Kā izaudzēt avenes bez tārpiem 0
“Kā no vasaras avenēm dabūt prom tārpus? Vai ir jēga bērt pelnus?” VALENTĪNA LĪVĀNU NOVADĀ
“Avenāju vabole ir 4–5 mm gara, pārziemo kā pieaudzis īpatnis augsnē 20–25 cm dziļumā. Pavasarī kaitēklis sāk aktīvi vairoties – olas dēj maijā, jūnijā starp putekšņlapu un drīksnu. Kāpuri šķiļas pēc 8–10 dienām, sākumā tie barojas ar ziedu, vēlāk ogu ziedgultni. Bojātajām ogām zūd garša, tās parasti inficē pelēkā puve. Avenāju vaboles kāpuri bojā tikai vasaras avenes,” skaidro VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Evelīna Freimane.
Lai ierobežotu vaboļu izplatību bez ķīmiskiem preparātiem, dārzniekam jāpiestrādā daudz vairāk, jāveic regulāri novērojumi. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa bilst, ka pelnus izmantot kā aizsarglīdzekli cīņā pret avenāju vaboli noteikti nav vērts, jo nebūs nekāda efekta.
Kā ierobežot avenāju vaboli
Rudenī un pavasarī irdina augsni ap avenājiem, tā traucējot vaboļu ziemošanas procesu.
Nelielu dārzu īpašnieki avenāju vaboli var iznīcināt, nopurinot no krūmiem un savācot kaitēkļus traukā. Tas jādara, kad avenēm sāk vērties vaļā pirmie ziediņi. Jārēķinās, ka tas ir laikietilpīgs darbiņš.
Pavasarī, kad gaisa temperatūra paaugstinājusies vismaz līdz 4–6 °C, preparātu Bacilons atšķaida attiecībā 1:10 un smidzina uz avenājiem. Pēc nedēļas apstrādā atkārtoti. Vaboles un kāpuri, ieēdot Bacilonu, pēc pāris dienām iet bojā.
Aveņu vabolei izlidošanas un lidošanas dinamikas noteikšanai var izmantot Rebell baltās līmes lamatas un piltuvveida lamatas (Andermatt Biocontrol AG) ar augu smaržvielu izsmidzinātājiem. Interneta vietnes, kurās var pasūtīt lamatas, kā arī augu smaržvielas: www.biocontrol.ch; www.csalomontraps.com; www.pherobank.com; www.agralan-growers.co.uk.
Apstrādā ar insekticīdiem, piemēram, Fastac 50, Kestac 50 (II klases preparāti) smidzina, kad avenēm atveras pirmie ziedi.
Ja dārzā nevēlas lietot augu aizsardzības līdzekļus, vasaras aveņu vietā lietderīgāk audzēt rudens avenes, jo tās šie kaitēkļi nebojā.