Puķkope dalās pieredzē: kā ieziemot kallas? 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Iestādīju dobē zantedešijas. Ko darīt ar tām rudenī, lai ieziemotu?” – jautā Biruta Aizputē.
“Zantedešijas jeb dižkallas dārzā aug un vairojas lieliski. Galvenais, lai būtu piemērota glabātava, kur tās pārziemināt,” skaidro puķu audzētāja Evita Šteinerte-Pudāne.
Labos rudeņos zantedešijas var ziedēt līdz pat septembra beigām. Ziemā tām jāiziet miera periods. Tam piemērota sausa, tumša, vēsa vieta. Gumi nedrīkst apsalt. Puķkope savas dižkallas glabā pagrabā, kurā ir ap 10 grādu temperatūra. Tur labi jūtas arī kartupeļi un cita raža. Nederēs jauno māju pagrabi, kuros ierīkoti centrālapkures katli un ir pārāk karsts sakneņiem.
Katrs audzētājs var piemeklēt piemērotu vietu. Ja tādas nav, nav vērts dižkallas ziemināt. Ja augus ziemina pirmoreiz, var izmēģināt dažādas vietas mājā, noteikti – pēc iespējas tālāk no apkures radiatoriem.
Audzētāja iesaka zantedešijas izrakt septembra beigās, kad tās jau pārziedējušas, lapas sāk dzeltēt. To dara pirms nopietnākajām salnām un lielā slapjuma. Gumus ar visiem lakstiem liek nojumītē un apžāvē. Kad laksti labi atdalījušies, gumus nobrauka no augsnes atliekām un sausus, tīrus saliek kastītēs pagrabā, kur tie glabāsies līdz martam. Tad gumiem uzber kūdru, lai tie lēnām sāk mosties, gatavoties pavasarim. Taču no pagraba vēl nenes ārā. Iznes, kad tie pamodušies, sāk veidoties asni. Jaunās kalliņas viegli ieaudzēt no lielā guma sānos izaugušajiem gumiņiem.
Puķkope iesaka dižkallas stādīt gan dobēs, gan puķu podos un kastēs, jo tās zied ilgi un bagātīgi, ir izturīgas gan pret slimībām, gan kaitēkļiem.