Itālija saņems lielāko daļu no Eiropas fonda līdzekļiem. Kā koronavīrusa vissmagāk skartā ES valsts tērēs miljardus? 0
Iveta Korņejeva, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Itālija kā koronavīrusa vissmagāk skartā ES valsts saņems lielāko daļu no Eiropas ekonomikas atveseļošanas fonda līdzekļiem – kopumā 209 miljardus eiro, no kuriem 81,4 miljardi ir granti, pārējie – aizdevumi.
Itālijas prese jau paguvusi izdalīt šo summu uz Itālijas iedzīvotājiem – katram pienāktos 3480 eiro, kuri gan neieripos itāliešu maciņos, bet jācer, ka uzlabos viņu dzīvi. Kā Itālija plāno tērēt šos līdzekļus?
Rinda pie ārstiem pagarinās
Koronavīrusa izplatība Itālijā ir saasinājusi vairākas jau līdz šim pastāvošas problēmas.
Piemēram, medicīna Itālijā kopumā ir labā līmenī, taču ir liela atšķirība starp ziemeļu reģioniem, kur augsta līmeņa medicīnas iestādes saņem investīcijas un paplašinās, un dienvidu reģioniem, kuru iedzīvotāji nereti ir spiesti ceļot uz valsts ziemeļiem, lai atrisinātu nopietnākas veselības problēmas.
Pandēmijas laikā šādi braucieni bija apgrūtināti un Lombardijas reģiona veselības pārvaldes vadītājs Džulio Gallera pārmeta dienvidniekiem, ka viņi skatās uz milāniešiem ar aizdomām, kā uz potenciālajiem vīrusa pārnēsātājiem, taču vienlaikus turpina braukt uz Milānu ārstēties.
Vēl viena veselības aprūpes problēma Itālijā ir garās rindas uz speciālistu vizītēm un izmeklējumiem valsts medicīnas iestādēs. Pandēmijas laikā atcelti vairāk nekā 400 tūkstoši plānoto operāciju.
Pēc laikraksta “La Stampa” datiem, pirms pandēmijas rindā pie valsts apmaksāta zobārsta bija jāgaida vidēji 40 dienas, tagad gaidīšanas laiks ir palielinājies līdz 165 dienām.
Pie ortopēda agrāk bija jāgaida 47 dienas, tagad – 176 dienas. Uz rentgenu valsts poliklīnikā bija jāgaida 42 dienas, tagad –121 diena. Uz kolonoskopiju – agrāk 71 diena, tagad – 237 dienas.
Pacienti, kas nevar atļauties tik ilgi gaidīt, ir spiesti vērsties privātās medicīnas iestādēs, maksājot par pakalpojumu daudz vairāk.
Tagad Itālijas Veselības ministrija vēlas rezervēt 800 miljonus eiro no ES atveseļošanas fonda līdzekļiem rindu samazināšanai, piesaistot privātos speciālistus, taču apmaksājot tos no valsts līdzekļiem.
Kopumā Veselības ministrija cer uz 20 miljardiem ES līdzekļu, ko izmantos, lai uzlabotu veselības aprūpes kvalitāti, palielinot gultasvietu skaitu, it sevišķi intensīvās terapijas nodaļās, pievēršot uzmanību iespējai reaģēt uz infekcijas slimību izplatīšanos un attīstot attālināto veselības aprūpi.
Vecāki telefonus atstāj mājās bērniem
Pandēmija piespieda Itāliju strauji mainīt dzīvesveidu visdažādākajās nozarēs, piemēram, pārskatīt sabiedriskā transporta pakalpojumus vai pāriet uz attālināto darbu.
Daudzās skolās līdz pandēmijas sākumam vēl nebija pat elektroniskā žurnāla, bet mācību gadu visas skolas noslēdza ar attālinātajām mācībām un attālinātajiem eksāmeniem.
Grūtību netrūka, jo ne visur bija pietiekami labs interneta pieslēgums un ne visām ģimenēm bija pietiekami daudz ierīču, lai katrs bērns varētu sekot mācībām.
Katrs iztika, kā varēja, piemēram, bija ģimenes, kur vecāki devās uz darbu bez viedtālruņiem, atstājot tos mājās, lai bērni varētu sekot stundām telefonā.
Visi tēriņi Romai būs jāsaskaņo ar Briseli, taču Itālijas valdība vēlas tērēt ES naudu četriem galvenajiem nolūkiem: veselības aprūpei, izglītībai, telekomunikācijām un transportam, atjaunojamajai enerģijai un ūdensapgādei.
Izglītības jomā galvenā uzmanība šoreiz tiks pievērsta augstākajai izglītībai, kuras finansēšanā, kā arī absolventu skaita ziņā Itālija ir ES astes galā.
Plānots finansēt arī zinātniskos pētījumus, it sevišķi par vides aizsardzību un ražošanas digitalizāciju.
Sakaru jomā prioritāte ir 5G tīkls, kas ļautu nodrošināt nevainojamu interneta pieslēgumu visiem uzņēmumiem un ģimenēm.
Transporta aktuālākā problēma ir ātrgaitas dzelzceļa paplašināšana valsts dienvidos. Itālijas valdība vēlas izmantot ES līdzekļus arī to elektrostaciju slēgšanai, kuras joprojām kurina ar akmeņoglēm.