Kā ir pareizi: griezt vai negriezt lapas zemenēm? 0
Valda Laugale, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Šis jautājums daudzus zemeņu audzētājus nomoka katru vasaras nogali. Ja vēlaties iegūt labu ražu nākamajā gadā, par zemenēm jāturpina rūpēties arī pēc ražas novākšanas līdz veģetācijas beigām.
Parasti ražas vākšanas laikā zemenes aizaug ar nezālēm, sastīgo, staigājot un vācot ražu, tiek sablīvēta augsne rindstarpās, tāpēc stādījums atkal jāsakopj: jāizravē, jāuzrušina rindstarpas un jāapgriež stīgas. Pēc vajadzības jāiedod arī papildmēslojums, lai augi būtu nodrošināti ar barības vielām un labāk ieriestu nākamā gada ražu. Sausā laikā stādījums jālaista.
Par lapu griešanu pēc ražas novākšanas ir atšķirīgi viedokļi. Daļa audzētāju to atbalsta, bet daļa – ne. Ja stādījums ir jauns, augi veselīgi, bez izteiktām slimību un kaitēkļu bojājumu pazīmēm, lapas labāk negriezt, jo tas atņems augam daudz spēka jauna lapojuma izveidošanai. Tomēr, ja stādījumā ir izplatītas lapu slimības, ja ražas laikā ogas daudz puva vai arī parādījušies ērču bojājumi, tad gan vēlams lapas nogriezt un aizvākt no stādījuma, jo tas palīdz ierobežot slimību un kaitēkļu izplatību. Jāatceras, ka lapas jāapgriež pēc iespējas agrāk – jau ražas vākšanas beigās, lai lapojums līdz rudenim ataugtu un augi labi sagatavotos ziemai. Parasti reizē ar lapām apgriež arī stīgas un izrauj nezāles.
Pēc ražas ieteicams nogriezt lapas, ja augi ir inficēti ar lapu slimībām, pelēko puvi vai zemeņu ērci.
Lapas griež 1–2 cm augstumā no augšanas pumpura, cenšoties to netraumēt. Zemeņu ērces izplatības gadījumā jānogriež arī visas jaunās lapiņas, jo tieši uz tām ērču ir visvairāk. Labi, ja pēc tam ap augiem var uzbērt kompostu, kas palīdzēs augsnē saglabāt mitrumu un kalpos kā mēslojums.