Foto: Kirill_Makarov/Shutterstock

Kā interneta kabelim pievienot savienotāju 0

Dzīvi bez interneta gandrīz nespējam iedomāties: sakari, internets datorā, televīzija. Tomēr pakalpojuma piegādātāja atbildības robeža parasti ir līdz modemam vai rūterim, kas pievienots piegādātāja tīklam. Tas nozīmē – tālāk jātiek galā mājokļa saimniekam pašam vai jāaicina talkā meistars. Lūdzot palīgā meistaru, parasti jārēķinās ar zināmiem izdevumiem un meistara gaidīšanas svētkiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Var būt arī situācija, kad mājoklī jāveic remonts, ierīces tiek pārvietotas citur, bet vecie kabeļi vienkārši ir par īsiem un vēlamā garuma gatavo kabeļu nav. Savukārt bezvadu tīkla ierīkošana dažādu iemeslu dēļ nav vēlama. Situācija var būt arī pavisam banāla – nolietojies pats savienotājs, piemēram, atvienojot neveiksmīgi nolūzis fiksators…

Tīkla kabelis atkarībā no tā īpašībām, īpaši aizsardzības, nopērkams, sākot no 30 centiem par metru. Savienotāji maksā, sākot no 10 centiem. Darba paveikšanai būs vajadzīgas arī speciālas knaibles, kuras nopērkamas, sākot no 8 eiro.

Dažādas aizsardzības klases

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai darbu paveiktu, jāizprot interneta kabeļa – vītā pāra – uzbūve. Kabeli šādi dēvē tāpēc, ka tā iekšienē zem ārējās izolācijas paslēpti vairāki savstarpēji savītu vadiņu pāri. Katram no tiem ir savs krāsas marķējums. Visbiežāk tiek izmantoti kabeļi ar četriem vadu pāriem.

Atšķiras arī vadu aizsardzības klases pret ārējo apstākļu iedarbību. Vadi ar UTP (Unshielded Twisted Pair) marķējumu būs paši lētākie, jo tiem nav ekranizācijas. Pāri ieslēgti izolācijā, kas neaizsargā no elektromagnētiskā lauka iedarbības. Šādu kabeli novietojot tuvu blakus elektrolīnijas kabelim, pastāv iespēja, ka signāla pārraide būs traucēta. Savukārt vadiem ar marķējumu FTP (Foiled Twisted Pair) zem ārējā apvalka vēl ir folijas slānis, kas pasargās no elektromagnētiskas dabas traucējumiem. Šādu kabeļus var droši likt kopējā kabeļu kanālā ar elektrokabeļiem. Signāla kvalitāte būs nodrošināta. Kabeļi ar marķējumu STP (Shielded Twisted Pair) ir aizsargāti vēl pamatīgāk. Bez kopējā folijas ietvara katrs vadu pāris iesaiņots atsevišķā folijas kārtā. Šādus kabeļus gan parasti izmanto lielākos datu centros, sakaru mezglos. To izmantošana mājoklī ir pārmērīga tiekšanās pēc drošības un nelietderīga naudas tērēšana.

Datu pārraides ātrums

Tāpat kabeļus iedala pēc to datu pārraides spējas. CAT 5 kategorijas vadi nodrošina ātrumu līdz 100 Mb sekundē, CAT 5e kategorijas kabelis – līdz 1 Gb sekundē. Ir arī augstāku kategoriju (6 un 7) kabeļi, kas nodrošina vēl lielāku datu pārraides ātrumu, taču ikdienas lietošanā kategorija 5e ir pilnīgi pietiekama. Līdz ar to savienotājkabeļiem, kas nav jaudīgu strāvas kabeļu tuvumā, pietiks art UTP CAT 5e vadu. Ja tomēr tīkla kabelis jānovieto blakus strāvas kabelim, labāk izvēlēties vadu ar marķējumu FTP CAT 5e. Kabeļa marķējums ir uzdrukāts uz tā ārējās izolācijas.

Kabeļi var atšķirties arī pēc citiem parametriem. Piemēram, nopērkami kabeļi, kuros iestrādāta metāla stiegra. Tā paredzēta kabeļa izturības palielināšanai, ierīkojot gaisvadu līnijas. Datu pārraidi tā neietekmē.

Savienotāja uzbūve

Savienotājs sastāv no caurspīdīgas plastmasas korpusa, lai varētu sekot montāžai, kontaktu grupas un fiksatora, kas savienotāju notur ligzdā, kā arī fiksācijas plāksnītes, kas montāžas laikā vadiem piespiedīs kontaktu grupu. Katram vadam paredzēts sīks apaļas formas kanāliņš, kurā ievietot divus vadus nav iespējams. Montāžas laikā savienotāju saspiežot speciālajās knaiblēs, kontakti pārgriež vadu izolāciju un izveido drošu savienojumu.

Reklāma
Reklāma

Savienojot vēlams izmantot arī savienotāja aizsargapvalku, kas parasti jāiegādājas atsevišķi. Tā cena – sākot no 10 centiem. Aizsargs pasargā vadu no pārliekas saliekšanās un putekļiem, nejaušas fiksācijas mehānisma nolaušanas.

Darba secība

Foto: Winai Tepsuttinun/Shutterstock

Visbiežāk tiek izmantota savienotāju pieslēgšanas shēma, kad abos galos vadu pārus savienotājā ievieto identiskā secībā.

Ar speciālajām knaiblēm vispirms jānoņem tīkla kabeļa ārējā izolācija aptuveni 3 cm garumā. Vadu ievieto speciāli šim mērķim paredzētā ligzdā un knaibles apgriež ap savu asi. Ārējo izolāciju var viegli noņemt. Parasti vada iekšpusē ir izturīga kaprona aukliņa, to var nogriezt vai pieliekt maliņā. Vīto vadu pārus atpin un pēc iespējas izlīdzina pirkstos. Vadus saliek secībā, kādā tie bija savu laiku nokalpojušajā savienotājā. Iegūto vadu paketi piegriež, lai arī kabelis ar izolāciju savienotājā iedziļinātos par 8–10 mm. Vairumā gadījumu atstājamo vadu garums ir 15 milimetru.

Neizlaižot vadu paketi no pirkstiem, to nesteidzīgi ievieto savienotājā. Savienotājs jāsatver tā, lai kontaktu grupa būtu augšpusē, bet fiksators apakšpusē. Vadu ievirza savienotājā, līdz tas atduras. Vēlreiz pārliecinās, vai ievērota vēlamā vadu kārtība, – savienotāju otrreiz izmantot nevarēs! Tas jāievieto attiecīgajā knaibļu ligzdā un jāsaspiež. Operāciju atkārto vada otrā galā.

KONSULTĒJIS SIA ELTI VALDES LOCEKLIS ANDRIS OZOLIŅŠ

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.