Foto: Contadora1999/SHUTTERSTOCK

Kas jāizdara rudenī: kā sakopt tuvinieku atdusas vietas 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Kad var klāt skujas uz kopiņām un kad vislabāk likt pieminekli?” – jautā Viesturs Bauskā.

“Ar skuju likšanu vēl nevajag steigties. Tagad galvenais darbs ir grābt lapas,” skaidro kapu ierīkotājs Andris Šīrmanis (SIA In Sensum).

Lapas grābj cītīgi

CITI ŠOBRĪD LASA

Lapas būtu vēlams nogrābt vairākos piegājienos, nevis gaidīt, kad lapkritis beigsies. Nesen kritušas lapas ir vieglāk novākt, nekā ja būs sakritis biezs slapju lapu klājiens. Neliels lapu daudzums apstādījumiem nekaitē, taču ilgi nenogrābta bieza lapu kārta siltā laikā var bojāt apstādījumus, kapu rāzītes.

Ir riskanti plānot lapu vākšanu atstāt līdz svecīšu vakaram, jo tad jau mēdz iestāties ziemīgi laika apstākļi ar sniegu un salu. Taču skujas gan labāk uzlikt šajā laikā. Turklāt pietiks ar dažiem egļu zariem uz katras kopiņas.

Ar pieminekli nekavējas

Pieminekli var likt visu gadu, taču jārēķinās, ka tas jāpasūta savlaikus. Jārēķinās, ka patlaban saistībā ar epidemioloģisko situāciju pasaulē radušās grūtības tikt pie pieminekļu un apmalīšu, sētiņu izejmateriāla. Daudz mazāk tiek ievests lētākais materiāls no Ķīnas. Problēmas ir arī ar kvalitatīvo un populārāko akmeni, ko izmanto kapvietu ierīkošanai, ko ieved no Somijas, Karēlijas, Zviedrijas. Pasūtījumu nevajadzētu atlikt arī tāpēc, ka kapu pieminekļiem, apmalītēm, soliņiem, līdzīgi kā citām precēm, strauji aug cenas.

Latvijas laukakmens pieminekļiem derētu, taču pārējam ierīkojumam tas nav labākais materiāls, turklāt ir dārgāks par ievesto (daudziem ir mikroplaisas, cietāks apstrādei, arī jāpērk no saimniekiem).

Kapu ierīkotājiem darbos ir sastrēgums arī tāpēc, ka aizkavēšanos rada keramzīta bloku deficīts (tos izmanto pamatiem zem akmens).

Ir labs laiks vienoties ar ierīkotāju par darbiem, kurus veiks pavasarī.

Padoms

Konsultējies ar profesionāļiem!

Prātīgi kapvietas sakārtošanai vai jaunas ierīkošanai uzaicināt profesionālus ierīkotājus. Apstādījumu veidošana kapos atšķiras no mazdārziņa. Ierīkotāji arī pastāstīs par augu un akmeņu tālāko ikdienas kopšanu.

Reklāma
Reklāma

Ievēro!

Smiltis atstāj uz pavasari

Rudenī kapvietas segumam nevajag uzvest svaigas smiltis, jo pa ziemu tās jau sāks piesārņoties. Turklāt ziemā svaigo smilšu efektu gandrīz nemanīs, jo to segs sniegs un arī uz kapiem iet retāk. Smilšu uzbēršanu labāk atlikt uz pavasari. Smilšu segums glītā izskatā saglabājas aptuveni divus gadus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.