas. Vagas un dobes pavasarī ātrāk iesilst, jo tajās ir diezgan dziļa irdenas augsnes kārta. Šķirnes ar apaļām saknēm (‘Parmex’ un citas) var sēt līdzenā laukā, sevišķi vieglās augsnēs. Optimāla izsējas norma Parisian tipa burkāniem ir 4–5 g, Nantes – 0,5 g, bet Berlicum, Flakkee – 0,4 g kvadrātmetrā.
Ļoti svarīgi ir iesēt tā, lai nav par biezu un augiem būtu pietiekami liela dzīves telpa un apgaismojums. Reizē ar sēju augsnē pamatmēslojumā iestrādā kompleksos minerālmēslus, vismaz 50–60 g/m2.
Pavasarī sakņaugus apdraud burkānu mušas kāpuri un lapu blusiņa. Lielražošanā lieto reģistrētos augu aizsardzības līdzekļus, bet mazdārziņā drošākais paņēmiens ir sējumus apsegt ar agrotīklu. Taču zem segmateriāla strauji aug gan kultūraugi, gan nezāles, tāpēc biežāk jāravē. Visu vasaru jānodrošina pietiekams augsnes mitrums, sevišķi sēklu dīgšanas periodā. Sējumus uztur tīrus no nezālēm, jo īpaši audzēšanas perioda sākumā, kamēr sakņaugi ir mazi un nespēj konkurēt ar nezālēm. Augustā burkānus invadē otrās paaudzes burkānu mušas kāpuri. Lielākā platībā jālieto 2. reģistrācijas klases insekticīdi, piemēram, Actara 25. Lai sējumus pasargātu no kaitēkļiem, jau vasaras vidū starp augiem var izvietot dzeltenos līmes vairogus (tos tirgo dārzkopības preču veikalos). Līmes slazdu uzsprauž uz mietiņa un izvieto nedaudz virs augiem.
Lielražošanā burkānus veģetācijas periodā vēl 1–2 reizes mēslo, piemēram, ar Omex Bio-20, Calmax, bet mazdārziņā to darīt parasti neiedomājas. Sevišķi svarīgi ir augusta sākumā burkānus apsmidzināt ar komplekso lapu mēslojumu – tas veicina augu pretošanās spējas slimībām un, protams, palielina ražu, sekmē tās saglabāšanos ziemā. Vislabāk uzglabājas pilnīgi nobrieduši burkāni, tāpēc raža jāvāc īstajā laikā – parasti septembra beigās, oktobra sākumā. Saknes novāc akurāti, cenšoties pasargāt no mehāniskiem bojājumiem.
Dārzeņu audzētāja agras ražas ieguvei jau vairākus gadus audzē ‘Carvejo F1’, kas īsā laikā veido lielus standarta izmēra burkānus. Arī pamatražai viņa izmanto Nantes tipa burkānus ‘Maestro F1’, ‘Volcano F1’, ‘Bolero F1’, ‘Musico F1’, jo tiem ir lielas saknes, der arī sulām.
Koniskie burkāni
Ir vairāki simti oranžo burkānu šķirņu. Latvijā populārākās ir Nantes tipa šķirnes ar cilindrisku sakni un apaļu galu. Nenobriedušiem burkāniem saknes gals parasti ir smails. Arī pasaulē visplašāk audzē Nantes burkānus (aizņem 50% no kopplatības). Savukārt Chantenay šķirnes vairāk iecienītas Dienvidamerikā, Flakkee – Austrumeiropā, Kuroda – Āzijā, Imperator – Ziemeļamerikā. Chantenay burkāniem veģetācijas periods ilgst 100–120 dienu. Saknes ir spilgti oranžas, lielas, koniskas, 15–18 cm garas, ar spicu galu. Serde ir vidēja vai liela. Miza ir bieza, tāpēc burkāni labi glabājas. Burkānus arī pārstrādā – konservē, saldē. Ieteicamās šķirnes: ‘Koral’ (vēlīna, augstražīga, piemērota ilgstošai uzglabāšanai, saknes bez zaļās pieres), ‘Cascade F1’ (hibrīds ar spēcīgu lapojumu, veido spilgtas krāsas sakni ar noapaļotu galu, neizzied). Selekcijas firmas piedāvā arī citas hibrīdās šķirnes, piemēram, agro ‘Cumbre’ (“Nunhems”), ‘Abledo’ (“Seminis”), kam ir 13–16 cm garas saknes.